Wpis z mikrobloga

Dzisiejszej nocy, ok. godz. 00:18 w części Polski ( #trojmiasto #gdansk #gdynia #sopot #elblag #ostroleka oraz okolice #olsztyn ) będzie widoczny tranzyt ISS na tle Księżyca. Zjawisko stosunkowo rzadkie, a jeśli ktoś ma jakiś zoom na statywie, może pokusić się o nagranie. Wrzucam mapę na której widać pas, w którym zjawisko jest widoczne. Przerywana linia nie ma tu żadnego znaczenia (uprzedzając pytania). Dokładniejsze mapki dla swojej okolicy, można wygenerować na stronie internetowej: https://transit-finder.com

Podziękowania dla @namrab, wpis powstał w oparciu o jego post sprzed 3 dni.

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #eksploracjakomosu #iss #ksiezyc #ciekawostki
Pobierz balrog84 - Dzisiejszej nocy, ok. godz. 00:18 w części Polski ( #trojmiasto #gdansk #g...
źródło: comment_FzYFZjLoaUwzdt5XRuI0cYNzn4Lu1eDv.jpg
  • 67
@hasiok: Tak, oczywiście przelot ISS będzie widoczny również poza tym wąskim obszarem, który jest na mapie. Mój wpis jednak dotyczy tranzytu na tle Księżyca, To będzie krótkie zjawisko trwającego ok 0,8 sekundy.

@wynalazek_one: @Madridista98: Gołym okiem będzie to raczej trudne do dostrzeżenia. Spójrz na film na YT, który wstawiłem powyżej, zwróć uwagę na wielkość obiektu. a następnie wyjrzyj za okno i popatrz na Księżyc.

@vladek: Dobrze rozumiesz, tylko
True story: kiedyś na wykopie znalazłem mapkę do śledzenia trasy przelotu w czasie rzeczywistym. Wchodzę z ciekawości, patrzę, leci na Polskę. Piękna, czysta noc, lato, wyszedłem na balkon i przez całe niebo, od zachodu na wschód rzeczywiście śmiga sobie ISS. Wszystko trwało może z minut od znalezienia mapki do przelotu... :)
@Visius: Jeśli centralnie przeszedł u Ciebie to 1.3 sek, ale jeśli tylko na skraju to nawet i 0.5 sekundy, mogło trwać. A jak widziałeś to dłużej gołym okiem to jakiś owad pewnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)