Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś w ludzki sposób wyjaśnić jak się robi prawo jazdy na kategorię A w Polsce? Jakie dokumenty potrzebuję? Jestem polakiem od lat mieszkającym za granicą (hiszpania). Czy mogę od tak przyjechać i robić? Jak to wygląda?
Pozdrawiam
#prawojazdy #motoryzacja #motocykle
  • 20
  • Odpowiedz
@magnuss: Idziesz do Ośrodka Szkolenia Kierowców (czyli potocznie do szkoły nauki jazdy), zapisujesz sie na kurs. Kurs ma 30h teorii (chyba, nie pamiętam już dokładnie) i (na pewno) 20h jazd. Po zapisaniu się na kurs idziesz do starostwa powiatowego, do wydziału komunikacji po Profil Kandydata na Kierowcę, w skrócie PKK. Potem znowu idziesz do OSK z PKK i dostajesz od osk skierowanie na badania. Ze skierowaniem idziesz do lekarza, który wykonuje
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@magnuss: Idziesz do Ośrodka Szkolenia Kierowców (czyli potocznie do szkoły nauki jazdy), zapisujesz sie na kurs. Kurs ma 30h teorii (chyba, nie pamiętam już dokładnie) i (na pewno) 20h jazd. Po zapisaniu się na kurs idziesz do starostwa powiatowego, do wydziału komunikacji po Profil Kandydata na Kierowcę, w skrócie PKK. Potem znowu idziesz do OSK z PKK i dostajesz od osk skierowanie na badania. Ze skierowaniem idziesz do lekarza, który wykonuje
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
od tak przyjechać


@magnuss: musisz przebywać około 200 dni w Polsce ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@DaneOsobowe
Dlaczego tak? Nadal jestem obywatelem polski z inną rezydencją przecieZ. Bez problemów mogę jechać do Niemiec i tam robić prawo jazdy nawet w języku polskim, więc skąd 200 dni?
  • Odpowiedz
@magnuss: Musi to być lekarz, który robi badania kierowców, psychotesty itp. Wpisujesz w google "badania kierowców (twoje miasto)" i wybierasz sobie któregoś. Nie ma to żadnego znaczenia, bo każdy za badanie weźmie tyle samo - 200pln, bo koszt tego badania reguluje jakaśtam ustawa
  • Odpowiedz
@magnuss: Zrób to łatwiej:
Lekarz, zdjęcie -> wyrabiasz PKK w starostwie
Uczysz się teorii -> zdajesz w WORDzie teorię
Ze zdaną teorią zapisujesz się do OSK
W OSK robisz tylko 20h jazd
Zdajesz w WORD praktykę.

Oszczędzasz kupę czasu jaką musisz poświęcić w szkole jazdy na kurs teoretyczny. Minusem jest to, że musisz sam się nauczyć do teorii (według mnie to nie jest minus).
  • Odpowiedz
Dlaczego tak? Nadal jestem obywatelem polski z inną rezydencją przecieZ. Bez problemów mogę jechać do Niemiec i tam robić prawo jazdy nawet w języku polskim, więc skąd 200 dni?


@magnuss: taki jest wymóg ustawy:

Art. 11.
1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:
5) uprzedzona o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy oświadcza, że zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze
  • Odpowiedz
@krabozwierz: widzę, że zorientowany jesteś. Możesz coś więcej o PKK napisać?
Ja od 15 lat mam B, ostatnio pomykam 125cc i pewnie skończy się to podejściem moim do zrobienia A. Czy procedura jest taka sama, badania itp mimo, że mam B?
  • Odpowiedz
@martinez98: Nie wiem jak było kiedyś, ale teraz pkk to jest kartka z kodem kreskowym, kategorią prawa jazdy, imieniem, nazwiskiem i jakimiś numerkami, z czego jeden z nich w kombinacji z peselem/imieniem i nazwiskiem służy do sprawdzania przez internet statusu swojego prawa jazdy
  • Odpowiedz
Art. 11.

1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:

5) uprzedzona o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy oświadcza, że zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe, albo gdy nie jest związana z miejscem zawodowo, że przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje co najmniej od 6 miesięcy.
  • Odpowiedz