Wpis z mikrobloga

Mireczki, nigdy nie robiłem tego wcześniej... Zaczynam grać Portugalią i chcę skupić się na kolonizacji, #!$%@? na europe. Kolonizuję Cape Verde, odkryłem już Karaiby - antyle. Teraz je kolonizować czy skupić się bardziej na Brazylii? Ogólnie jakieś porady, kroki dla nowego kolonizatora bym prosił. Ogólnie jakieś zakładanie kolonii itp to to samo co wysyłanie kolonizatora czy są jakieś bardziej zaawnsowane mechaniki do tego jeszcze, kiedys tylko Rosją chodziłem po Sybirze. Jak z ideami? Najpierw te dwa do kolonizacji, później co proponujecie? Trade czy jakieś wojskowe na murzynów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) #eu4
  • 14
@yaszuRa: imo najpierw Karaiby, najlepszy trade node w Nowym Świecie, sprawdzaj gdzie są centra handlu i te prowincje kolonizuj jako pierwsze. Warto też wcześnie zająć się Meksykiem (złotko). Zakładanie kolonii to głównie wysyłanie kolonizatorów (co nie znaczy że kolonizator musi tam siedzieć, możesz go stamtąd odwołać i wysłać do założenia nowej kolonii, a ona powoli urośnie sama), ale czasami możesz też założyć kolonię przez event. Pamiętaj tylko, że każda kolonia ponad
@yaszuRa: WINCYJ KOLONISTUFF! To najlepsza taktyka ( ͡° ͜ʖ ͡°) twórz państwa kolonialne (5 prowincji = państwo kolonialne), dawaj im hajs żeby się szybciej rozwijały i zaczęły same kolonizować. Zajmuj centra handlów jak kolega wyżej zauwazył. Rozpleniaj się w jak największej ilości regionów, żeby mieć mnówstwo państw, żeby Ci zwiększył ilość handlarzy. Jak ja miałem 3 kolonistów to działałem w ten sposób: 2 kolonizowało nowe regiony, jeden
@yaszuRa: Później wpierdziel się w plemiona indian i ich podbijaj, ewentualnie później rozpoczynaj wojny jako państwo kolonialne (w menu z wasalami jest tam taka opcja), jeżeli atakujesz inne państwo kolonialne to nie powinno to wołać właściciela głównego (np Francji czy Hiszpanii) i dzięki temu zwiększasz kolonialne siły. Tylko uważaj żeby nie przegrać (zastrzyki gotówki dla swoich wtedy są wskazane)
@yaszuRa bardziej jako wasal. Nie możesz, chyba że przeniesiesz stolicę do nowego świata zanim się utworzy państwo kolonialne to wtedy już żadne nie powstanie, o ile mnie pamięć nie myli.
@Queltas: Czyli warto mi trzymać sojusz z Kastylią w Europie, jak odziedziczyła Aragon, Naples i nie jest rywalem Francji, a reszte slotów trzymać na państwa kolonialne tak? :P No chyba, że warto przenieść stolicę???
@yaszuRa: Nigdy nie przenosiłem to nie wiem. Państwo Kolonialne nie zjada Ci slota, więc możesz ich mieć milion :> Trzymaj sojusz z nimi i żeby Cię tam bronili przed innymi :) Zajmuj jak najwięcej prowincji nabrzeżnych, żeby innym ograniczyć dostęp do kolonizacji (i tak to zrobią, ale potem da się to odbić). Sprawdzaj też czy jest możliwość zaatakowania innego państwa kolonialnego bez zawołania właściciela (czasem tak miałem) bo to oznacza kolejne
@Queltas: To jeszcze jedno pytani, zrobilem wlasnie na karaibach panstwo kolonialne. I co z reszta tego obszaru, ani sami zaczna go kolonizowac czy ja mam tez to robic i ewentualnie jakos to przekazac albo cos im ???
@yaszuRa: teraż każdą prowincję którą skolonizujesz w tym rejonie przejmie to państwo z automatu. Jeżeli kto inny będzie tam mieć prowincję to jeśli ją podbijesz to też powinno z automatu dodać, jeśli nie doda to musisz core tam zrobić i doda.

Państwo potrzebuje chwilę czasu na rozwój zanim zacznie samo kolonizować. Do 10 prowincji ja bym swoim kolonistą im pomagał (wtedy da ci merchanta).
@yaszuRa: Co do przenoszenia stolicy do Nowego Świata to musi to być twoja jedyna prowincja na starym kontynencie z tego co pamiętam, więc w większości średnio się to opłaca. Można się tym pobawić w takie rzeczy jak np. nowe Imperium Bizantyjskie w Nowym Świecie (do dziś nie wiem jak mi się udało tam uciec), ale do "poważnej" gry lepiej trzymać stolicę w Europie i rozwijać twoje colonial nations. Lepiej na początku