Wpis z mikrobloga

Czy inozytol zawarty w napojach energetycznych lub tauryna moze dzialac hipoglikemizujaco?

Zazywam 2x1g metforminy dziennie. Cukry mam wyrownane. Po wypiciu 1 litra napoju energetycznego, 2-3 godziny pozniej mam ogromny spadek cukru we krwii <60mg, czuje sie wtedy fatalnie.

Co ciekawe zanim wszedlem na metformine, to rowniez zauwzylem ze wypicie energetykow obniza u mnie cukier <120mg.

Czy mix metformina+energetyki zbija mi cukier za bardzo?

#kiciochpyta #lekarz #apteka #medycyna #cukrzyca
  • 5
@PeaK: Kofeina zawarta w energetykach może powodować wzrost stężenia insuliny we krwi. Sama w sobie obniża także insulinowrażliwość tkanek. Ty przyjmując metforminę masz zwiększoną insulinowrażliwość co może okresowo prowadzić do hipoglikemii, szczególnie przy spożyciu dużych dawek kofeiny a takie niewątpliwie są w 1 litrze napoju energetycznego (ok.300mg?).
@qmed rozumiem, jednak nie zauwazylem tego efektu po spozyciu kawy, i to nawet 4x espresso - stad podejrzenia padly na inozytol.
@qmed no wlasnie.. szkoda ze czlowiek sam musi sie o tym dowiadywac gdy zaczyna go trzepac hipo. Warto by to chyba naglosnic, bo nigdzie nie znalazlem info aby napoje ener. Obnizaly cukier.

@tHoePs jestem swiezo zdiagnozowany, przed pierwsza wizyta u diabetologa. Cukru narazie nie wyeliminowalem, jak lapie hipo to niestety to jedyny szybki ratunek.