Wpis z mikrobloga

Hej, czy jest tu może ktoś kto ma własną firmę lub pracuje na b2b i korzystał z usług biura rachunkowości inFact? https://www.infakt.pl/

Mam założyć firmę do końca miesiąca i zastanawiam się nad księgowym. Ta firma oferuje rozliczanie plus mogę założyć firmę przez nich, czyli oni się wszystkim zajmą. Miesięcznie kosztują 99 zł netto (w tym 5 faktur).
Mam też znajomego, który oferuje mi 100 zł netto i mógłby mnie wziąć pod siebie. Pracuje normalnie dla biura księgowego, ale rozliczałby mnie prywatnie poza biurem.

Nie wiem czy zakładanie firmy jest kłopotliwe czy dość proste. Czy w takim razie skorzystać z opcji tej firmy inFact, żeby za mnie założyli, czy założyć sobie samemu i wziąć kumpla jako swojego księgowego?

#pytanie #ksiegowosc #firma #b2b #it #krakow
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@impressive22: A z jakiego abonamentu korzystasz? Ja bym świadczył usługi informatyczne więc na b2b mi nie potrzeba dużo faktur, więc ten pakiet za 100 zł miesięcznie by mi wystarczył. Abonament to coś innego? Czym się różni?
  • Odpowiedz
@zexan: Można samemu, można im zlecić i też szybko ogarną. Skoro Ci pomoze z ksiegowoscia, to moze pomoze Ci tez zalozyc? :)
CEIDG twoim przyjacielem, pamietaj!

tu nt księgowej http://paweldobrzanski.pl/2017/03/31/wybrac-ksiegowa-15-rzeczy-o-ktore-musisz-zapytac-ksiegowa-zanim-ja-zatrudnisz/
tu coś co musisz wiedzieć zaby sensownie wyjsc na firmie w b2b: http://paweldobrzanski.pl/abecadlo-przedsiebiorcy-co-wiedziec-zakladajac-firme-od-podstaw/

Btw tez mam w infakcie od 2 lat, polecam :) Mam 99zl netto, wczesniej mialem 149 netto - momzesz z miesiaca na miesiac zmienic wysokosc abonamentu. Mozesz
  • Odpowiedz
@zexan: Weź sobie żywego księgowego i wyjmij cebule z butów ;) przy okazji zwal mu na głowę wszystkie papiery związane ze skarbówka i nie baw sie ze skarbówka sam ;)

Zapytasz, dlaczego?
Odpowiadam:


Natomiast jeśli chodzi o znajomego to zostaw sobie go w ramach konsultacji, a na dzien dobry zapytaj sie go czy on chce te faktury Twoje trzymać u siebie i rozmawiać w Twoim imieniu z fiskusem. Obecnie
  • Odpowiedz
Dobre prawi @PaulPavello:
@zexan: Jeśli masz zapłacić x zł komuś, to lepiej weź kogoś obcego i wymagaj od niego dużo, a z kolegą sobie ew konsultuj w razie czego.
No i przy pewnych zarobkach lepiej mieć księgowa za stówkę dla pewności, niż samemu rozliczać. Chyba, że realnie wiesz jak to działa już kiedyś miałeś DG, wtedy można samemu.

Pytanie tylko czy potrzebujesz latać jak poparzony do księgowej na
  • Odpowiedz
@zexan słuchaj gościa @MetroStation ;) lepsza księgowa co będzie miała Twoje papiery u siebie niż księgowa online w cebula cenie ;)

Ja mam DJO i jak każdy na początku się nad tym zastanawiałem co i jak to ZNAJOMA księgowa, która mogłaby chapnąć kilka złotych ode mnie powiedziała mi to co ja Tobie wyżej. Po pierwsze po znajomości to możecie sobie doradzić a po drugie jak wyjdzie jakiś kwas ze skarbówką
  • Odpowiedz
@PaulPavello: Moment, nie do końca ;)
1) Lepsza księgowa neutralna niż kolega, który nie zawsze może być neutralny;)
2) To gdzie są papiery nie ma znaczenia, jedynie kwestia tego że nie musisz się bujać po mieście co miesiąc jeśli masz online.
3) Księgowe online są spoko, samodzielne księgowanie jest tylko wtedy gdy ogarniasz całość. Do mnie taki moment przychodzi po ponad roku z księgową gdy widziałem już wystarczająco dużo.

W księgowości online i tak skanujesz faktury i podczas kontroli powinno to wystarczyć. Dopiero w razie nieścisłości powinni oczekiwać
  • Odpowiedz
@zexan: Myślę, że spokojnie możesz brać online. O ile nie działasz na jakimś "trudnym rynku", albo nie masz chorych ambicji cięcia podatków na kwoty rzędu 5 PLN to przy małej działalności brak bezpośredniego kontaktu nie ma znaczenia.
  • Odpowiedz
@MetroStation: @PaulPavello: @mirasKo-Kalwario: @MQs: dziękuję za odpowiedzi. Ja od początku nic sam nie miałem zamiaru robić.

Chciałem się poradzić czy inFakt jest dobrą firmą. Tam przydzielają Ci księgowego i on Cię prowadzi. Przede wszystkim zależało mi na tym by odpowiedzialność za papieru i wyliczenia ciążyła na księgowym. To podstawa. Ja mu wysyłam zdjęcia lub skany faktur a on mi przesyła informacje ile i na
  • Odpowiedz
@zexan: Umawiasz się np na stawkę 500 netto /dzień, więc masz 10000 netto miesięcznie + 2300 vatu który masz przekazać do US. Czyli dostajesz przelew 12300zł.
Jeśli kupisz laptopa za 6150 brutto (5000+1150 vatu), to vatu do US zapłacisz tylko 2300-1150=1150zł.
  • Odpowiedz
@MetroStation: Dzięki. Rozumiem. Tylko czy w przypadku takich sytuacji jak właśnie odliczanie vatu US nie lubi robić kontroli?
Bo jest jeszcze jedna kwestia. Jestem zameldowany w Tarnowie a pracę miałbym w Krakowie. Firmę chciałem otworzyć na adres w Tarnowie bo będzie mi się tak łatwiej rozliczać.

Czy może to kolidować z kontrolą jak np właśnie kupię sprzęt i będą chcieli sprawdzić czy go mam pod adresem firmy a będę go
  • Odpowiedz
@zexan: 1) Po to się kupuje sprzęt, żeby zarabiać. Można spokojnie odliczać co potrzeba:) Księgowa Ci jeszcze potwierdzi to samo. Dopóki nie będziesz zmieniał laptopa co dwa miesiące, to będzie ok.

2) Mam tak samo, tylko zamiast Tarnowa wstaw drugie miasto założone przez hrabiów Tarnowskich ( ͡° ͜ʖ ͡°) Siedzibę firmy masz wtedy tam gdzie jesteś zameldowany i tyle. Mieszkasz i pracujesz w Krk, standard.
Podatki
  • Odpowiedz
@zexan: Nie wiem do jakiej firmy idziesz, ja pracuje jako DEV na podobnych zasadach. W zależności jaka to firma to Ty się z nimi umawiasz na stawki, jak jest już jakaś grupa ludzi, którzy tak pracują to pewnie firma ma już jakiś standard wypracowany i politykę wobec takich jak Ty - najlepiej dowiedz się takich szczegółów wśród ludzi w tej firmie i u osob które to rozliczają i dają do podpisu kontrakt, który moim zdaniem powinieneś dostać, bo bez tego to przyjdzie do Ciebie smutny przełożony i powie, że od 1szego możesz nie przychodzić i będzie miał do tego prawo. Jak dają kontrakt to weź sobie go do poczytania (sam wzór) - warto się zapoznać z zasadami na jakich będziesz współpracował z firmą - tutaj przepisy prawa pracy Cie nie będą dotyczyły.

Jeśli chodzi o bycie VATowcem to jeśli będziesz nim to przekaż to też do tej firmy. Fakt jest taki, że w takiej firmie to powinno być wszystko jedno czy jestes VATowcem czy nie - oni po prostu zapłacą Ci ten VAT, ale za chwilkę przy swoim rozliczeniu rozliczą go jako swój koszt. Natomiast Ty, chcąc być VAT'owcem powinieneś się dogadywać na kwoty netto. Niestety powtórzę się: szczegóły to już dogadujesz z firmą.... różnie firmy patrzą: jedna umawia kwotę brutto, innna kwotę netto - wszystko mocno zależy jak kumata księgowa jest w firmie ;)

Co do samego rozliczania VAT, ja Ci powiem na przykładzie jak to mniej/więcej wygląda:
1. Wystawiasz fakturę VAT w wysokości np 230zł (faktura netto na 1000zł, brutto 1230zł) - będąc VATowcem musisz płacić ten dodatkowy podatek więc musisz go doliczać na
  • Odpowiedz