Wpis z mikrobloga

Heja,
Właśnie zbieram się na komisariat, bo zostałem wezwany w charakterze świadka w związku z wykroczeniem zaparkowania auta w miejscu, gdzie ponoć byl zakaz zatrzymywania, z tym, że ja takiego zakazu nigdzie nie widziałem (patrzyłem dwa razy dla pewności).
Teraz, żeby nie przyjąć bezpodstawnie mandatu, #policja jest obowiązana do przedstawienia jakiegoś dowodu, np. zdjęcia?
Nie chciałbym wyjść na frajera i wziąć bezsensu mandat na siebie.
#prawo
  • 18
tatę wezwali tak na swiadka


@redmonk: wysłać im informację, że odmawiasz składania zeznań w roli świadka i tyle. Masz do tego prawo jeśli zeznania dotyczyłyby osoby najbliższej. Dziękuję i do widzenia.
@Sadek712: jak cię na gorącym nie złapali to nie mogą raczej. A akcja z wzywaniem na świadka jest starym trikiem, żebyś nie mógł się wycofać z tego co powiedziałeś. Więc uważaj na każde słowo i na to co policjant będzie zapisywal
@Sadek712: Zostałeś wezwany na świadka, bo póki co nie ma żadnego dowodu na to, że to Ty tam to auto zatrzymałeś. W aktach powinna być przynajmniej notatka urzędowa i zdjęcie Twojego auta zaparkowanego w miejscu objętym zakazem, ale póki jesteś świadkiem to nie muszą Ci jej chyba pokazywać, chociaż na zdrowy rozsądek jak poprosisz to pewnie pokażą. Jak się przyznasz, że to Ty, to pewnie nie dostaniesz mandatu, tylko zaproponują Ci
@proszebardzo2: no właśnie tak było. Mówiłem: "nie pamiętam kto wtedy mógł prowadzić bo to było rok temu" i dostałem grzywnę. Nie ma tak, że "nie mogą". W praktyce sąd wymierz akarę i możesz iśc się odwoływać do wyższej instancji i wydać na opłaty skarbowe i papugę więcej niż wyniosła grzywna.
Sądy są jak moderacja wykopu - sprawiedliwości tam nie znajdziesz.
@defoxe: Najpierw się edukujemy, potem madrzymy. Miłej lektury!

Stosownie do art. 41 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, w postępowaniu wykroczeniowym przy przeprowadzaniu dowodu z zeznań świadka stosuje się odpowiednio przepisy art. 182 oraz art. 183 k.p.k. Tak więc i tu świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Należy jednak