Wpis z mikrobloga

Czołem!

W odpowiedzi na prośby kilku Mirków, pojawiające się w komentarzach pod wpisami o prezydentach z czasów wojny secesyjnej, postanowiłem opublikować bonusowy wpis o jedynym prezydencie Skonfederowanych Stanów Ameryki – Jeffersonie Davisie. Jest to zarazem ostatni mój wpis pod tagiem #prezydenciusa do czasu zmiany osoby zasiadającej na tym stanowisku (czyli na kolejny możemy poczekać nawet do 2024, a jeżeli liczyć zaprzysiężenie – do 2025 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

Jednocześnie zachęcam Was do obserwowania nowego tagu – #amerykanskiehistorie – pod którym będę publikował wpisy luźno dotyczące historii USA, zarówno w zakresie polityki, kryminalistyki, sportu, jak i innych dziedzin życia. Wpisy będą znacząco różniły się od prezydenckiej serii, ale mam nadzieję, że również zdobędą Wasze zainteresowanie.

*

Prezydent Skonfederowanych Stanów Ameryki – Jefferson Davis**
Ur. 3 czerwca 1808 Fairview, Kentucky, zm. 6 grudnia 1889 w Nowym Orleanie, Louisiana
Okres urzędowania: 18 lutego 1861 – 10 maja 1865
Partia: bezpartyjny (wcześniej: Partia Demokratyczna)

1. Urodził się jako najmłodsze z dziesięciorga dzieci Samuela i Jane Davisów; został nazwany na cześć urzędującego wówczas prezydenta USA – Thomasa Jeffersona. Co ciekawe, niecałe 100 mil od miejsca urodzenia Davisa, osiem miesięcy po nim, na świat przyszedł Abraham Lincoln.
2. Ukończył słynną akademię wojskową West Point. W 1826 roku, jeszcze jako jej adept, został osadzony w areszcie domowym za szmuglowanie na teren uczelni alkoholu, a także udział w związanych z tym pijackich zamieszkach, znanych jako Eggnog Riot.
3. Poświęcił się karierze wojskowej. W 1835 roku ożenił się z Sarą Knox Taylor, córką swojego ówczesnego dowódcy oraz przyszłego prezydenta USA – Zachary’ego Taylora.
4. Krótko po ślubie, którego Taylor był gorącym przeciwnikiem, Davis wraz z małżonką zarazili się malarią, w wyniku której Sarah zmarła we wrześniu 1835 roku. Jefferson z trudem wyszedł z choroby; w 1845 roku poślubił Varinę Howell, z którą doczekał się sześciorga potomstwa i z którą żył do końca swoich dni.
5. W grudniu 1845 roku dostał się do Izby Reprezentantów, jednak niecały rok później zrezygnował ze stanowiska na rzecz udziału w wojnie amerykańsko-meksykańskiej. Jego zasługi na polu walki przyczyniły się do zmiany zdania o nim przez Zachary’ego Taylora, który powiedział: „Moja córka trafniej oceniała ludzi ode mnie”.
6. W latach 1853-1857 pełnił urząd Sekretarza Wojny pod prezydentem Franklinem Piercem – wsławił się wówczas zarzuconym później eksperymentem wcielenia do amerykańskich sił zbrojnych wielbłądów, które miały lepiej od koni radzić sobie na piaszczystych terenach zachodnich stanów. Ponadto w latach 1847-1851 oraz 1857-1861 zasiadał w amerykańskim Senacie jako przedstawiciel Missisipi.
7. Był przeciwnikiem secesji, jednak popierał utrzymanie niewolnictwa. Po secesji Missisipi w styczniu 1861 roku zrezygnował z mandatu senatora. Konwencja południowych stanów, które wystąpiły z Unii, wybrała go na tymczasowego prezydenta Konfederacji w lutym 1861 roku; w listopadzie tego samego roku został wybrany na sześcioletnią kadencję przez Kolegium Elektorów Skonfederowanych Stanów. Oficjalne zaprzysiężenie Davisa miało miejsce 22 lutego 1862 roku w Richmond w stanie Virginia; jego wiceprezydentem został wybrany Alexander H. Stephens.
8. Był krytykowany przez Konfederatów za sposób zarządzania nowopowstałym państwem – nie potrafił efektywnie dowodzić swoimi generałami oraz znaleźć wspólnego języka z ważnymi politykami, faworyzował przyjaciół przy obsadzaniu stanowisk , a także zaniedbywał aspekty społeczne na rzecz militarnych. Z drugiej strony Konfederacja odstawała od Unii zarówno pod względem liczby ludności i wojska, jak i stopnia uprzemysłowienia gospodarki oraz rozbudowy sieci kolejowej, w związku z czym jej zwycięstwo nad Unią było mało prawdopodobne.
9. 5 maja 1865 roku, po przegranej wojnie secesyjnej, oficjalnie rozwiązał swój gabinet; pięć dni później wojska Unii pojmały go wraz z małżonką w Irwinwille w stanie Georgia. Wbrew obiegowej opinii, Davis w trakcie zatrzymania nie był przebrany za kobietę.
10. Przez kolejne dwa lata był więziony w Fort Monroe w Virginii – wyszedł za kaucją 100 000 dolarów, wpłaconą przez grupę wpływowych abolicjonistów, motywowanych chęcią uzdrowienia atmosfery w kraju. Ostatecznie nigdy nie został skazany przez sąd za zdradę, choć pozbawiono go amerykańskiego obywatelstwa – do końca życia pozostał bezpaństwowcem. Zmarł w wieku 81 lat na zapalenie oskrzeli. W 1978 roku prezydent Jimmy Carter przywrócił mu pośmiertnie odebrane ponad 100 lat wcześniej amerykańskie obywatelstwo.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson
37. Richard Nixon
38. Gerald Ford
39. Jimmy Carter
40. Ronald Reagan
41. George H.W. Bush
42. Bill Clinton
43. George W. Bush
44. Barack Obama
45. Donald Trump

*

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Czołem!

W odpowiedzi na prośby kilku Mirków, pojawiające się w komentarz...

źródło: comment_lYmvecF76nvQnFYK0RlA4BSlHBQIRO4o.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • 3
@Wariner: Błąd we wpisie - okres urzędowania powinien być do 5, nie zaś 10 maja 1865. Poza tym zjadło mi „w” przed „Fairview”. Nie zdążyłem edytować w ciągu 10 minut (,).
  • Odpowiedz
  • 1
@The_Pelek: Dlatego napisałem, że „nawet do 2024” - odcinek może być wcześniej, jeśli Trump z jakiegoś powodu nie ukończy kadencji lub po prostu nie uzyska reelekcji (moim zdaniem niewykluczone są problemy nawet z nominacją republikanów, ale pożyjemy - zobaczymy) ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@Wariner:

moim zdaniem niewykluczone są problemy nawet z nominacją republikanów


jak strzelić sobie w stopę odcinek 1

nie czytalem cyklu, zrób o wyborach 1876 jeśli nie zrobiłeś. co się tam #!$%@?ło to o jezu
  • Odpowiedz
  • 1
@tyrytyty: Strzelić w stopę bo...? Przecież to już się zdarzyło - Franklin Pierce nie uzyskał nominacji w 1856, wielkie trudności miał z tym Ford (choć ten akurat nie został wybrany na urząd prezydenta w wyborach, więc to inny przypadek).

Trump jest ewenementem na wielu płaszczyznach i ma sporo przeciwników we własnej partii - nie zakładam, że na pewno będzie miał problemy z nominacją, ale dopuszczam taki scenariusz.

O wyborach 1876
  • Odpowiedz