Wpis z mikrobloga

Są tutaj jacyś użytkownicy #kia Optima? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Możecie podzielić się wrażeniami z użytkowania, jazdy itd.? Jak z awaryjnością Waszych egzemplarzy?

Zastanawiam się nad nabyciem 3-4 letniego egzemplarza. Nie jestem jeszcze zdecydowany czy szukać benzyny czy diesla. Lepszym wyborem wydaje się być diesel ze względu na moment obrotowy i rozmiar auta. Ogólnie gama silników wydaje mi się być najsłabszym punktem tego auta.

Będę celował w skrzynię manualną.

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie używki? (najsłabsze punkty, częste usterki jakie mieliście)

Dzięki za pomoc!

#kupieauto #auto #auta #motoryzacja
  • 25
  • Odpowiedz
@ScaRRyMaN: no np ja :-) i @bidzej.

@Szala: 3-4 letni egzemplarz czyli poprzednia generacja - obecnie jej odpowiednikiem jest I40, obecna Optima to rozwinięcie tamtej płyty - jest trochę dłuższa, szersza itp.

Wrażenia z jazdy bardzo fajne - 2.0 CVVL (benzyna) potrafi zejść ze spalaniem 6 litrów jak się postaramy (klimatyzacja+dwie osoby), jak jedziemy szybciej to 6.5-7.5 w zaleźności od stylu jazdy. Minus to to, że auto jest po
  • Odpowiedz
  • 0
@Student_AWAS: hej! Dzięki za obszerna odpowiedź. Myślałem raczej o drugiej generacji przed liftem. 2015-2016

Manual ze względu na większą awaryjność samej skrzyni automatycznej, spalanie i osiągi. Chociaż fakt sam charakter auta pasuje do automatu. Dodatkowo, żona woli ręczna skrzynię biegów. Dwumasy się spodziewałem. W benzynie jest niższy moment obrotowy, więc nie powinno być tak źle.

Widziałem, że w tych nowych wreszcie pojawiły się ciekawsze silniki benzynowe.

Jak wyglądają koszty zwykłej eksploatacji
  • Odpowiedz
@Szala: Optima SW GT 2.0 T-GDI (245KM 350Nm) here. Nie jest to auto idealne, ma kilka niedoskonałości, ale za tą kasę nie ma nic lepszego. Jest super wygodne, fajnie jeździ, jak musi, to niewiele pali (średnio wychodzi mi 10.2/100, ale w dojczlandzie powoli nie jeździ, natomiast minimum jakie zrobiłem na 500km to 6.67). Przy prędkościach rzędu 120-130km/h wychodzi 7.2/100.
  • Odpowiedz
@bidzej: ideałów ponoć nie ma :-), ludzie zresztą potrafią doszukiwać się jakiś wkurzających elementów nawet w Mercedesach. Dla mnie takim wkurzającym elementem jest działanie wentylatora chłodnicy w Hondach - nawet tych nowych, takich 2-3 letnich - wystarczy, że na postoju włączysz przycisk AC i ten wentylator rusza ¯\_(ツ)_/¯ - ktoś to tak zaprojektował, dość dziwnie.

@Szala: Koszty to nie wiem, bo nic się nie zepsuło ;-), jednakże nie są to
  • Odpowiedz
3-4 letni egzemplarz czyli poprzednia generacja - obecnie jej odpowiednikiem jest I40, obecna Optima to rozwinięcie tamtej płyty - jest trochę dłuższa, szersza itp.


W sumie to trzeba wyjaśnić jedną rzecz @Student_AWAS: Optima JF w sedanie weszła w 2015 (SW w 2016). Więc pytanie co @Szala miał na myśli.
  • Odpowiedz
@Student_AWAS:

Myślałem raczej o drugiej generacji przed liftem. 2015-2016


Czyli chyba JF...
To znaczy, że tylko GT ma hydrokinetyk, reszta 7DCT. I te 7DCT z tego co czytam lubią się w Optimie sypnąć.
  • Odpowiedz
@bidzej: lubią się sypnąć bo ludzie jeżdżą tymi skrzyniami jak normlanym automatem - te skrzynie nie lubią tzw. creepingu, czyli pełzania - puszczenia nogi z hamulca i powolnego toczenia. To właśnie wtedy sprzęgła w nich po prostu się palą. Tak po prostu jest i trzeba mieć to na uwadze, z podobnych pobudek - szczególnie wczesne - DSG zyskało swoją opinie.
  • Odpowiedz
@Szala: czyli II w takim razie, czyli te, które my mamy.

Silnik - 2.0 wolnossący jak mówiłem - nie jest królem sprintu, ale daje radę.

W wersjach przed liftem szła skrzynia hydrokinetyczna 6 biegowa do aut z silnikami benzynowymi (przynajmniej w PL), 7DCT do diesli tylko. Po lifcie hydrokinetyczna tylko do Optimy GT, 1.6 t-gdi i 1.7 crdi 7dct.

Osobiście bym nie bał się tej skrzyni, to nie powershift, czy wczesne
  • Odpowiedz
@Szala: zgadza się, nawigacja i infotainment to złoto, podpinasz hotspota i masz informacje o korkach lepsze niż na mapach Google.
Warto mieć kamerki 360, któryś tempomat, grzanie dupek i kiery.
  • Odpowiedz
@Szala: były 2 wielkości ekranu na środku, ten większy polecam. Można jeszcze system audio HK - nie jest to najwyższa półka dla audiofilów, ale mając dobrej jakości pliki (chociażby Spotify w najwyższej jakości) gra bardzo fajnie.
  • Odpowiedz