Wpis z mikrobloga

" Lecz oto Bóg ten umarł! O ludzie wyżsi, ten Bóg był waszem największem
niebezpieczeństwem.
Od czasu, gdy on w grobie legł, wyście dopiero zmartwychwstali. Teraz dopiero zbliża się
wielkie południe, teraz dopiero człowiek wyższy staje się panem! "
#filozofia
  • 9
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka: Dla Nietzschego chrześcijaństwo przyczyniło się do nihilizmu, bowiem, idąc za Platonem, odjęły piękno i prawdę od świata namacalnego, świata, w którym żyjemy, i umieściło je poza jego obrębem, a przy tym, inaczej niż Platon, zamknęło do nich dostęp w życiu doczesnym.
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: XD, nie musisz mi tu wykładać egzegezy myśli Nietzschego, bo po prostu przytoczyłem cytat z zakończenia pierwszej części Zaratustry.

Poza tym mylisz się. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Polecam przeczytać tekst Heideggera o powiedzeniu "Bóg umarł", znajdziesz to w takim zbiorze pod tytułem 'Drogi Lasu'.
  • Odpowiedz
@kwadrofon: @CzerstwaBulka: @Turysta_Onanista:
Bo rozróżniał dwa chrześcijaństwa. Chrześcijaństwo Jezusa bardzo życiowe i chrześcijaństwo jego czasów czyli niemiecki protestantyzm końca XIX wieku z umiłowaniem śmierci.

Przytoczmy większy cytat:

Bóg umarł! Bóg nie żyje! Myśmy go zabili! Jakże się pocieszymy, mordercy nad mordercami? Najświętsze i najmożniejsze, co świat dotąd posiadał, krwią spłynęło pod naszymi nożami – kto zetrze z nas tę krew?
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: "Nadzmysłowe podłoże nadzmysłowego świata - myślane jako obowiązująca rzeczywistość wszystkiego, co jest rzeczywiste - stało się nierzeczywiste. Taki jest metafizyczny sens, metafizycznie myślanych słów <>"

Mi nie chodzi o to, czy śmierć boga była, czy nie była dla niego 'cudowna', tylko o dosłowne traktowanie tego. Tu nie idzie jedynie o boga jako figurę, ale o zmianę sposobu myślenia bytu, jaka dokonała się pod koniec XIX wieku. Za sprawą czego,
  • Odpowiedz