Wpis z mikrobloga

Kiedy media wreszcie przestaną powtarzać brednie o domniemanej wadzie Bitcoina - wysokim zużyciu energii
jak np. w tym artykule?

Utrzymanie obecnego systemu bankowego kosztuje znacznie więcej, tylko żaden dziennikarz jeszcze się nie postarał aby to ze sobą zsumować i porównać z bitcoinem. Ile kosztuje utrzymanie banków, fizycznych budynków z marmurami, milionów pracowników niższego i wysokiego szczebla zarabiających krocie, utrzymanie drukowanego pieniądza, który trzeba wymieniać fizycznie nawet raz w miesiącu (tak!), ponieważ tak szybko ulega zużyciu, środki wydawane na przeciwdziałanie fałszerstwom, itp., itd. Bitcoin pozwala przetransferować wartość na drugi koniec świata średnio w 10 minut, jest niepodrabialny i bezpieczny z samego założenia. Do tego koszt zużywanej energii wynika wyłącznie z chciwości i wyścigu zbrojeń kopalni. Koszt energii mógłby być wielokrotnie niższy, bo nie jest on niezbędny do działania bitcoina. Gdyby wielkie kopalnie zrezygnowały z tego biznesu, moglibyśmy zatwierdzać transakcje na domowych PCtach albo nawet na telefonach komórkowych. Kopalnie nie rezygnują, bo je na to stać by kupować ten prąd lub mają go "za darmo". Nie ma sensu przedstawiać tego typu wyliczeń w porównaniu do statystycznego Polaka, skoro nawet ceny za energię się różnią. Kompletny brak logiki.

To jest kolejny szkodliwy mit na temat Bitcoina, z którym należy walczyć.

#bitcoin #kryptowaluty
  • 12
  • Odpowiedz
Do tego koszt zużywanej energii wynika wyłącznie z chciwości i wyścigu zbrojeń kopalni. Koszt energii mógłby być wielokrotnie niższy, bo nie jest on niezbędny do działania bitcoina. Gdyby wielkie kopalnie zrezygnowały z tego biznesu, moglibyśmy zatwierdzać transakcje na domowych PCtach albo nawet na telefonach komórkowych.


@kapibar: Dlaczego mieliby nie korzystać z okazji skoro sam sposób działania bitcoina to oferuje?
  • Odpowiedz
@Koryntiusz: Ja nie potępiam, wiem że to zabezpiecza sieć. Nie podoba mi się tylko, gdy ktoś krytykuje Bitcoin za to i uważa jednocześnie, że to jest niezbędny wymóg do sprawnego działania sieci.
  • Odpowiedz
@VitalikPedoring: Tylko na początku. Sieć z czasem dostosowałaby trudność aby średnia wynosiła wciąż 10 minut. Albo ja czegoś nie wiem, albo ty. Ewentualnie udajesz, że nie wiesz, bo ten fakt jest powszechnie znany.
  • Odpowiedz
@megaloxantha:

A ile to wychodzi na transakcję hm?


A co nas to obchodzi ile płacą za prąd kopalnie? Co to obchodzi dziennikarzy? Kopalnie zużywają tyle prądu na ile je stać. Część wykorzystuje odnawialne źródła. Jeśli cena prądu i ekologia stanie się problemem to dostawcy energii po prostu podniosą ceny prądu i problem zostaje
  • Odpowiedz
@megaloxantha:

Za to płacą w końcu nabywcy bitcoina.


Nie do końca. Jeśli cena bitcoina rośnie to zawsze mogą po prostu kupić mniejszy ułamek bitcoina, żeby kupić za nią potem tę samą przysłowiową już na wykopie bułkę w
  • Odpowiedz
@kapibar:

Jeśli cena bitcoina rośnie to zawsze mogą po prostu kupić mniejszy ułamek bitcoina, żeby kupić za nią potem tę samą przysłowiową już na wykopie bułkę w sklepie.


Nie wiem o czym ty piszesz. Minerzy sprzedają wykopane bitcoiny, więc koszty wydobycia fundują
  • Odpowiedz
@megaloxantha:

To że nie ma żadnego algorytmu który określa 'bezpieczny poziom POW' o ile coś takiego w ogóle da się określić.


Nigdzie nie napisałem, że algorytm to reguluje, tylko że podlega to samoregulacji dzięki algorytmowi.
  • Odpowiedz