Wpis z mikrobloga

Nawiązując do mojego wpisu pod #lucznictwo gdzie opisywałem tanie strzały karbonowe z Chin - przestrzelałem nieco strzałę zrobioną na trochę droższym, w pełni karbonowym i malowanym na imitację drewna (a właściwie bambusa) promieniu od chińskiej firmy Linkboy.

Nie robiłem żadnych ekstremalnych testów wytrzymałościowych typu walenie wprost w betonową ścianę. Ot, zwykłe treningi ze strzelaniem do tarczy, by sprawdzić jak promień zachowuje się w locie i czy nie będzie jakichś niemiłych niespodzianek.

Po łącznie 4 godzinach strzelania mogę rzec tyle, że wszystko wydaje się być w porządku - strzała lata tak, jak powinna. Nie straszne jej rykoszety czy spotkania z wałem ziemnym i uderzenia o mniejsze kamienie. Sam komfort ze strzelania jest wyraźnie wyższy od opisywanych poprzednio strzał, bo ta śmiga jak wicher. Choć niczego innego się tutaj nie spodziewałem - w końcu strzała 32,5'' na tym promieniu waży 24g, podczas gdy tamte pseudo-karbony miały 35g przy zaledwie 30,5''.

Pozytywnie zaskoczyło mnie malowanie - nie dość, że jest bardzo ładne i nawet z bliska promień ciężko odróżnić od sosny czy cedru (patrz foto), to jeszcze całkiem solidne. Wspomniane spotkania z ziemią i kamieniami nie zostawiły na nim jak na razie najmniejszego śladu. Choć wiadomo, że z czasem malowanie na pewno będzie się ścierać w pobliżu grotu i na to nie ma siły, więc warto co jakiś czas zabezpieczyć je kilkoma dodatkowymi warstwami lakieru.

Krótko mówiąc, są to dobre, lekkie i ładne promienie w świetnej cenie, nadające się do każdego typu łuku. Goły promień można dostać za ok. 10zł, 14-15zł kosztuje kompletna strzała do samodzielnego montażu, a za 16zł można mieć gotową strzałę. Jedyne minusy jakie na tę chwilę mogę znaleźć to niezbyt ładne logo producenta i niepotrzebne napisy nadrukowane na promieniu oraz to, że ten konkretny kolor występuje tylko na spinie 500.

Linkboy produkuje promienie karbonowe w różnych spinach, średnicach i z różnymi zdobieniami, więc jest w czym wybierać.

Dane techniczne promienia:
Materiał: karbon
Malowanie: bambus (choć bardziej przypomina drewno iglaste)
Spin: 500
Długość: 32''
Wymiary: 6,2mm śr. wew., 7,6mm śr. zew. (pasują standardowe inserty i nocki)
Waga wg producenta: 7.1gpi
Waga faktyczna: 251 grains (7.8gpi) - więcej o tym w pierwszym komentarzu...

Wołam @radekrad: i @aryl: bo byli zainteresowani poprzednim wpisem.
#luk #strzaly #hobby
daedaluspl - Nawiązując do mojego wpisu pod #lucznictwo gdzie opisywałem tanie strzał...

źródło: comment_9cCK59ATPOlihH63tgdZe7KyD8erv6X2.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie mogę dojść do ładu z tą wagą i obliczaniem GPI promienia (grains per inch). Albo producenci to jakoś inaczej obliczają (???) lub podają nieprawdziwe dane, albo ja jestem debilem i nie umiem zwykłego dzielenia wykonać.

W każdym razie na chińskich promieniach zamiast 7.1gpi wyszło mi około 7.8gpi. Sprawdziłem jeszcze dla porównania oryginalne Powerflighty 500 od Eastona i tu wyszły jeszcze większe cyrki. Producent podaje 7.3gpi i całkowitą wagę 212 grains. Samo
daedalus_pl - Nie mogę dojść do ładu z tą wagą i obliczaniem GPI promienia (grains pe...

źródło: comment_TeET8pRh11CKs48Hll9XHYurnJrdc8v9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz