Wpis z mikrobloga

Pytanie do mireczków którzy ogarniają system podatkowy w Polsce. Zarabiam 5k brutto, czyli około 3,5 k do ręki, zauważyłem ze wielu ludzi w firmie jest na własnej działalności wystawiając firmie fakturę na usługi inżynierskie. Nie zależy mi na emeryturze z ZUS. Czy jeśli przeszedłbym na działalność, to ile więcej miałbym w kieszeni przy założeniu że koszt dla pracodawcy pozostałby niezmieniony? #pracbaza #podatki
  • 18
@piotr7557: przez pierwszy rok/dwa masz niski ZUS ok 500zl ( ͡° ͜ʖ ͡°) do tego chyba 19% dochodowy. No i to nie tak ze firma ci wyplaci brutto, oni ci zaplaca wiecej wtedy, bo sa jeszcze koszty pracodawcy od kwoty 5k ( ͡° ͜ʖ ͡°) mozesz sie dogadac tak ile wiecej, zeby kazdy byl zadowolony.
@piotr7557: płacisz z własnej reki ~1200zł ZUS (oczywiście najpierw przez 2 lata połowę tego, ale pytanie, czy po dwóch latach pracodawca podwyższy Ci o połowę ZUSu, żeby nadal ci się to opłacało).
Podatek potem albo wg. skali 19% liniowo ale bez wszelkich ulg na dzieci, na spłatę kredytu itp tylko po uwzględnieniu składek na ubezp społeczne i zdrowotne;
albo na zasadach ogólnych (18% / 32% od pernego progu) ale z ulgami.
@cotosietutajstanelo: No koszty x2 a zarobki od x5 do x10. Otarłem się o zdobycie pracy za 60 tys funtów rocznie i to nie jako projekt manager tylko szeregowy projektant rurociągów, no ale zabrakło doświadczenia.
Nie mam parcia na hajs, niewielu materialnych rzeczy pożądam, ale chciałbym jak najszybciej wymiksować się ze stałej pracy żeby podróżować bo to coś co mnie najbardziej kręci w życiu. W sumie wystarczyło by kupić mieszkanie za gotówkę