Wpis z mikrobloga

ostatnio sporo o problemie myślistwa, więc przytoczę fragment "Składu abo skarbca znakomitych sekretów ekonomiej ziemiańskiej" Jakuba Kazimierza Haura.

O wydrze sztucznej i co godno jest osobliwej wiadomości
I Natura i zwyczaj wydry: Wydra, zwierzę sztuczne i złośliwe, sierci jest szaroczarnawej, włosa czarnawo lśniącego, trwałego; z niej bywają futra przystojne do oblamowania szat, do wyłóg czapek lub na wierzch kaptura i rękawic. Ta bestyja przy bagnach, jeziorach i stawach rada biesiaduje, także przy rzekach bystro płynących miewa jamy i doły swoje, gdzie się zuczy, rybom szkodliwa i wiele tego psuje i wynosi na swój pokarm, nie tylko lecie, ale też i zimie pod lodem goni ryby wszelkie.

II Wydra znak powodzi: Podczas deszców walnych z swoim wyżej od lądu umyka się gniazdem, po czym się ludzie miarkując i znaczą sobie przyszłą powódź, toż czyni właśnie i bóbr.

III Pokarm wydry: Rybami żyje wydra, które sztucznie pochodzi i łapa; to zwierzę długo żyje, bawi się w wodzie jako nurek, jednak z powietrza dech do siebie ciągnie i czerstwi się zdrowym powietrzem.

IV Myśliwym sposób na wydry: Myśliwi, gdy wydrę chcą ułowić, na pewnej sztucznej łapce zawieszają rybę na powab, którą gdy chce połknąć, uwięźnie i doczeka łowczego.
Sekret pewny. Ma ta bestyja tę naturę, że gdzie swój za świeża puści gnój, stamtąd odchodzi, a potem się na to miejsce kilka razy powraca, więc myśliwi mają mieć na to baczenie, aby na tym miejscu prędkie jakie zasadzili sidło; prędko się tak ułowi, pilnując tego.

#myslistwo #zwierzaczki #ciekawostki
  • 6
@pitterka: nie wiem, do kogo bardziej to piszę (czy do ciebie, czy do siebie)

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii NT (bliski zagrożenia). W Polsce zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 objęty był ochroną częściową z wyjątkiem osobników występujących na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu przepisów o rybactwie śródlądowym. Obecnie jest objęty ochroną