Wpis z mikrobloga

@incre: kiedyś w szkole 4 razy oddałem i miałem taka książeczkę w która było to wpisane, jeśli teraz bym poszedł to tamto by mi się liczyło czy zaczynam od zera?
@incre: ale musi byc krew czy osocze tez?
Kiedys oddawałem regularnie i miałem ze 4 litry osocza i ze dwa krwii, ale nie wiem, czy to sie liczy jako całosc
@onet12: @insystem:
nie sumuje się. odznaka jest za oddanie 6 litrów krwi pełnej. Składniki się odpowiednio przelicza.

edyta:
https://krwiodawcy.org/kalkulator-donacji/

§ 1. Równoważnymi ilościami składników krwi odpowiadającymi jednemu litrowi oddanej krwi uprawniającymi do tytułu i odznaki honorowej "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" oraz umożliwiającymi otrzymanie odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" są:

3 litry osocza
2 donacje krwinek płytkowych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
0,5 donacji krwinek białych, pobranych
nie sumuje się. odznaka jest za oddanie 6 litrów krwi pełnej. Składniki się odpowiednio przelicza.


@maciejg: Przecież napisałem, że przeliczy na krew pełną. Oddanie osocza, krwi, płytek sumuje się po przeliczeniu.
@onet12:

@insystem: Za co takie długie bany? ()


@mirkogreg: rok za tatuaże (dwa x 6mc), dwa razy za opryszczkę wargową (lekarz zamiast wpisać 6 tygodni, wpisała 6mc bana...), a cała reszta za za
@mirkogreg: Za wizytę w rejonie świata zagrożonym jakimiś chorobami. Za wszelkiej maści zabiegi 'krwawe', gdzie występuje ryzyko zakażenia. Za alergie. Za kiepskie wyniki morfologii (niskie krwinki, płytki, mało żelaza). etc.

Ogólnie nie jest tak łatwo oddawać, trzeba być w doskonałej formie. I aby podawać krew biorcom chcą mieć pewność, że dawca jest zdrowy i nie mógł się np. ostatnio zarazić czymś, co objawy będzie mieć za miesiąc, ale już może we