Wpis z mikrobloga

#elektryka Najczęściej stosowanym typem sieci elektrycznej domowej, w Polsce jest TN-S? A TN-C już się nie używa?
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jellycrusher: @progressive: a to nie dlatego, że do TN-C ciężko byłoby podłączył wył. RCD, który jakby nie patrzeć jest bardzo ważny z punktu bezpieczeństwa przed porażaniem....czy może są inne powody przez które zrezygnowano z tnc na tns?
  • Odpowiedz
@Dzonzi: z tego co mam w notatkach to prad zwarciowy jest duzo mniejszy, ale sieci jako przedmiotu jeszcze nie mialem na studiach, ani tematu bardziej nie zglebialaem. napiecie dotykowe jest podobne dla obydwu typow przy zwarciu z jednej fazy do obudowy, ale prad obniza sie sporo. czyli jest to bezpieczniejsze dla wszystkich urzadzen i samej instalacji. (ale reki sobie uciac nie dam za to oc pisze)
  • Odpowiedz
@Dzonzi: Między innymi dlatego, że w układzie sieci TN-C jest przewód PEN, który spełnia funkcję przewodu neutralnego i ochronnego. W TN-S (TN-C-S) jest osobno przewód neutralny i ochronny.
  • Odpowiedz
@Dzonzi: To, ze w przypadku przerwania przewodu PEN działa on jak mostek. I na dwóch fazach będziesz mieć jakoś 400V. Jak to jest niebezpieczne chyba nie trzeba pisać. W TN-S taka sytuacja nie może wystąpić, właśnie przez rozdzielenie przewodów.
  • Odpowiedz
@Dzonzi: Trzeba wiedzieć, że układ TN-S i instalacja z rozdzielonymi N i PE to nie do końca są tożsame pojęcia.
Przepisy mówią o obowiązku stosowania w obwodach instalacji osobnego przewodu ochronnego i neutralnego. To, jaki wyjdzie z tego układ, zależy już od układu sieci zasilającej instalację.

Zdecydowana większość sieci w Polsce pracuje w układzie TN-C, reszta to układ TT. Wynika z tego, że większość nowych instalacji (czyli tych z osobnymi N i PE) pracuje w układzie TN-C-S a pozostałe pracują w układzie TT.

Czysty układ TN-S jest mało popularny bo wymaga prowadzenia N i PE od samego transformatora, a że publicznych sieci pięcioprzewodowych się nie wykonuje, to ten układ można znaleźć głównie tam, gdzie stacja trafo jest blisko rozdzielnicy i dodatkowo jest
  • Odpowiedz
@michcio: a co mi powiesz o sieciach napowietrznych NN 4 przewodowych? To jest sieć TN-C. Rozumiem, że ten czwarty przewód to PEN połączony z punktem neutralnym transformatora. Ale czemu jest od tego przewód a nie ziemia?
  • Odpowiedz
@Dzonzi: Bo przewód ma niewielką rezystancję, np. ułamek oma.
Natomiast połączenie wyłącznie przez ziemię to dla prądu droga o rezystancji będącej sumą rezystancji uziomów u odbiorcy i przy transformatorze, a więc w praktyce kilkadziesiąt omów.
Wprowadzenie w obwód takiej rezystancji prowadzi do występowania dużych spadków napięcia. Zmniejszają się też spodziewane prądy zwarcia, przez co cierpi na tym ochrona przy uszkodzeniu (prąd zwarcia L-PE musi mieć wystarczającą do pobudzenia zabezpieczeń wartość).
  • Odpowiedz