Wpis z mikrobloga

#modelarstwo #kolejki #zdalniesterowane #aliexpress #zakupyzchin
Odkopaliśmy na strychu starą kolejkę z mojego dzieciństwa i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu w mojej przyszłej małżonce obudziło się dziecko. Niestety kolejka bida wersja (bardzo mała), ale kojarzycie na pewno takie z metalowymi szynami, zasilane jeszcze z gniazdka 230V transformatorem :) Takich chyba już nie robią ze względów bezpieczeństwa. Ale zrodził mi się plan na przyszły prezent na święta. Taka kolejka z możliwością rozbudowy. Więc pierwsza myśl - Aliexpress (w końcu wszystko w chinach jest). Ale jest tego tyle, że nie wiem nawet na którą patrzeć. Główne cele:
- możliwość dokupowania torów, rozjazdów, krzyżówek itd
- zasilanie (chyba na baterie?)
- opcjonalnie jakieś zdalne sterowanie (kontrola prędkości)
- jakaś sensowna cena (stąd celuje w Chiny)

Z góry dzięki.
  • 13
Te wystające przewody nie wyglądają zbyt bezpiecznie jeśli chodzi przynajmniej o małe dzieci. Chyba, ze jestem przewrażliwiony.


@Kszyh:

ale jakie wystajace przewody? Przeciez na torach jest dokladnie to samo napiecie, co na tych "wystajacych przewodach".

Do momentu, w ktorym ich nie lizesz (obu naraz), nic ci nie grozi. Jak lizesz, to szybko przestaniesz xD

rownie dobrze moze naszczac na kontakt


@sylwek2k: Jak ma się psa czy kota albo gówniaka to wszystko możliwe.

jak trafi sie wadliwe, to po prostu nie bedzie dzialac


@sylwek2k: Trafo ze zwarciem pomiędzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym będzie działać całkiem prawidłowo, pociąg będzie jeździł bez problemów. O wadzie dowiemy się dopiero zamykając obwód pomiędzy szynami a ziemią własnym ciałem, trzepnie tak samo jakby włożyć palec do kontaktu.
nie przejdzie to zadnych testow bezpieczenstwa


@sylwek2k: No chyba że są przeprowadzane w chinach.

od tego jest zabezpieczenie roznicowo-pradowe w szafie bezpiecznikowej :P


@sylwek2k: Jaki % mieszkań szczególnie z wielkiej płyty jest w takowy wyposażony? Z resztą RCD wcale nie jest takie cudowne jak je niektórzy malują.
No chyba że są przeprowadzane w chinach.


@wypokowy_expert:

to jaki problem sprawdzic miernikiem przed uruchomieniem?

Jaki % mieszkań szczególnie z wielkiej płyty jest w takowy wyposażony?


@wypokowy_expert:

wiekszy, niz ci sie wydaje :]

Z resztą RCD wcale nie jest takie cudowne jak je niektórzy malują.


@wypokowy_expert:

na pewno jest lepszy, niz brak jakiegokolwiek :]
to jaki problem sprawdzic miernikiem przed uruchomieniem?


@sylwek2k: Taki, że nie każdy ma tester izolacji 4kV. Chińskie trafka lubią być prawie przebite jedyne co izoluje to warstwa lakieru. Na początku jest niby ok, dopiero po czasie wychodzi.

wiekszy, niz ci sie wydaje :]


@sylwek2k: Na wszystkie mieszkania, o których wiem, być może jedno miało różnicówkę, reszta instalacji została w czasach komuny, czasem jeszcze na kablach alu. A było tego przynajmniej