Wpis z mikrobloga

Chce zainstalowac linuxa na laptopie 'do rozrywki' na ktorym jedyna grą do uzytku bedzie csgo. Mieliscie podobna sytuacje? jak z fps'ami o ile spadly ?


@tv4rion: Czym mocniejszą masz grafikę tym mniejsza szansa na spadki - możesz mieć nawet przyrost fps. W praktyce jak na windowsie grasz na jakimś starym zintegrowanym intelu to na linuksie możesz mieć problem, lub w ogóle gra może nie działać. Na średnich kartach nie powinno być
@tv4rion: Ja mam Minta i Win10 na 10 letnim lapku (i3 + integra + 4GB RAM + HDD) - gry (nawet produkcji Microsoftu) lepiej mi jednak działają na wine niż natywnie - dobrym przykładem jest AoE, które na Windowsie mi się zamraża regularnie co około 2 minuty na kilka sekund.
Wczoraj czy przedwczoraj wypuścili Wine4 - polecam zainstalować właśnie ją z repo winehq a nie tą z oficjalnego repo ubuntu -
@tv4rion zależy od driverów.
Mam Nvidia GTX 1060 i po instalacji manjaro włączyłem steama z ciekawości co by zobaczyć jak chodzi.
40-50fps. Oczywiście na wolnościowym sterowniku, wszedłem więc w zarządzanie sprzętem i pobrałem sterownik nvidia i 280-300 FPS od razu ;)

Co prawda nie podoba mi się odczucie samej gry bo mimo że FPS wskazują na dużą płynność (oraz ekran ustawiony na 144Hz) to jest wrażenie że coś z grafiką jest nie
@cs16_pl: Jako programista grafiki 3D mogę dodać od siebie, że nikt nie traktuje na poważnie pisanie sterowników do gier pod Linuxa (grafika). Zawsze na pierwszym miejscu jest DirectX i OpenGL pod Windowsa. Nie wiem jak z Vulkanem, ale chyba CS GO go nie obsługuje jeszcze. Dopiero coś w Source 2.0 miało się zmienić.
@tv4rion: No to lel. csgo to na zintegrowanej śmiga xD Ogólnie musisz sam sprawdzić bo człowiek to opinia. Na pewno na linuksie dosyć niewygodnym jest posiadanie GPU nvidia _ intel przez #!$%@? umysłowe nvidii. Przełączanie się między tymi kartami nie jest tak płynne jak w windowsie i tak po prostu to działa tylko i wyłącznie ze względu na twórców własnościowego sterownika nvidii.

@arnoldvon:

że nikt nie traktuje na poważnie pisanie
@Kryspin013: kurde, zauroczylem sie w linuxie jak zainstalowalem nie dawno na lapku z gorszymi parametrami niz sredni telefon linuxa(windows 10 wlaczal przegladarke w 13 sekundxdd), przydaje sie teraz do arkuszy jakichs i prac biurowych :D
@tv4rion: Nom, po prostu linux. Pod wieloma względami w porównaniu do windowsa to jest niebo a ziemia. Niestety zamknięte sterowniki graficzne do tego nie należą. Nvidia nie udostępnia dokumentacji dla swoich kart przez co ludzie tworzący otwarte sterowniki muszą się bawić w inżynierię wsteczną. Sami udostępniają własny wydajny sterownik ale jest on bardzo zacofany pod względem rozwiązań. W linuksie jest mechanizm płynnego przełączania się między grafikami ale działa on tylko na
@Kryspin013: no wlasnie jesli chodzi o te graficzke to jest na prawde dziwna, w argo gralem przez pewien czas normalnie (srednie ustawienia), chodzilo po 35-45 fps(sam sie dziwilem bo dosc wymagajaca gra), potem chyba jakis sterownik wgralem 50-10 takie wahania fps z czestotliwoscia 10 sekund (od razu mowie nie temp. ani napiecie sprawdzalem), i na domiar zlego nie moge przywrocic tego starego sterownika bo nie moge znalezc (