Wpis z mikrobloga

Ja rozumiem, że możecie nie zgadzać się ze wszystkimi tezami postawionymi w tym filmie ale może ktoś z #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nauka #archeologia #psychologia #psychiatria #medycyna #farmakologia był by skłonny zabrać głos w tej sprawie. Nurtuje mnie jedna rzecz, bo nieżyjący już wybitny profesor Jerzy Vetulani podczas jednego ze swoich wykładów pokazywał slajd, na którym budowniczy piramid mieli IQ równe 48 czyli niecałe 50 (dodatkowo o tym mówił więc na pewno miał jakieś "poważne" źródło). Obecnie Polacy mają średnie IQ rzędu 100, a nie byli by w stanie wybudować równie monumentalnych obiektów co starożytni Egipcjanie. Jak to jest możliwe, że ludzie o takim ilorazie inteligencji bez narzędzi i maszyn uzyskali taką precyzję, a co gorsza prześcignęli w tym współcześnie żyjących?

Najbardziej interesuje mnie ten fragment: https://youtu.be/xGc_nglYiJA?t=26m31s i wypowiedź Pana Chrisa Dunna (od około 27:40)

Puma Punku zostało wykonane z precyzją podobną do tej uzyskanej w najstarszych ściana z Wyspy Wielkanocnej czy Egiptu. To już na pewno budowali kretyni z IQ nie większym niż 20.

https://youtu.be/XlQtt6nS06w - 3:00 min

https://youtu.be/LkfH_bMSD6M - 11:30 min

Dodam tylko, że ci debile nie mieli żadnych narzędzi ani tym bardziej maszyn, a wszystko robili trzęsącymi się rękoma.
tojestmultikonto - Ja rozumiem, że możecie nie zgadzać się ze wszystkimi tezami posta...
  • 20
@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: a Ty mu plusa dałeś? za co? przecież Ona nawet nie zrozumiał tego co napisałem. Vetulani na pewno miał mocne źródło więc nie mógł pisać bredni, a co do faktu istnienia tych znalezisk archeologicznych bez względu to to co mówią o nich na filach też raczej nie można mieć wątpliwości, bo czy wieża Eiffla stoi w Paryżu i wygląda tak jak wygląda nie ulega żadnej wątpliwości...
@tojestmultikonto uwaga, podaję hasło: ufo :)
A poważnie, to jest tajemnica z tymi piramidami, nie tlumaczylbym tego poziomem IQ. Jeśli nawet, to musieliby mieć znacznie wyższe niż my. Powstaje pytanie, gdzie inne wynalazki. Musieli by być jednoczesnie bardzo głupi by z takim IQ skończyć na piramidach. :)
@push3k-pro: Nie jest zmyślona. On pokazywał na którymś ze swoich wykładów taki slajd o tym jak rosło nasze IQ na przestrzeni wieków. Tam budowniczy piramid mieli IQ 48, ale czy ludzie z takim IQ mogli zbudować piramidy? Jakie zatem IQ mieli budowniczy Puma Punku? A skoro robisz tu za sąd ostateczny to zdradź mi roszę jak uzyskano taką symetrię bez zaawansowanych technologicznie sterowanych komputerowo obrabiarek, bo jestem tego ogromnie ciekawy. Tak
@push3k-pro: Vetulani Wiedział czym jest IQ. Sam twierdzi, że nie jest to miarodajne, bo zależy w dużej mierze od odżywiania. Nie mniej jednak padło takie stwierdzenie na którymś z jego wykładów. Nie wiem czy nie na tym dla Copernicus Center. Mówił również o starożytnych myślicielach, nie podawał co prawda ich ilorazu inteligencji ale twierdził, że i dziś uchodzili by za bardzo inteligentnych. Nie uważam również aby było to twierdzenie Vetulaniego. Na
@push3k-pro trochę za mało. Żeby postawić takie piramidy, w tak stosunkowo krótkim czasie, potrzebowali by np. narzędzi. Twardych do bloków granitowych. Gdzie som one? Może jestem przyglupi, ale nie wyobrażam sobie tego bez elektroniki, zaawansowanej obróbki metalu. Zapory, czy nawadnianie pól wokół Nilu to mało, biorąc pod uwagę złożoność "problemu". No i czemu piramidy, czemu nie kanał Sueski, czemu nie wielgachne okręty, silnik parowy itp.

Rano jest, proszę nie krzyczeć jeśli pisze
Masz wiedzę sprzed 30 lat na ten temat. Te budowle były pewnego rodzaju sacrum dla Egipcjan


@tojestmultikonto: Przede wszystkim, dla ich władców.

Olbrzymie rzeźby wykonane z bardzo dużą dokładnością i bardzo symetryczne. Tego nie mógł dokonać niedożywiony niewolnik z ilorazem inteligencji 50.


A dożywienie chłopi i farmerzy ściągnięci z pola, wykonujący polecenia swoich inteligentniejszych nadzorców? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@tojestmultikonto: Z tymi szacunkami to pewnie chodzi o coś związanego z https://en.wikipedia.org/wiki/Flynn_effect? Niskie (zgodnie ze współczesnymi standardami) IQ oznacza w zasadzie tyle, że średnio radzili by sobie we współczesnym świecie, gdzie zdolności do przetwarzania informacji są dużo istotniejsze, standardem jest umiejętność czytania, pisania, znajomość setek symboli, rozpoznawania setek osób (w tym osób publicznych) itp. prawdopodobnie nie radzili by sobie. Ale w dużo prostszym świecie, w którym do normalnego funkcjonowania wystarcza
@abraca: to są w brew pozorom prace proste nie wymagające od wykonującego je człowieka dużej inteligencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nie chcesz chyba przez to powiedzieć, że skrzyknęło się kilku głupków i zbudowało piramidy xD

wiesz w ogóle jaka to skala i jakich zdolności od inżynierów wymaga koordynacja prac prowadzonych na takiej budowie i to jeszcze bez udziału maszyn? weź pod uwagę, że wykonywanie różnych operacji wymaga
@abraca: część piramidy owszem wygląda jak by ją budowali tubylcy, bo jest tam bezładnie wrzucany gruz i zastygła zaprawa jednak nie ma pewności co do tego czy nie zostały te prace wykonane w późniejszym terminie jako odbudowa tego monumentu. weźmy chociażby pod uwagę głowę sfinksa, która jest nienaturalnie mała jakby ktoś wyrzeźbił głowę faraona w innej głowie. niektórzy archeologowie uważają, że sfinks oryginalnie miał głowę lwa.
Pobierz tojestmultikonto - @abraca: część piramidy owszem wygląda jak by ją budowali tubylcy,...
źródło: comment_39SXk1yFyg2aSBNVzqoojshuhMBQc5wh.jpg