Wpis z mikrobloga

Cześć. Mam drobny problem z następującym zadaniem:
Zmienna losowa X ma rozkład jednorodny w przedziale [0,1]. Zmienna losowa Y=max(X, 1/2). Proszę znaleźć wartość oczekiwaną zmiennej losowej Y.
Moglibyście nakierować mnie na rozwiązanie tego? Wiem, że to kolejne zadanie na transformację. Początek mam już rozpisany, ale nie jestem pewien, czy powinienem mieć P(X≤y ∧ 1/2≤y), czy ma to być P(X≤y ∨ 1/2≤y) oraz czy można rozbić to na dwa prawdopodobieństwa.
#matematyka
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wiesz że przedział ma miarę 1 a całka musi wynosić też 1(cecha random variable). Z tego możesz wywnioskować że jaka wartość przyjmuje...?
  • Odpowiedz
@sezzart: Na początek ponownie zapoznałem się z definicją rozkładu jednorodnego. Stąd wyliczyłem, że funkcja gęstości prawdopodobieństwa ma wartość 1. Wyliczyłem dystrybuantę, a teraz zastanawiam się nad transformacją. Ponownie dotarłem do P(X≤y ∧ 1/2≤y) i niestety nie wiem, co z tym dalej zrobić.
  • Odpowiedz
@sezzart: Jakieś głupoty wygadujesz. Po pierwsze trzeba ustalić co oznacza rozkład jednorodny (otóż takiego nie ma), ale wszystkie znaki na ziemi wskazują na to że chodzi o rozkład jednostajny i w takim razie @zgubilemkartkezloginem ma rację, że X przyjmuje wartości między 0 a 1 i w konsekwencji Y między 1/2 a 1. Chyba tobie się pomyliły wartości, bo co to w ogóle znaczy że pole pod zmienną losową ma
  • Odpowiedz
@sezzart: Trzeba rozróżnić dwie rzeczy. Zmienna losowa sama w sobie jest funkcją (nie będę wchodził dokładnie w zawiłości). Jest zdefiniowana w taki sposób, że jako argument bierze elementy z przestrzeni probabilistycznej, a jako wartości wypluwa liczby rzeczywiste. Różnica jest tak, że nie możemy dokładnie powiedzieć jaką wartość dostaniemy. Rozkład zmiennej losowej mówi nam z jakim prawdopodobieństwem możemy otrzymać dane liczby. W przypadku zmiennej losowej o rozkładzie jednostajnym na odcinku [0,1]
  • Odpowiedz
@RedJohn: to ty napisales:

Sama zmienna losowa może przyjąć dowolną wartość między 0 a 1.

Wiec pytam skad wnioskujesz ze RV wypuje liczbe z tego przedzialu. I czemu nie jestes w stanie dokladnie powiedziec jaka wartosc dostaniemy?
  • Odpowiedz