Wpis z mikrobloga

Mirki jak to jest ze kraje zachodnie sa tak bogate? Wezmy np UK, minimalna jak w Polsce pensja wysoko ponad srednia krajowa, niskie podatki oraz niskie koszty prowadzenia dzialalnosci, OGROMNY procent wysokich sociali, które łatwo dostac i można normalnie za to żyć. W polsce- najnizsza krajowa bez komentarza, ogromne podatki, firma tez duze podatki, social to smiech na sali... jak to dziala? Zdaje sobie sprawe, że ogromny wpływ miała sytuacja po II wojnie światowej, ale już troche lat mineło ... To się nie trzyma kupy, niech mnie ktoś oświeci...
#uk #historia #komunizm #kapitalizm #finanse #ekonomia #biznes
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ayoo: podatki w polsce nie są dużo wyższe niż w wielkiej brytanii a różnice w bogactwie nie wynikają z jakiegoś konkretnego zdarzenia i właściwie w dowolnym okresie historii można było powiedzieć że wyspy brytyjskie są bogatsze od środkowoeuropejskich pól.
Chyba najlepsza generalizacja jest taka, że istnieje całe mrowie czynników, żaden nie dominuje, wszystkie oddziałują na siebie, z siebie wynikają, wzajemnie się wspierają i potęgują z upływem czasu. czynniki polityczne, historyczne,
  • Odpowiedz
@ayoo: MOJA TEORIA OD DAWNA: kraj w ktorym sa ludzie zaradni ma gorszy rozklad pensji i ogolnie mniej pracy w uslugach i nizsze pensje gdyz kazdy ma narzedzia i glowe by zrobic 90% uslug sam sobie remonty, naprawy, przewozy rzeczy itd. nie dajemy pracy innym obiedzamy kraj bo nie ma obrotu gotowki i produkcji
  • Odpowiedz
  • 0
@sebek910 gdybyś zarabiał odpowiednio to do założenia kibla byś wolał fachowca który to szybko i Sprawnie zrobi. Ale robaki wolą oszczędzić 100zl i dlubac samemu pół dnia. Mi szkoda wolnego czasu na takie rzeczy bo mój czas jest więcej warty.
  • Odpowiedz
@ayoo o co chodzi z tymi słynnymi socjalami z UK za które można ,,spokojnie zyc"? Czy ja czegoś nie wiem. Idę na urlop macierzyński, przez 3 miesiace dostanę 90% pensji a później przez jakiś czas 140 funtow tygodniowo, to nie jest luksus:D owszem, facet pracuje itp wiec to nie jest jakis problem, ale serio, niech mi ktoś powie jak dostać w UK ten słynny social za który można wszystko bo ja
  • Odpowiedz
@ayoo aaa I tak btw moje koleżanki w Polsce w ciąży idą na L4 w 8 tygodniu bo je glowa boli i dostaja kase za siedzenie w domu xD tutaj to niemożliwe. Ja muszę pracować i przyczyniać się do tego słynnego dobrobytu. Może tutaj jest część problemu?
  • Odpowiedz
@zeek: No właśnie ale 90 % społeczeństwa ma mniej na godzinę niż ten kibel warty więc go naprawiają. Jeśli zarabiasz za godzinę na dwa kible to kupujesz nowy. Jest to trudna pętla z której nie jest łatwo wyjąć. Kolega chyba do końca nie zrozumiał głębszego przekazu
  • Odpowiedz
@gwiezdna: problemem jest pracujacy partner bo on ma cie utrzymywac (z pkt widzenia panstwa). Jakby byl bezrobotny to by sie £ posypaly:) - housing benefit na czynsz (albo i tansze mieszkanie councilowskie), council tax benf. na podatek, do tego rozne tax credity (smieszna nazwa dodatku dla ludzi ktorzy prawie nie placa podatkow bezposrednich)i jakos sie jedzie. A maternity w polsce to raj w porownaniu do statutatory w uk chyba ze
  • Odpowiedz
  • 0
@sebek910 no tłumacze ci ze robaki same dlubia nie dlatego że są zaradni jak twoja teoria wskazuję tylko dlatego że są biedakami
  • Odpowiedz
@kaktusak a to nie trzeba przynajmniej tych 16h tygodniowo pracowac zeby cos dostać? Nie interesowałam się nigdy za bardzo benefitami, więc nie wiem. W sumie trochę szkoda by mi było tak żyć w kraju, w którym można dobrze zarobić.
  • Odpowiedz
@gwiezdna: Chyba jeden rodzic pracujacy te 16h wystarczy, potem panstwo to dotopuje dla rodziny roznymi zasilkami, pewnie dlatego dla wielu osob nie oplaca sie placa za minimum jak ich sytuacja sie nie zmieni
  • Odpowiedz
@kaktusak nawet nie wiedziałam:) wiem, że kolega dostawał jakieś przekłamane payslipy od swojego szefa i państwo mu dawało 50 funtow do wypłaty tygodniowo. Oczywiście oboje polacy:d
Ja dostałam tylko ulotkę w szpitalu, że matki mogą dostawać całe 3 funty tygodniowo na mleko i warzywa dla dziecka xD więc nawet nie sprawdzałam warunków.
  • Odpowiedz