Wpis z mikrobloga

Siemano #piwowarstwo ! Piłem ostatnio Galaxona z dodatkiem pulpy z marakui i brzoskwini. i naszła mnie chęć na zrobienie Milkshake IPA. Nigdy nie robiłem piwa w tym stylu i chciałbym , żebyście podzielili się swoimi recepturami dla tego stylu. Chmielenie tylko na gorycz? Zacierane na słodko? Ile laktozy żeby nie przesadzić?
  • 14
Robiłem jakiś czas temu mango Milkshake IPA, zasyp (12blg bez lakto i owoców) 85% Pale Ale, 10% Karmelowy 150, 5% Pszeniczny, zacieranie 67*C, 500g laktozy na 10 min przed końcem gotowania. Chmielenie 10 min przed końcem na 35IBU plus po gotowaniu w 80 stopniach reszta z 100g Mosaica kolejne 50 na chichą z pulpą mango kesar 2x 850g. Z błędów których bym już nie popełnił: dobrze wymieszać pulpę bo osiada na dnie,
@seriozajete: będę celować w jasny zasyp 90% pilzneński + 10% pszeniczny. Rozumiem, że piszemy o standardowym wybiciu 20L? Jesteś zadowolony z efektu?

@dakcts: Wydaje mi się, że samym chmielem nie uzyskam takiego efektu jak po dodaniu soku :) Planuję kupić w soki/pulpę z 2 różnych owoców (np. marakuja/mango) a warkę podzielić na 3 części. Pozwoli mi to na więcej kombinacji za jednym podejściem ( ͡° ͜ʖ ͡°
@bonifacy_pankracy: Robiłem milkshake'a na razie dwa razy. Jeden został przez brać piwną oceniony bardzo wysoko. ;-)

Jeśli chodzi o zasyp, to trzeba celować w coś na kształt new englanda. Podstawa to pale ale, a do niego jasny pszeniczny i sporo płatków owsianych i pszennych. IBU powinno być takie ciut wyższe od pilznera, w 40 - 60 trzeba celować. Owoce trzeba dodać na cichą i to na długo przed jej zakończeniem, tak
@phila_eagles: dzięki, na pewno zastosuję się do Twoich rad :) Jutro będę kompletować zamówienie i wezmę słód pale ale i pszeniczny od castle malting. Zacierasz na słodko czy na wytrawnie? Zapodaj schemat chmielenia jeśli możesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Drożdże FM52 Amerykański Sen będą ok?
@bonifacy_pankracy: Chmielenie przy pierwszej warce (20 l) wyglądało u mnie tak:
60 minut - Chinook 25 g
10 minut - Falconer's Filight 30 g
5 minut - Cascade 20 g
0 minut - Citra 10 g
0 minut - Mosaic 10 g

Na cichą podzieliłem warkę na trzy części (8 + 8 + 4) i na 2 dni przed końcem wrzuciłem chmiel:

1. Do wersji z ananasem i mango trafiło 40