Wpis z mikrobloga

Mirasy z #leasing #dzialalnoscgospodarcza #wlasnafirma - mam leasing auta na 4 lata w PKO Leasing. Mam opcje wykupu na osobę prywatną a nie na firmę. Jak wyglada w praktyce sprzedaż takiego auta po wykupie przez osobę prywatną (np. mnie jako mnie a nie firmę lub kogoś z rodziny) już po zakończeniu leasingu? Jakieś podatki czy coś trzeba oddawać do US czy nie? Z góry dzięki za wszelką pomoc ( ͡º ͜ʖ͡º)
#podatki #samochody #motoryzacja
  • 16
  • Odpowiedz
@Harold: w ogóle to skąd US wie ze mam zapłacić 19% podatku jeśli bym chciał sprzedać wcześniej niż przed upływem pół roku? Przecież mógłby to zrobić np. mój ojciec a jaki on ma związek z moją firmą?
  • Odpowiedz
@vans: a jeśli wezmę ja jako ja a nie jako firma to normalnie użytkuje jako osoba prywatna (czyli nie zaliczam samochodu i kosztów jako koszt firmy) przez pół roku po wykupie prywatnym a później mogę sprzedać?
Załóżmy, że mój ojciec by otrzymał pieniądze za samochód, co wtedy?
  • Odpowiedz
@kuta_senator: możesz rozliczać koszty prywatnego samochodu, jeżeli używasz go również do celów firmowych, oczywiście proporcjonalnie.
Nie znam się na terminach przy wykupie, pytaj @Harold
Jeżeli Twój ojciec otrzyma pieniądze ze sprzedaży to tak jak napisałem, przekazujesz mu je (lub samochód przed sprzedażą) jako darowiznę i musisz to zgłosić do US jeżeli kwota w roku podatkowym w sumie przekracza ~ 9k.

Nie znam dokładnie mechanizmu ale znajomy kiedyś bardzo się
  • Odpowiedz
@kuta_senator: opcja wykupu samochodu na siebie jako osobę prywatną jest najlepsza jeśli jesteś w stanie wytrzymać te pół roku, bo potem sprzedajesz tak jak byś sprzedawał zwykłe auto czyli nie ponosisz żadnych kosztów (przyjęło się że 2% pcc opłaca kupujący). Jeśli wykupisz auto na firmę to plus taki że możesz dalej odliczać koszty z nim związane ale jeśli będziesz chciał je sprzedać to będziesz musiał zapłacić VAT od kwoty za
  • Odpowiedz