Wpis z mikrobloga

Mirki, na co zwracać uwagę przy szukaniu mieszkania do wynajęcia? Oprócz oczywistych czynników takich jak np dojazd?
Chodzi mi o niuanse, na przykład żeby uważać na ogrzewanie, bo elektryczne może drogo wyjść w zimę.
Macie jakieś uwagi którymi się należy kierować szukając mieszkania?
#kiciochpyta #pytanie #mieszkanie #krakow #krk
  • 27
@Jadugar: Najlepiej złapać kontakt z byłymi lokatorami i wypytać, czy nie ma nawiedzonych sąsiadów (którzy dzwonią na policję co chwila), czy właściciel szanuje prywatność najemcy i nie robi dziwnych nalotów, czy mieszkanie nie ma ukrytych wad jak zamalowany grzyb czy przeciekanie, etc.
@Jadugar: Zaniżona wysokość czynszu w ogłoszeniu (np.: ostatnie kilka miesięcy nikt nie mieszkał i czynsz spadł, ale na pewno nie będzie wynosić tyle samo po czyimś wprowadzeniu).

Odległość podawana w ogłoszeniu pieszo na Wawel/Rynek - przeważnie trzeba być maratończykiem, żeby zmieścić się w podawanym czasie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Jadugar: czy właściciel jest tym, za kogo się podaje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zwróć uwagę czy jest blok ocieplony, czy parter, czy mieszkanie na boku (sąsiedzi dookoła pomagają), jaki rodzaj ogrzewania
czy sąsiadami są wynajmujący studenci, czy osoby pracujące, czy starsze
bliskość jakiegoś większego sklepu na większe zakupy/stosunkowo łatwy dojazd do takowego
w Krakowie to jeszcze bliskość wydzielonego torowiska tramwajowego i istnienie dobrej alternatywy dojazdu w przypadku
Sprawdź czy nie ma pleśni za meblami, lub czy coś może wskazywać na pojawienie się pleśni. Gdzie można suszyć ubrania. Ile miejsca będzie do ciebie należeć w szafkach w kuchni (w jednym mieszkaniu dopiero po wprowadzaniu okazało się, że nie mam osobnej szafki :P), czy w okolicy nie ma szkoły - cudowne dźwięki dzieciarni o poranku to nie jest to co możesz pokochać. Jakie sklepy są w okolicy. Wpłata kaucji przelewem uwzględniając
@Jadugar:
1. Unikaj ogrzewania elektrycznego bo rachunki są przy nim kosmiczne.
2. Jeśli poważnie nie musisz to unikaj centrum bo nie dość że głównie stare kamienice, to korki i hałas.
3. Dopytuj dokładnie o opłaty bo norma to podawanie ceny w stylu TYLKO 1200 zł! Po czym okazuje się że do tego czynsz i inne opłaty i z 1200 robi się 1800 zł.
4. Dojazd. Wiadomo że z każdego krańca świata
@Jadugar: Sprawdź w jakim stanie są okna. Nowe / stare, czy się bez problemu otwierają.
Może to głupie, ale w moim poprzednim mieszkaniu w moim pokoju na 3 okna tylko jedno się uchylało, reszta była pozacinana. Właściciel wstawił najtańsze jakie były, zresztą wstawione też byle jak
@Jadugar: dokładna cena przede wszystkim, nie na zasadzie "noo 800 czynsz a rachunki to tam jak bedzie" bo okaże się, że ogrzewanie gazowe/elktryczne i wyjdzie milion. najlepiej na oglądanie umów się z lokatorem jakimś a nie z wlaścicielem to będziesz mógł wybadać ile dokładnie schodzi kasy itd.
a druga sprawa - tak jak mówią wyżej - ściany. kartonowe, gipsowe - uciekaj. kolega przytoczył rozmowe przez telefon gdzie słyszysz obu rozmówców -
@Jadugar: Przede wszystkim ogrzewanie i ciepła woda z sieci - nic tego nie zastąpi. Komfort codziennego mycia bez buchającego pieca, bojlera ze skończoną ilością wody + komfort taniego i pewnego ogrzewania w zimie jest nie do przecenienia.
Jeśli kupujesz w Chinach (czy ogólnie online), to sprawdź też czy rejonowa poczta nie jest na jakimś zadupiu.
@Jadugar wez jeszcze pod uwage ze jazda samochodem (jesli posiadasz) to tylko poza godzinami szczytu 7-11 i 14-19, chyba ze wolisz w korkach stac i płacić za parkowanie w strefie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym w tym roku zimą nastała moda na maski przeciwpylowe, osobiscie nie posiadam, ale jak chcesz miec to polecam dalekowschodnich przyjaciol z ali

Jakie studia i gdzie, jesli wolno spytać?
@Jadugar to powodzenia :) a jak UEk to sprawa z dojazdami banalna bo Rondo Mogilskie przez które większość tramwajów przejeżdża, a wydzielone torowiska masz od strony Kowodrzy Górki (tunel), Al. JP II, Al. Pokoju, Płaszowa, Prokocimia i Kapelanki :D korki za to robią się między Rondem Mogilskim i Młyńskim, nawet do 40-45 min/2km
@Jadugar blisko - ścisłe centrum więc weź poprawkę że dość drogo wyjść może, ale możliwe że znajdziesz coś okazyjnie :) od siebie dodam że mogę się mylić, 5 lat mieszkałem na MS AGH a teraz od jakiegoś czasu pogranicze Krowodrza Górka/ Prądnik Biały więc strony dla mnie średnio znane pod tym względem
@linijkana20cm dzięki dzięki, poszukam tam jutro ;-)
Tak patrzyłem na te Grzegórzki bo kumpel mi polecił ale...
Czekałem cały dzień bo wieczorem miał mi wszystko opowiedzieć, jak wróci z plaży.
Wieczorem wbił na może 15 minut, napisał żeby szukać na Grzegorzkach, w ogóle mniej więcej 4-6 km max, i w sumie tyle bo idzie na imprezę.
Nieoceniona pomoc
@Jadugar:

Dodatkowo:

Zanim wybierzesz:
- poproś o kontakt do byłych najemców; wypytaj ich o koszty i co ich wkurzało
- ustal jak wygląda odpowiedzialność za wymianę spieprzonego AGD; czy jeśli padnie ci ze starości pralka to wymiana jest wliczona w opłaty, czy pokrywasz część kosztów (powinna być proporcjonalna do czasu używania - na przykład jeśli umrze ci piętnastoletnia pralka po roku to płacisz tylko 1/15 ceny nowej a nie połowę). W
@Jadugar sprawdz sobie na mapie Zablocie (przez most od Grzegorzek), Maly Plaszow (kawalek dalej, mlode osiedle i generalnie dalej), Dabie (Al. Pokoju, okolice Galerii Plaza) i od biedy Prokocim (rownie daleko co Maly Plaszow, blisko Tesco i wylot na A4), plus dojazd na jakdojade.pl, ogolnie jazda do 20 min+dojscie na przystanek jest jeszcze spoko
Poczytaj jeszcze co powinna zawierac umowa najmu, mozesz sprawdzic czy pokoj zamkany na klucz jak planujesz 1os, czy
@Jadugar: A i jeszcze jedna rzecz - teraz generalnie został rok, może dwa na wymianę pieców węglowych - jeśli trafisz na takie mieszkanie to spytaj się też jak chcą to ufundować, bo znowu mogą chcieć cię wydymać. Albo nagle wrzucą w stary kaflowy piec grzałkę i rachunki za ogrzewanie pójdą trzy razy w górę.