Wpis z mikrobloga

TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 70 n.e. wojska rzymskie pod wodzą Tytusa Flawiusza zajęły i splądrowały podczas oblężenia miasta Świątynię Jerozolimską. Jedyną pozostałością Świątyni są resztki muru oporowego, powstrzymującego okalające ją mury przed zawaleniem – tzw. mur zachodni, lepiej znany jako Ściana Płaczu. Na pamiątkę traumy związanej ze zburzeniem świątyni w 586 roku p.n.e. i 70 n.e. oraz upadkiem powstania Bar Kochby – Żydzi obchodzą smutne, pokutne i postne święto Tisza be-Aw.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia
Pobierz IMPERIUMROMANUM - TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 70 n.e. wojska rzymskie pod wodzą ...
źródło: comment_VAqKYTzDdx1pSVXg76SoAXaRRdye4RcN.jpg
  • 7
Warto przypomnieć, że Bar Kochba ogłosił siebie SYNEM BOŻYM.


@Kempes: Źródło? Nie pomyliło Ci się z "synem gwiazdy" ani "synem kłamstwa"?

Po upadku jego powstania na znaczeniu przybrał, wtedy mało popularny, odłam związany ze śmiercią na krzyżu pewnego Żyda... ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Kempes: Po raz kolejny: źródło? Powstanie Bar-Kochby zakończyło się w 135 roku naszej ery, a już wtedy chrześcijanie byli obecni w wielu miastach
@wolodia:

@Kempes: Źródło? Nie pomyliło Ci się z "synem gwiazdy" ani "synem kłamstwa"?


Wikipedia i hasło: Powstanie Bar-Kochby, choć ja to słyszałem w programie historycznym o tych czasach w TV.
Powstańcy prześladowali i zabijali chrześcijan za odmowę wyparcia się wiary w Jezusa Chrystusa i uznanie Szymona ben Koziby za Mesjasza.

Po raz kolejny: źródło? Powstanie Bar-Kochby zakończyło się w 135 roku naszej ery, a już wtedy chrześcijanie byli obecni
uznanie Szymona ben Koziby za Mesjasza.


@Kempes: Ale wiesz o tym, że Mesjasz to nie jest synonim Syna Bożego? W chrześcijaństwie Chrystus, jako Syn Boży, jest Mesjaszem. W judaizmie "Syn Boży" nie oznacza że dana osoba jest kimś więcej aniżeli człowiekiem.
Po drugie, nie ogłosił on sam siebie mesjaszem, ale uczynił to rabin Akiba, ale to już jest drobnostka. Chrystus zaś sam siebie określił wprost jako jednorodzonego syna Boga.

https://en.wikipedia.org/wiki/Son_of_God#Judaism

Although
@wolodia: Nic nie zestawiałem tylko tak słyszałem w programie historycznym w TV. Dla mnie też to było zaskoczenie. Jak przypomnę sobie tytuł tego programu, leciał na National Geographic albo też na podobnym kanale.

Z tego co pamiętam Bar-Kochba ogłsił się synem bożym pod koniec powstania, żeby skonsolidować swoich wyznawców. Pamiętam też, że była mowa o odcięciu sobie przez niego palca, czego zarządał także od swoich wiernych, jako symbolu bezgranicznej wiary w
@IMPERIUMROMANUM: Dlatego Imperium Rzymskie to był najlepszy kraj. Jakis bunt? #!$%@?, ale nie byle jaki tylko totalny #!$%@?. Osiagniecia technologiczne zabierane i modyfikowane. Koloseum z fajnymi zabawami. Fajny bylby swiat dzisiaj gdyby nie cholerni barbarzyncy (,)