Wpis z mikrobloga

Jaki olej wlać po remoncie silnika? Silnik x16xel (Opel Astra G 1.6 16V), silnik ma robioną kapitalkę, bo brał olej (przez uszczelniacze i zapieczone pierścienie). Po umyciu i złożeniu chcę go zalać pełnym syntetykiem. Do tej pory jeździłem na półsytentyku Mobil 1 10w40. Zastanawiam się nad wlaniem Valvoline 5W30 MaxLife, ale według specyfikacji API ten olej nie nadaje się do tego silnika. I żaden inny o tej klasie lepkości też nie. Czy dlatego, że 20 lat temu takich olejów nie przewidywano, czy jednak tego silnika po prostu nie wolno zalewać oliwą o parametrach niższych niż 10w40? Ogarnia to ktoś z Was? #motoryzacja #silnik
  • 36
  • Odpowiedz
@Crow7422: wiem, że wlać mogę każdy, na który mnie stać, ale nie chcę iść drogą im droższy, tym lepszy, tylko chcę zalać taki, który zrobi silnikowi jak najlepiej :) Np. Valvoline 0w40 jest tańszy, niż 5w30, którego biorę pod uwagę, tylko pytanie - czy będzie ok? Jeżdżę spokojnie, nie pałuję, więc w lecie nie potrzebuję wysokiego parametru po "w"
  • Odpowiedz
@sowiryj: W specyfikacjach najczęściej podawany jest jaki olej o minimalnych parametrach jest przewidziany do danego silnika. Zawsze można dać lepszy już od samego początku po remoncie
  • Odpowiedz
@Crow7422 Motul jest przereklamowany. Tak samo jak nie jest mu potrzebny olej 0W40. @sowiryj lejesz taki, jak zaleca producent. Na początek możesz wlać Specola 5W40, którego zlejesz po 2000km. Zastosujesz go jako płukanie silnika po remoncie. Następnie polecam Ci zastosować na przykład Shell Helix Ultra 5W40, lub Meguin. Dodatkowo fajną sprawa jest dodatek do oleju Archoil 9100 który redukuje tarcie. Taki olej zastosowanym na 8000km. Następnie już jeździć normalnie 10 tysięcy na
  • Odpowiedz
@Zielony34: z tego, co wyczytałem w jakieś specyfikacji z epoki produkcji tego silnika wynika, że producent zaleca od 10W40 w górę (10-20W40-50). ;) Tak, mechanik już mnie poinstruował o docieraniu i zmianie oleju, ale żeby zmienić, trzeba najpierw wybrać na początek coś :)
  • Odpowiedz
@Crow7422 tak, albo wybrać po prostu inny olej.
@sowiryj nie, nie musisz lać 10W. Możesz zastosować 5W. Tym bardziej po kapitalce.

@vegetassj1 masz jakieś wyniki analiz?

@tobexor z Orlen na K2 przechodzisz? Nie lepiej już wodę, albo Kujawski wlać...?
@prze_galant nawet producent nie raz myli się w kwestii olejów do silników. Czasem podawana jest jedna norma do kilku silników, które na przykład są konstrukcjami innych koncernów i w innych samochodach mają zupełnie
  • Odpowiedz
@Zielony34 Opel Vectra C silnik 1,6 benzyna 2003rok. Auto moich rodzicow(kupiony w polskim salonie)-zalecany olej 0w40.
Bral olej jak zly. I zgadnij,na ktorym zaprzestal?
Tak na tym mobilu.Dziekuje.

Mobil ma tylko dwa dobre oleje silnikowe na rynku- wlasnie ten 0w40 oraz 5w50. Reszta to tanizna,nie warta uwagi.
  • Odpowiedz
@Crow7422 po co Ci 0w40? Od tego zacznijmy? Skomplikowane zmienne fazy rozrządu, które zima wymagają szybkiego smarowania po rozruchu? Teren górski z dużymi mrozami przy gruncie?

Podałem przykłady - Meguin, Shell, Eurol, Ravenol. Dużo zależy od tego, ile oleju potrzebujesz i w jakim przedziale cenowym?
  • Odpowiedz
@vegetassj1 to jeszcze nie znaczy, że tylko na tym oleju nie będzie brał. Testowałem dosłownie wszystko, co dostępne na rynku? Była robiona płukanka i wymiana uszczelniaczy zaworowych?
  • Odpowiedz
@Zielony34 tak
Motule,valvoline,shell,total(albo elf)Wszystkie 0w40.

Auta nie mamy w rodzinie od 6 lat,ale byly wymieniane uszczelniacze.

Ostatnie 3 lata smigal na Mobilu i zero problemow.

I nie auto,nie bylo kupione uzywane,tylko jako nowe z salonu.
  • Odpowiedz