Wpis z mikrobloga

cześć, jakiś czas temu zainstalowałem #manjaro z #xfce na nowym lapku. Ostatnio jednak zauważyłem, że chyba jest problem z kodowaniem znaków. Gdyż np. zamiast niektórych emotikon wykopowych widzę kwadraty (nie wszystkie, oczywiście). Gdy którąś sobie wyślę przez telegram na komórkę, to tam wyświetla się poprawnie. Kombinowałem ze zmianą języka, jednakże to nic nie dało - już nie pamiętam przy którym, ale nagle przestały się nawet wyświetlać kwadraty, więc wróciłem do moich podstawowych ustawień.

plik locale.conf:

# cat /etc/locale.conf
LANG=en_GB.UTF-8
LC_ADDRESS=pl_PL.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=pl_PL.UTF-8
LC_MEASUREMENT=pl_PL.UTF-8
LC_MONETARY=pl_PL.UTF-8
LC_NAME=pl_PL.UTF-8
LC_NUMERIC=pl_PL.UTF-8
LC_PAPER=pl_PL.UTF-8
LC_TELEPHONE=pl_PL.UTF-8
LC_TIME=pl_PL.UTF-8

oraz

# locale -a
C
en_GB
en_GB.iso88591
en_GB.utf8
en_US.utf8
pl_PL
pl_PL.iso88592
pl_PL.utf8
polish
POSIX

Może się mylę, nie wiem, fajnie, by było, gdybyście mogli coś doradzić, może ktoś miał podobny problem. Nie jest to jakoś uciążliwe, bo skapnąłem się dopiero po jakimś czasie i to na portalu ze śmiesznymi obrazkami, więc mógłbym z tym żyć, jednakże zawsze lepiej mieć wszystko zrobione elegancko ;).

#linux
  • 9
@toporow17: Może wiki archa sprawdź? Albo masz problem z fontem w przeglądarce? Generalnie w całym linuksie masz UTF albo Unicode (nie odróżniam tego) więc jak ci porawnie nie wyświetla jakiś znaków to raczej nie wina kodowania bo jest ustandaryzowane a fontu w programie/systemie. Zresztą z tego co rozumiem problem masz tylko w przeglądarce, tak?
@Kryspin013: no właśnie wydaje mi się, że nie. Jak pisałem wkleiłem emotę z wykopu do telegramu (oddzielnej apki) i tam też się źle wyświetla, ale gdy wejdę przez komórkę, to tam jest już git. Więc raczej w całym systemie, dlatego podejrzewałem kodowanie.
@toporow17: pewnie brakuje jakiśch koreańskich czy innych hinduskich znaków w aur jest taka paczka ttf-google-fonts-git powinien być komplet tylko że sporo waży, albo oddzielnie poszukaj daleko wschodnich paczek fontów