Wpis z mikrobloga

Dzisiaj dowiedziałem się, że partia #razem, ma swoją koncepcję programu emerytalnego. 1500 złotych dla każdego, kto ukończył 65 lat. Bez żadnych innych warunków (przepracowane lata, wysokość składek i inne takie fanaberie). Niezależnie, czy kobieta, czy mężczyzna, bo to by była dyskryminacja.

O tu to można znaleźć.

Co o tym sądzicie?

#polityka, #emerytury, #ankieta

1500 dla każdego 65+

  • Super pomysł 22.2% (12)
  • Popieram 5.6% (3)
  • Ciekawa koncepcja 20.4% (11)
  • Nie popieram 5.6% (3)
  • Chyba na łeb upadli 46.3% (25)

Oddanych głosów: 54

  • 8
@Zwanek: Po to masz "ciekawa koncepcja".
A ode mnie:
To jest ich program a nie deklaracja ideowa. Korwin popiera wolny rynek w służbie zdrowia a deklaracja programowa partii była taka, że każdy Polak byłby ubezpieczony, niezależnie czy płaci, czy nie.
@Wujek_Mietek: No a PiS też miał w programie 500+, ale to nie sprawia nagle, że program w szerszej perspektywie przestaje być szkodliwy ;d
O pomyśle razem niewiele wiem, zamierzam później doczytać, ale już na pierwszy rzut oka można dostrzec kilka potencjalnych problemów, jak np. wynikające z reformy zwiększenie się szarej strefy/obchodzenie składek (no bo nie będzie już dylematu więcej kasy czy emerytura), co może doprowadzić do problemów z finansowaniem tego wszystkiego.
@pk347: Sprawiedliwośc społeczna ma tyle wspólnego ze sprawiedliwością, co krzesło, z krzesłem elektrycznym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dodajmy do tego, że mężczyzna w wieku 65 lat średnio przeżyje jeszcze 15.71 roku a kobieta 20.06.
http://swaid.stat.gov.pl/Demografia_dashboards/Raporty_predefiniowane/RAP_DBD_DEM_15.aspx

Na dobrą sprawę przynajmniej 1/3 składki mężczyzny będzie szła na kobiecą emeryturę. Taka to równość. Nie wiem, czy w Polsce istnieje bardziej szowinistyczna partia.

No a PiS też miał w programie 500+,
@Wujek_Mietek: Emerytura obywatelska działa już np. w Kanadzie. Kukiz też to proponował swego czasu. Wydaje się to być jak na razie najrozsądniejszym wyjściem z pułapki demograficznej w jaką wpadają państwa wysokorozwinięte.
@BojWhucie: Kilka razy już mi nie odpowiedziałeś, ale ja odpowiem:

Mediana dochodu w Kanadzie na osobę:
CAD$ 32,790/12 = 2730

MAKSYMALNA emerytura:
564 do 764.

Czyli 20.5 do 28%.

Mogę policzyć dla UK, ale gwarantuję, że znacznie lepiej nie wyjdzie.

W Polsce mediana dochodów wynosi 1500 zł. I Razem proponuje emeryturę 1500 zł MINIMUM (no bo w okresie przejściowym ma być wyższa

Wydaje się to być jak na razie