Wpis z mikrobloga

Na początku zaznaczam - poważne pytania, oczekuję poważnych odpowiedzi. Bez bekazkatoli lub bekazateistów

Pytanie jest do ludzi zainteresowanych intelektualną obroną wiary, że tak powiem. Czyli wierzących którzy coś czytają, a nie słuchają tylko kazań w kościele ;) Mianowicie: popularnym zarzutem jest to, że "gdybyś się urodził w innej części świata to byś wyznawał inną wiarę, hurr durr skąd wiesz że akurat Twoja jest dobra hurr durr". Za tym idą też argumenty typu "dlaczego opętanie występuje jedynie u wierzących" lub "dlaczego wyznawcy Boga X mają objawienia Boga X, a wyznawcy Boga Y objawienia Boga Y". W domyśle chodzi o to rzecz jasna, że wszystko jest wytworem tradycji, kultury religijnej, również wmawiane sobie objawienia, widzenie Boga podczas śmierci klinicznej i tak dalej - widzimy te rzeczy bo ktoś nam je wmówił od dzieciństwa.

I tutaj moje pytanie - czy są jakieś dowody na objawienia np. Boga chrześcijańskiego komuś kto całe życie żył w buddyzmie i nie miał z katolicyzmem styczności, albo w innym systemie religijnym dalekim od katolicyzmu i który tak się nawrócił? Albo odwrotnie?

#wiara #ateizm
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kipowrot: Takie też mam obecnie spojrzenie na ten temat, nie ukrywam. Jestem jednak ciekaw kontrargumentów, na argument w stylu "w Fatimie objawiłą się matka boska bo wieśniacy ją znali i bardzo chcieli uwierzyć dzieciom w objawienie matki boskiej, dlaczego matka boska nie objawi się buddystom albo innym dalekim systemom religijnym by ich nawrócić zamiast przekonywać przekonanych".
  • Odpowiedz
@tymczasowe_konto333: Nie słyszałem o takich przypadkach, ale wydaje mi się, że podobnie jak w u niektórych nawróconych "zawziętych ateistów", ich książki by się dobrze sprzedawały. Krótko mówiąc, wg mnie byłby to farbowany dzik zamiast białego kruka.
A jeśli uznalibyśmy takie oświadczenie za "dowód" to jego waga byłaby taka sama co oświadczenia takiego pana Jana Wolskiego z filmu poniżej:
janzwyklak - @tymczasowekonto333: Nie słyszałem o takich przypadkach, ale wydaje mi s...
  • Odpowiedz
@tymczasowe_konto333: dobre pytanie, tylko dla niektorych bog nie ma formy takiej jaka przedstawia spoleczenstwo czy religia. Np czasami jak sie zjaram. Gdy siedze w swojej glowie to mam wrazenie ze bog to nic innego jak wszystko. Jest nauka jest swiatem jestes nim ty czy ja. Kazdy ma jakas swoja wizje tych "religijnych" rzeczy. Mam wrażenie ze religia zostala wrzucona w schemat tak i nie. Ja to widze jako wielkie drzewo
  • Odpowiedz
Tutaj max co da się wykręcić, to że elementy Objawienia masz w różnych religiach, a że wszędzie gdzie ludzie tam jakieś religie i systemy wierzeń to uznajesz, że robota zrobiona i idziesz spokojnie na majówkę.


@violent_delights: No właśnie, objawienia są, ale chodzi o to, że w każdym systemie wierzeń objawia im się "ich" Bóg co każe mocno się zastanowić czy to nie są zwykłe omamy, czy nie widzą tego co
  • Odpowiedz