Wpis z mikrobloga

Ostatnio znajomi namieszali w głowie... Miałem upatrzony rower typu cross ale coraz bardziej skłaniam się do mtb.
Siedziałem na mtb 29er unibike evo 29

http://www.unibike.pl/evo29.html

Pojeździłem po placyku od salonu rowerowgo, w sumię ok, czułem się dobrze - fakt jechało się troch ciężej niż na crossie(ale to zrozumiałe). Mierzę 172 cm, problem w tym że mam zerowe doświadczenie w mtb. Czy bym siedział na 27 czy na 29er nie poczuje różnicy na placyku. A nie mam możliwości przetestowania w terenie jakiegoś mtb bo żaden znajomy nie posiada. Na czytałem się i nasłuchałem się o doborze kół na necie, na zagranicznych stronach piszą że powyżej 5 stóp i 6 cali(167 cm), nie powinien być problem, na polskim youtubie 170 cm, a na stronach różnie - nawet że minimum to 175. A sprzedawca wciśnie ci wszystko - także ich nie słucham :D ...

Czytałem że jeszcze kilka lat temu producenci mieli problem z 29er - z geometrią ich ram dla mniejszych osób. Teraz ponoć problem został rozwiązany i każdy producent ma odpowiedni rozmiar ram i geomoterię. Nie wiem ile w tym prawdy.

Duże koła mi się podobają, ale nie mogę zachowywać się kobieta i patrzeć racjonalnie na temat, tylko że opinie są cholernie podzielone. Czy 29er przy 172 to dobry wybór? Fakt że to będzie bardziej rekreacyjny rower, okazjonalnie do lasu i po bezdrożach, pewnie częściej ścieżki rowerowe i asfalt. Nie mam zamiaru szaleć ekstremalnie.
Co brać? Mirki pomocy (,)

#rower #rowery #mtb
  • 11
@lewozmywak: jak planujesz wyprawy cross będzie lepszy, jak czułeś, że się bardziej męczysz to pomnóż to dla dłuższej trasy i weź pod uwagę, że z każdym km jest coraz gorzej. Na asfalcie na pewno będzie lepiej. I ten cross jest spoko, jak będziesz dużo po asfalcie jeździć to zastanów się nad oponami Schwalbe marathon plus. A generalnie w tej cenie szukałbym już gravela ;>
@lewozmywak: 2 i więcej cali rzeźbionego bieżnika czyli mtb nie ma sensu na żadne twarde podłoże, z kolei 1,5 cala w crossie po leśnych ścieżkach da radę całkiem nieźle.
29 przy tym wzroście powinien mieć mocno obniżoną rurę poziomą ramy, ten uni chyba ma ale i tak proponowałbym coś na 27,5, wygodniej i lżej napędzić krótszym kopytkiem :-)

Gx
@Razis: @Gixaar: Sporo naczytałem się, mtb niby jest uniwersalny... do mtb wrzuce cieńsze opony, do crossa da się dać grubsze opony, ale bez szaleństw. W sumie z takimi opiniami się spotkałem że z mtb zrobię crossa jak zajdzie potrzeba, ale z crossa nie zrobie mtb.
@lewozmywak: no w praktyce nigdy tych opon nie zmienisz i będziesz na grubasach męczył się na asfalcie :P. Swoim crossem jeżdżę dużo w terenie (nawet pola, bezdroża i piaski się zdarzają), a i tak szukam cieńszych i o innym bieżniku opon żeby sunąć szybciej i przyjemniej po szosie.

Ostatnio znajomi namieszali w głowie... Miałem upatrzony rower typu cross ale coraz bardziej skłaniam się do mtb. (...) nie mam możliwości
Możliwe że lokalna grupa zapaleńców mtb w pracy chce mnie przekabacić heh. Dzięki za każdą radę i opinie.

BTW co myślicie o Treku dual sport 3?

https://www.trekbikes.com/us/en_US/bikes/hybrid-bikes/dual-sport-bikes/dual-sport/ds-3/p/17205/

Osprzęt lekko kijowy, ale ma dużo wolnego miejsca w obręczach i można nawet mu założyć opony o grubości 1,9 cala lub 2. Trek robi linie dual sport jako taki kompromis między szosą a góralem. Można sobie zrobić rekreacyjnego górala. Tylko że w podobnej cenie unibike