Wpis z mikrobloga

Hej #mikrokoksy
Tak się dziś zastanawiam, jak to jest z tymi ludźmi typy olimpijczycy, strongmeni itd. jeżeli chodzi o urazy?
Czy przed tym wszystkim chronią ich sterydy?
Szczerze mówiąc dźwigam już kilka ładnych lat a progres zwolnił bardzo mocno, natomiast boli jak nie jedno to drugie. Tak myślę, jakim cudem przy ich rekordach nie mają problemów z plecami albo przepukliną? W zasadzie z większością znajomych na siłowni rozmawiając, dowiaduję się, że tego boli to, tamtego tamto. Są to ludzie ze stażem podobnym do mojego. Nie wiem czy to kwestia wypoczynku, czy tylko i wyłącznie techniki i zbytniej zachłanności? Zacząłem nawet nagrywać sobie serie telefonem by sprawdzić technikę, bo wiadomo, sam siebie nie widzisz dostatecznie dobrze podczas powtórzeń, ale wszystko wydaję się ok.
Jestem ciekaw waszego zdania na ten temat jak i waszych doświadczeń. Podzielcie się nimi proszę ;)

#mikrokoksy #kiciochpyta #silownai
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@allthethings: Słuchaj wypowiem się jako osoba która ma ZERO urazów, ZERO bólów, ZERO kontuzji. Naprawdę ja nie odczuwam nawet drobnych bóli... A wyciskam 210kg, a w ciągu/siadzie robię 285kg czy 130kg w ohp. Większość osób przy takich wynikach ma już całyy szereg przebytych kontuzji i problemów,

Prawda jest taka że większość ludzi po prostu nie umie ćwiczyć, nie potrafi dostrzec, nie chce zaakceptować pewnych oczywistych rzeczy.

Jedną z takich rzeczy jest aspekt wear&tear, czyli zużycie materiału, to znaczy, wyobraź sobie że robisz w kółko siady/ciagi/wyciskania i to kilka razy w tygodniu, ciągłe robienie tych samych ćwiczeń powoduje obciążanie poszczególnych, mięśni, stawów ciągle w ten sam sposób, co powoduje wiele różnych mikro urazów, które nie mają jak się zregenerować, co w dłuższym okresie czasu znacząco zwiększa szanse
IntruderXXL - @allthethings: Słuchaj wypowiem się jako osoba która ma ZERO urazów, ZE...

źródło: comment_jocMlfpVf8W6RHqcHLXmvNMly3ZJ8Okv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@allthethings Przyzwyczajenie biomechaniczne pod daną dyscyplinę + zaplecze suplementacyjne i dbanie o regenerację + odnowa biologiczna + opieka medyczna + inny tryb życia niż Ty korposzczur trenujący po pracy 7x w tygodniu
  • Odpowiedz
@allthethings:

Często sportowcy są bardzo porozwalani, z różnych względów. To, że o tym nie mówią, nie znaczy, że nie są. Często trenuje się mimo bólu, niestety od tego często zależy dalsza kariera i to czy będziesz mieć co jeść.
Im bliżej granicy pomiędzy sportem zawodowym i amatorskim i im dłużej na tej granicy przebywają tym bardziej, zwłaszcza w sportach gdzie zarobki są mniejsze. Podobnie na najwyższym poziomie zawodowstwa. Z tym, że w drugim przypadku od razu rusza cała machina odpowiedzialna za wyleczenie kontuzji i prewencję. Czasem to są urazy po których teoretycznie nie da się wrócić, ale oni to robią.
Co do pierwszej grupy - środki przeciwbólowe przed treningami to norma, doping, farmakologia, jakieś drobne wsparcie zaplecza sportowego etc. no i nadrabiają charakterem ( ͡°
  • Odpowiedz
To nie powtarzalność ruchu jest przyczyną kontuzji i bólu.


@bdm_bq: Oczywiście wyżej użyłem znaczącego uproszczenia, skrótu, dla przybliżenia aspektu wear&tear. Który to ma przeogromne znaczenie, i już nie raz spotkałem się z opiniami, że to właśnie Westside Method pozwala ludziom ciężko ćwiczyć pomimo ich kontuzji, unikać kontuzji, albo że zmieniając plan na inny momentalnie się posypali, kumulowali przeróżne drobne kontuzje.
Z drugiej strony natomiast nie spotkałem się z opiniami osób
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: "Jeżeli wyciskasz RAW stosując szeroki chwyt, wyciskając mocno "piersiowo" licz się z tym że wystrzeli Ci klata albo zniszczysz sobie barki. "
szeroki to wg Ciebie jaki chwyt? w jakiej szerokosci sie powinno wyciskac zeby tego uniknac?
"Ale jeżeli siadasz opierając się na czwórkach, kolano mocno idzie do przodu to licz się z wręcz pewnymi problemami z kolanami." czyli jednak kolana nie powinny wychodzic za linie palcow wg Ciebie?
  • Odpowiedz
szeroki to wg Ciebie jaki chwyt? w jakiej szerokosci sie powinno wyciskac zeby tego uniknac?


@markov90: Łapiesz na takiej szerokości aby na dole przy klacie, kiedy między łokciem a tułowiem jest kąt około 45 stopni, przedramiona były prostopadle do ziemi. Ogólnie chodzi o to żeby nauczyć się wyciskać tricepsem i plecami, a nie klatką i barkami. Zrobiłem kiedyś listę filmików o wyciskaniu https://www.wykop.pl/wpis/35880195/wyciskanie-lezac-wiele-osob-pyta-mnie-jak-sie-nauc/ Tam znajdziesz więcej info.

czyli jednak kolana nie powinny wychodzic za linie palcow wg
  • Odpowiedz
@IntruderXXL:

Oczywiście wyżej użyłem znaczącego uproszczenia, skrótu, dla przybliżenia aspektu wear&tear. Który to ma przeogromne znaczenie, i już nie raz spotkałem się z opiniami, że to właśnie Westside Method pozwala ludziom ciężko ćwiczyć pomimo ich kontuzji, unikać kontuzji, albo że zmieniając plan na inny momentalnie się posypali, kumulowali przeróżne drobne kontuzje.

Z drugiej strony natomiast nie spotkałem się z opiniami osób które by trenowały planami skupionymi mocno na podstawowych bojach nie mając przy tym jakiś bólów czy kontuzji.


Ponownie napiszę - to nie częstotliwość wzorca bezpośrednio wpływa na ryzyko kontuzji. A jeżeli tak jest to udowodnij to jakoś. To co piszesz to wciąż uproszczenia, po raz kolejny muszę Ci to wypomnieć bo coraz częściej ocierasz się w tych wpisach
  • Odpowiedz
to nie częstotliwość wzorca bezpośrednio wpływa na ryzyko kontuzji. A jeżeli tak jest to udowodnij to jakoś.


@bdm_bq: To ty mi udowodnij że tak nie jest... Słuchaj ja tych rzeczy sobie SAM NIE WYMYŚLAM, oglądam, słucham po prostu najlepszych i stąd czerpie swoją wiedze i pewne pomysły. I sam tych rzeczy doświadczam. To już nie moja wina że tyle osób jest kompletnymi ignorantami (którzy to jeszcze mi zarzucają ignorancje LOL)
IntruderXXL - > to nie częstotliwość wzorca bezpośrednio wpływa na ryzyko kontuzji. A...
  • Odpowiedz
@IntruderXXL:
pewnie nie wymyślasz, ale dużo rzeczy nadinterpetujesz, albo do końca nie rozumiesz ( ͡º ͜ʖ͡º)

Skoro mówisz że jest tak jak napisałeś wyżej, to dobrze byłoby to jakoś uzasadnić albo postarać się udowodnić.

Podałem Ci
  • Odpowiedz
Za długo w tym siedzę, za dużo książek przeczytałem i za dużo pieniędzy wydałem na spotkania z trenerami i konsultacje, żeby caps lock i powtarzanie pewnych zdań jak mantry robiło na mnie wrażenie.


@bdm_bq: Wole trzymać shift niż używać caps lock-a ( ͡ ͜ʖ ͡).

A teraz na poważnie. Ile z tych trenerów, konsultacji, materiałów było u ludzi naprawdę związanych, ogarniających Westside method? (Barbell brothers się nie liczą, bo to są CHAŁTURNICY, i o tej metodzie nie mają pojęcia, ale $$$
  • Odpowiedz
@IntruderXXL:

nie mam i nie miałem nic wspólnego z BB. Cenię sobie swój czas i szanuje pieniądze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do Westside - przeczytałem Book of Methods i Special Strength Development for All Sports. Sporo się nauczyłem. I książki tego typu zawsze staram się przestudiować, czytanie od deski do deski i odłożenie w kąt totalnie się nie sprawdza. Wystarczy, żeby zrozumieć koncepcje. Część rzeczy z tego stosuje, tak jak pisałem i uważam za genialne. Natomiast widzę bardzo dużo podobieństw do innych systemów, dziur i rzeczy w które nie wierzę lub są dla mnie nieprzydatne.

Z tym, że ja nie robiłem zarzutów co do tego systemu. W ogóle nie chciałem poruszać tego tematu. Pytałem Cie o całkiem co innego
  • Odpowiedz