Wpis z mikrobloga

@CzapkaG: Nie mają żadnego atestu na to, że to ma sensowną izolację i się nie zapali przy znamionowym obciążeniu? :) Chyba, że znajdziesz kogoś kto ma gdzieś swoje uprawnienia i ci powsadza takie patenty bez nawet CE. I jak w domu będzie np. pożar, przyjdzie ubezpieczyciel i zacznie węszyć to możesz się pożegnać z odszkodowaniem.
  • Odpowiedz
@CzapkaG: A ogólnie to poszukaj takiego parę funtów droższego, od lokalnego dostawcy z atestem po prostu i nie będzie problemu. Tutaj nawet się Chińczykom zamarkować CE nie chciało :D
  • Odpowiedz
@kyaroru: Nie siejmy paniki. Chińskich ładowarek na rynku jest zatrzęsienie i jakoś ludzie żyją. Żarówki smart też są popularne i nie ma problemu.

Czy tutejsze instalacje elektryczne pozwalaja na zamontowanie


OP pytał czy instalacja pozwala. Pozwala
  • Odpowiedz
@CzapkaG: Różnica jest taka, że elektryk nie podpisuje się pod wkręconą żarówką ani nie odpowiada za to co klient sobie do kontaktu wsadził, a za te wynalazki typu gniazdka z USB z palnego plastiku z aliexpressu tak;)
  • Odpowiedz
@kyaroru: No ale kto każe elektryka wzywać do tego? Straszysz wizją pożarów tak jakby były masowe pożary od wszystkich chińskich urządzeń BEZ CERTYFIKATÓW. Gwarantuję Ci że można kupić szmelc z certyfikatem EU i porządną rzecz z Chin bez tego certyfikatu.
  • Odpowiedz
No ale kto każe elektryka wzywać do tego?


@CzapkaG: tutejszy kodeks karny. A tak poza tym to IMHO lepiej wziasc cos na Zwave od renomowanej firmy typu Aeon lub polski Fibaro i do tego kontroler np. Smartthings.
  • Odpowiedz
@piwniczak: z tymi obliczeniami to pofrunales troche ( ͡° ͜ʖ ͡°) robie w branzy akurat i jak jest sie kumatym to w glowie sie policzy co potrzebujesz na takie male glupoty jak wlaczniki czy gniazdka, grubsze obliczenia to mozesz miec jak masz klime maszyny na produkcji czy zasilanie duzych rozdzielnic na budynkach, silnikow itd. mieszkaniowka to latwizna i powtarzalnosc ogromna, a te obliczenia wszysykie to ci co
  • Odpowiedz
z tymi obliczeniami to pofrunales troche ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@adriano30: Dlugosc ringa, przekroje kanalow kablowych, grouping factors, wspolczynniki izolacji, przekroj samego kabla ktory to wszystko musi uwzgledniac to tak na szybko, a dopiero zaczalem sie wgryzac w Building Regs przed przerobka elektryki w swoim domu.

a te obliczenia wszysykie to ci co najwyzej robi Amtech

Fajnie, ze jest soft do tego, ale przypominam ze mowa jest
  • Odpowiedz
@piwniczak wszędzie piszą o
An alteration or addition to an existing circuit
Tera nie mam czasu się wczytywac. Generalnie kiedyś czytałem sporą rozprawę na ten tematyi wyszło na to że gniazda i pstryki można zmieniać. W wolnej chwili poszykam.
  • Odpowiedz
@piwniczak na szybko z gówno strony wickes. Rozumiem że opierają się na prawie.

Replacing a socket is nonnotifiable under Part P, and therefore it is not necessary to have the work carried out by a qualified electrician, or to inform your local authority building inspector of the work, except in high-risk areas, or special locations, such as bathrooms.
  • Odpowiedz
@CzapkaG: Dlatego juz dwukrotnie pisalem o tym ze w 2013 przepisy mocno sie zliberalizowaly. Wczesniej trzeba natyfikowalne bylo prawie wszystko. Ciagle jednak pstryczki np. w lazience sa notyfikowalne.
Nawet jezeli praca jest nie notifikowalna, to powinna zostac wykonana przez osobe kompetentna.
Mowie tu tylko o stanie prawnym, zeby nie bylo.
  • Odpowiedz
@piwniczak no widzisz. Mnie nie chodzi przecież o to żeby przekonać kogoś do tego co mi się wydaje, tylko chcę wiedzieć jak jest faktycznie bo sam nie chcę babola zrobić. A to że prawo prawem a życie życiem to wiadomo.
  • Odpowiedz
@piwniczak: zbyt szczegolowo do tego podchodzisz, kanalow kablowych w mieszkaniu nie sadze bys puszczal bo przerost formy nad trescia, grouping factors to przy przekrojach 2.5 4 mm2 specjalnie ci nie wplynie na instalacje, przekroje ponownie wiekszego jak 6 to sie nie spodziewalbym za rozdzielnica, grupowanie to w ogole bajka jak puszczasz zalozmy 20 m kabli z czego 5 obok siebie na scianke,
Kilka z nich przez 10 m w rurce to
  • Odpowiedz