Wpis z mikrobloga

Cześć, chciałem ostatnio zmienić domyślne DNS, gdyż mam problemy z tym od dostawcy. Edytowałem plik resolv.conf i ustawiłem go tylko do odczytu (ustawienia routera mi go cały czas nadpisywały). Jednakże po restarcie po poleceniu nmcli dev show | grep DNS cały czas widnieją DNS dostawcy, a plik resolv.conf cały czas jest taki sam (czyli tak jak chcę). Podmieniłem także w gui NetworkManagera dodatkowe DNS, ale wtedy dopiero jako trzeci wybór dodaje mi to co chcę.

Wynik z konsoli:

$ nmcli dev show | grep DNS
IP4.DNS[1]: 37.8.214.2
IP4.DNS[2]: 31.11.202.254
IP4.DNS[3]: 1.1.1.1

Dodatkowo sprawdziłem na stronie dnsleaktest.com i widnieją tam w rubryce ISP nazwa Cloudflare, czyli tak jak ustawiłem w resolv. Tutaj rodzi się pytanie, czy patrzeć na to co wyświetla mi się w konsoli pod nmcli, czy to co na powyższej stronie?

#manjaro #linux
  • 6
@lis6502: tak, tylko nawet będąc na roocie, nie mogę go edytować (i zapisać) po komendzie chattr +i ;).
Ale rzeczywiście, po ustawieniu wszystkiego ręcznie i dodaniu DNS, teraz wyświetla mi się wszystko prawidłowo. Z tym, że jest to troszkę denerwujące, bo chciałem globalnie ustawić dla wszystkich połączeń jednakowe DNS (np. gdybym zmienił sieć WiFi po powrocie do domu) - chociaż to już szczegół.
Ewentualnie spróbuję jeszcze z resolvconf.conf, ale tak czy
ale z +i mozesz plik usunac i stworzyc nowy( ͡° ͜ʖ ͡°)


@lis6502: chyba nie, w manualu jest napisane:

A file with the 'i' attribute cannot be modified: it cannot be deleted or renamed, no link

can be created to this file, most of the file's metadata can not be modified, and no data
can be written to the file. Only the superuser or a process possessing