Wpis z mikrobloga

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kilka słów na temat planów Jeffa Bezosa, które zakładają przeniesienie ciężkiego przemysłu w przestrzeń kosmiczną i uczynienie z naszej planety prawdziwego, czystego i pięknego rezerwatu zamieszkanego przez ludzi. Tak jak SpaceX celuje w kolonizację Marsa, tak Blue Origin stawia sobie za cel przeniesienie całego ziemskiego przemysłu w kosmos i zasiedlenie niskiej orbity okołoziemskiej.

Link do znaleziska: Jeff Bezos chce przenieść przemysł w przestrzeń kosmiczną.

#kosmicznapropaganda #gruparatowaniapoziomu #eksploracjakomosu #blueorigin #newspace #mikroreklama
Pobierz O.....Y - Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kilka słów na temat planów Jeffa Bezosa, które z...
źródło: comment_pnvUEtrXY3g67v50kfD16qUjccamMH5p.jpg
  • 45
Poszukaj sobie w Internecie tribologii Nadolnego


@PrzestrzenBanacha: Chyba nie umiem szukać :( Możesz podać mi linka na tacy? Druga kwestia: dlaczego w próżni nie można zastosować smarowania? Przecież istnieją smary do stosowania w aparaturze próżniowej. Chyba, że problemem w smarowaniu są ekstremalne temperatury a nie sama próżnia.

Co do opłacalności i sensowności przeniesienia przemysłu ciężkiego w kosmos to wydaje mi się, że masz rację.
@MandarynWspanialy: Można stosować smary, jak najbardziej. Najlepiej grafitowe. Z tym że w próżni dzieją się różne rzeczy z płynami jak np. dekompresja, kawitacja itd.. Dlatego najczęściej się stosuje smary plastyczne do takich rzeczy. W próżni one stopniowo wyparowywują, aż w końcu tarcie staje się tak duże że maszyny się #!$%@?ą.

W próżni nie można stosować łożysk ślizgowych, bo układy smarowania raz że są w #!$%@? energochłonne, to dwa musiałbyś znaleźć jakiś
@PrzestrzenBanacha: Kurde, z Chomikiem mi wyjątkowo nie po drodze więc chyba nie poczytam :(
Ale wracając do mojego linka - z tej pracy wynika, że powietrze działa jak materiał ścierny, natomiast w próżni zużycie powierzchni/badanych elementów było nawet trzykrotnie mniejsze. W sumie teraz sobie uświadomiłem, że tak na prawdę aby mieć pełny obraz i porównanie przydałoby się też przedstawić jak te powierzchnie zachowywałyby się w powietrzu i ze smarowaniem. Wtedy faktycznie
@MandarynWspanialy: Mniej więcej tyle razy zmniejsza. Współczynnik tarcia stali o stal w próżni wynosi około dwóch, może trzech. W oleju wynosi około 0,003. Te książki są w większych bibliotekach - w Poznaniu możesz je dostać u Raczyńskich na Lodowej i na Placu Wolności na trzy miesiące.

Powietrze rzeczywiście trze o powierzchnie, co przekłada się na:

1 - zużycie powierzchni;
2 - grzanie powierzchni.

Pierwszy raz zaczęło to stanowić problem podczas budowy
Francuzi mieli takie problemy, że mieli zbyt #!$%@? programistów, by wynieść jakieś popierdółki w kosmos - Ariane V spłonęła w atmosferze przez dwie błędne linijki w kodzie.


@PrzestrzenBanacha: Z tego co wiem to Amerykanie z NASA też nie błysnęli i im satelita poooooszedł w #!$%@? bo komuś się jednostki metryczne źle przekalkulowały na anglosaskie (albo na odwrót).