Wpis z mikrobloga

Głupi zawsze się może czegoś nauczyć od mądrego. Mądry nauczy się od każdego.

Polecam niepublikowany wcześniej wywiad z profesorem Vetulanim. Jak zawsze na poziomie.
Fragmenty i tagi poniżej:

Podczas rozmowy należy zapominać, że ktoś jest oponentem. Jestem ateistą, ale rozmawiam z katolikami. Rozmawiam też z ludźmi wierzącymi w zamach smoleński. Nie mam potrzeby, żeby ich zdominować. To jest bardzo rozwojowe, a człowiek jednak ma obowiązek się rozwijać. W dyskusji trzeba zachować pewne zasady. Nie mówię komuś: „Ależ ty jesteś głupi”, bo rozumiem, że jego postawa jest wynikiem jakiejś tradycji, jest z jakichś powodów ugruntowanym efektem jego przemyśleń.


– Nie lubimy wydarzeń bez sensu. Wierzymy w przyczynowość i sprawiedliwość, w to, że bez woli bożej włos z głowy nam nie spadnie. Mamy z tego powodu tendencję do szukania kozła ofiarnego. Dostałam raka, bo mnie prześladowałeś.

Nie zdajemy sobie sprawy, że całe nasze życie nie ma sensu. Jak się o tym powie, to człowieka zakrzyczą. Dlatego religia robi taką furorę. Wszystkie kultury mają postać pana, sprawcy, władcy. Nie lubimy mówić, że coś się zdarzyło bez przyczyny.

Do gwałtownych buntów często prowadzi wrażliwość na hipokryzję własnego środowiska. Jak to trafnie w odniesieniu do odchodzenia od Kościoła ujął ks. Tischner: „Niewielu odchodzi z Kościoła pod wpływem czytania Marksa, za to wielu po rozmowie z własnym proboszczem”. Stąd mamy potem nieprzejednanych ateistów pochodzących z religijnych rodzin. Albo komunistę generała Jaruzelskiego, który wyszedł ze szlacheckiego domu.


#polska #nauka #vetulani #biologia #gruparatowaniapoziomu #mozg #ciekawostki #liganauki #ligamozgow #neurologia #mikroreklama
Pobierz MalyBiolog - Głupi zawsze się może czegoś nauczyć od mądrego. Mądry nauczy się od każ...
źródło: comment_20FU7xK4t616zdmA3clkzPgYwkQ3OkfP.jpg
  • 3