Wpis z mikrobloga

1 905 - 2 = 1 903

Tytuł: The Power of the Dog i The Cartel
Autor: Don Winslow
Gatunek: Thriller
★★★★★★★★★

Ocal od miecza moje życie, z psich pazurów wyrwij moje jedyne dobro
Psalm 22:21

Lata 70-te. Wojna z narkotykami zapoczątkowana przez Richarda Nixona trwa w najlepsze. W Sinaoloa, "spichlerzu Meksyku", Art Keller, doradca DEA(amerykańskiej agencji rządowej ds. narkotyków), w celu zniszczenia tamtejszych pól makowych i handlu heroiną sprzymierza się z Miguelem Barrerą, agentem meksykańskiej policji federalnej. Art szybko jednak orientuje się, że Barrera wykorzystał go, aby wyeliminować konkurencję i uzyskać możliwość założenia organizacji przemycającej kokainę do Stanów Zjednoczonych.
Jest to fikcyjna historia oparta jednak na prawdziwych wydarzeniach. Autor rozpoczyna swoją opowieść w 1975 roku, by z bliska przedstawić czytelnikowi (nie)sławną operację Kondor, a kończy w XXI, kiedy wojna z narkotykami weszła w nową fazę. Pokazuje przy tym różnicę między oficjalną polityką zwalczania handlu narkotykami, a nieoficjalnym wsparciem go by zatrzymać rozrost komunizmu w Środkowej i Południowej Ameryce.
Są to jedne z lepszych thrillerów jakie kiedykolwiek czytałem, a samego autora będę od tej pory stawiać na równi ze współczesnym mistrzem gatunku - Jamesem Ellroyem. Książki te mają wszystko, czego można by oczekiwać: działającego wbrew zasadom agenta DEA, CIA, kolumbijskich baronów narkotykowych, meksykańskie kartele, włoską mafię, irlandzkie gangi itp. Winslow nie cacka się z czytelnikiem, w dosadny sposób wprowadza go w świat bezlitosnych morderstw i nieludzkich tortur. Jednocześnie nie epatuje nimi niepotrzebnie, by zaspokoić jakąś chorą fascynację brutalnością. Jego styl jest neutralny i służy przedstawieniu rzeczywistości.
Te książki to swoiste połączenie takich filmów jak Sicario, Narcos czy Ojciec Chrzestny. Moc z jaką oddziałują bierze się siły postaci które autor wykreował, a nie z fantastycznej i skomplikowanej fabuły. Winslow znakomicie potrafi zaludnić swoje dzieło wiarygodną obsadą, której zachowania biorą się z ich cech i motywacji, a nie wymagań fabularnych.

#bookmeter
Vivec - 1 905 - 2 = 1 903

Tytuł: The Power of the Dog i The Cartel
Autor: Don Win...

źródło: comment_xBtTbtZAZ3vVZgioYOkV3DHLgxNG3vFK.jpg

Pobierz