Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się po co w lotniskowych wozach strażackich te szpikulce na końcu rozsuwanego ramienia gaśniczego?
To urządzenie w wypadku pożaru w kabinie potrafi przebić kadłub samolotu i podać błyskawicznie bezpośrednio do wnętrza rozproszony środek gaśniczy.
#ciekawostki #strazpozarna #lotnictwo
mepps - Zastanawialiście się po co w lotniskowych wozach strażackich te szpikulce na ...

źródło: comment_UhEKOHIxunGb9vljSNT8attTjaDWwMZD.jpg

Pobierz
  • 23
@mepps: Lotniskowe wozy strażackie to fascynujące maszyny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Widzę, że chyba znasz temat, bo ciekawi mnie taka sprawa: Czy straż pożarna na lotniskach to jednostka PSP, czy to zupełnie oddzielna (prywatna?) jednostka straży? Albo prościej, czy strażacy pracujący na lotniskach służą też w zwykłej straży pożarnej, czy siedzą tylko tam?
@Dusza_Jest_Chaosem
@mepps
Kiedyś miałem wycieczkę z dzieciakami z domu dziecka na lotnisko na Pyrzowice. Byliśmy w hangarach, na płycie i właśnie u straży.
-Jednostka lotniskowa to jednostka straży wyłącznie na teren lotniska. Nie dokładnie rozpytalem czy oni podlegają pod jakieś psp, ale wychodzi jasno na to, że pracują tylko i wyłącznie tam.
-Praca jeszcze bardziej wymagająca niż u zwykłego strażaka, mają 60(!!!) sekund na wyjazd z jednostki od "odlozenia słuchawki" wraz z
@pamietamfanzonuna Trochę się pozmieniało. Teraz na pewno czasami wyjeżdżają poza lotnisko, ale to musi być na prawdę blisko. Jeśli chodzi o czas dojazdu, to te 60 sekund jest tylko na wyjazd, bo nie da się wszędzie dojechać w 30 sekund. Prawda, że jest jakiś maksymalny czas dojazdu, ale w sumie nie można znaleźć żadnych informacji na ten temat
@mepps: @creative1222: @epll: @Jebwleb: ja akurat latam w stanach i ostatnio przeszedlem sie do lotniskowej jednostki strazy pozarnej pogadac z nimi i zapytac sie wlasnie jak to wyglada. Ogolnie to sa ludzie ktorzy cale zycie stacjonuja tylko i wylacznie w jednostce na lotnisku. Jezeli sa jakies wypadki w poblizu lotniska, ktore sa niezwiazane z lotnictwem to oni tez reaguja. Dodatkowo co ciekawe koles mi mowil, ze pierwszy rok
@Artiii: latanie jest tansze ale niestety utrzymanie drozsze. Poziom szkolenia nieporownywalny (na korzysc USA). Zostac pozniej instruktorem i w rok wylatac 1000h tez sie da (w tej chwili w stanach jest takie zapotrzebowanie na pilotow, ze podpisuja z toba kontrakt jak jeszcze nie masz licencji wyrobionych, za podpisanie umowy bonus ok. 20k$. z instruktorami to samo, ogolnie to TY wszedzie stawiasz warunki. tylko wiadomo, trzeba byc amerykancem, miec zielona karte lub
@mepps: Ja poznałem jednego emerytowanego Strażaka który pracuje na lotnisku. Zmiany 24h jak w PSP, spora część z nich pracuje również w PSP. W Polsce nawet jak się zapali hala dworca lotniska to oni nie mogą gasić bo to nie ich działka, nawet węży nie mają. Samochód nie może wyjechać poza lotnisko bo po pierwsze jest za szeroki po drugie nie może opuścić lotniska, nawet jak pracuje w Radomiu. Z Ciekawostek
kuzyn1910 - @mepps: Ja poznałem jednego emerytowanego Strażaka który pracuje na lotni...

źródło: comment_ZLG46mwiDlflIYmzdG37uauj7sNx5Uxv.jpg

Pobierz