Wpis z mikrobloga

Siemka, muszę zapisać plik z PS do druku. Zrobiłem kolory CMYK 0,0,0,100, 300 DPI ale drukarnia prosi aby tekst miał zaznaczoną opcje multiplex, nie normal. Przyznam szczerze, że nie spotkałem się z tym wcześniej. Jak to zrobić w Photoshopie?

#adobe #photoshop #dtp #drukarnia #ps #druk
  • 13
  • Odpowiedz
@Czarny_Klakier: No właśnie ja też. Tym bardziej że tekst jest w krzywych wyeksportowany. Może tu chodzi o odznaczenie opcji "ligatury standardowe" w karcie "typografia"? Ale jak już mówiłem ten tekst został przerobiony na kształt przed eksportem do PDFa.
  • Odpowiedz
@Czarny_Klakier: Jasne, tylko chciałem zapytać też społeczności bo może ja jestem głupi :D Fakt, że z reguły przygotowuje materiały na potrzeby cyfrowej prezentacji, ale do druku też często coś przygotowywałem i nigdy nie słyszałem o opcji multiplex.
  • Odpowiedz
@undercut nie chodzi o to żeby był "mniej czarny", tylko żeby był nadrukowany na tło. Ustawienie trybu na "multiply" (mnożenie) w przypadku czarnych obiektów da ten sam efekt co funkcje "overprint" w aplikacjach wektorowych.
  • Odpowiedz
@eskejp_: "chodzi o to aby był mniej czarny" - tak mi powiedział ich grafik przez telefon, to był cytat. Nie jestem specem od druku więc nie będę się sprzeczał,a le ważne że się wyjaśniło, że nie chodzi o Multi-Kleksa :P
  • Odpowiedz
@undercut: nie wiem na ile interesuje Cię ten temat od strony czysto praktycznej, ale może kiedyś Ci się przyda. Jeśli nie, to po prostu mnie zignoruj ;)

Upraszczając sprawę, podczas druku nałożenie poszczególnych kolorów nie jest idealne. Niezależnie od tego czy drukujesz pantony na sicie, czy CMYK na offsecie, każdy kolor nakładany jest osobno, więc praktycznie nigdy nie trafia idealnie w swoje miejsce (po to są krzyże paserskie, na nich widać
eskejp_ - @undercut: nie wiem na ile interesuje Cię ten temat od strony czysto prakty...

źródło: comment_AIPI2yWNhE9blO689Ad2Fb7uFYGpHyIQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@eskejp_: może, z tym że tutaj było to jedno z większych światowych wydawnictw z przedstawicielstwem PL które ma w rękach większość popularnych magazynów i gazet w naszym kraju. Kontaktowałem się z nimi indywidualnie i rozmawiałem telefonicznie z grafikiem prowadzącym te sprawę i patrząc na projekt prosił o wprowadzenie tych zmian. Grunt, że się wszystko wyjaśniło. Dzięki za poświęcony czas, przyda mi się ta wiedza na przyszłość.
  • Odpowiedz