Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki z tagu #testowanieoprogramowania oraz #testowanie
Rocznik 86 here więc mam już swoje lata ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślę nad zmianą pracy. Do tej pory pracowałem w dwóch firmach, w pierwszej IT (trochę programowania php, mysql, trochę testowania manualnego na zasadzie wysyłania pliku Wordowskiego z błędami), obecnie w innej, ale piszę im oprogramowanie w php/mysql. Nie mogę powiedzieć, że jestem jakimś super specjalistą, ale z pomocą google napiszę wszystko. Do tego kumam css, html też wiadomo, pisałem też kiedyś różne automaty pobierające treści, bawiłem się softem do automatyzacji itd.
Myślę o zawodzie Testera oprogramowania. Czy możecie mi napisać co, poza w/w umiejętnościami przydałoby się bym potrafił. Git? Jira? Może coś jeszcze? Te które wymieniłem znam niestety tylko z nazwy, a widziałem, że wiele firm tego wymaga.
I jak to jest z językiem angielskim? Sporo rozumiem, ale jeśli chodzi o mowę/pismo to jestem cienki - brakuje mi poprostu doświadczenia/obycia.
No i pozostaje też kwestia tego, czy ryzykować. Mam stałą pracę, ale nie ma tam raczej możliwości rozwoju.
  • 10
@WilsonWilsonWilson: no w sumie z mojego opisu może wynikać, że jestem programistą i chce iść "niżej" w testowanie :) Ale prawda jest taka, że nie jestem jakiś super w programowaniu, tzn. napiszę wszystko, ale jeśli chodzi o kod, to piszę w czystym php, bez żadnego frameworka, kontroli wersji itd. Poza tym nie widzę siebie jako rasowego programistę, nie chcę by inni wytykali moje błędy, to ja chcę wytykać czyjeś ( ͡
@grykom: Tak jak sam wymieniłeś - GIT, Jira (obie rzeczy do ogarnięcia na podstawowym poziomie w weekend), powiedzmy Selenium (bo jest najpopularniejszy) i do tego jakiś język programowania do tego Selenium (Java albo Python, chociaż Selenium wspiera też inne języki ale najwięcej ofert jest na te dwa). W niektórych firmach, a zwłszcza tam gdzie jest kontakt z klientami, bardzo dużą wagę ma język angielski, więc tutaj też radziłbym podciągnąć swoje umiejętności.
@kaaban Automatyzacja w php? No nie bardzo.
Według mnie ani trochę nie ma tutaj background pod automaty.

@grykom Istqb (teoria testowania), sql i angielski to najważniejsze umiejętności na manuala. Angielski w piśmie i mowie na b2 to minimum. Bardzo wiele firm odrzuci Cię na starcie za język, sporo firm rekrutacje w 100% prowadzi po angielsku.
@diarrhoea: przeciez napisal, ze jest w stanie napisac wszystko i pisal automaty do pobierania tresci itp. - imo to jest wystarczajace do pisania testow automatycznych, no chyba ze nie potrafi przelozyc wiedzy z php na jave czy pythona - zakladam, ze skoro z googlem jest w stanie napisac wszystko, to nie bedzie to stanowilo dla niego najmniejszego problemu
@kaaban Ty chyba naprawdę nie wiesz czym jest php .
Softy do automatyzacji o.których pisał to na 90% selenium ide - nic nie warte na.obecnym rynku pracy. Innymi słowy koleś nie automatyzował sensownie i nie ma żadnych skilli do automatyzacji.
@kaaban: @diarrhoea: sorty do automatyzacji to bardziej mi chodziło o skrypty w php lub softy typu mouse recorder lub typowe automaty pod SEO. Selenium nigdy nie ruszałem. Z javą miałem styczność gdy pisałem aplikację na androida dla siebie i mówiąc szczerze zupełnie mi nie leży. Python już bardziej ale tylko liznąłem go w jakimś kursie podstawowym.
Tak czy inaczej raczej skupiłbym się na manualu.