Wpis z mikrobloga

Hej, mam towar z Chin, który zakupiłem jako osoba prywatna - mam na to invoice od chińczyka oraz notę księgową z DHL (podatek, opłaty). I teraz ten towar chcę sprzedać, ale jako moja firma - jak go wprowadzić do firmy? ... no bo jak sprzedać coś na fakturze czego firma wcześniej nie miała?

wołam @inFakt i @wfirma bo pewnie będą wiedzieć.

#firma #dzialalnoscgospodarcza
  • 10
@NoMojo: wydaje mi się, że po prostu spis z natury przy rozpoczęciu działalności, po prostu. jednak czy wprowadzać faktury za towar i notę księgową od DHL do ewidencji? jeśli zakup był nie na firmę?
@daniel_z: z towarem nie powinno byc problemu, mi księgowa to ogarnęła na podstawie faktury i dowodu wpłaty na moje nazwisko. To że nie miałeś jeszcze działalności nie jest problemem, gorzej że nie odliczysz zapłaconego VATu bo nie dostałeś z DHL SADu czy PZC
@daniel_z: SAD, chyba musi być w momencie zgłoszenia, wiec za późno, generalnie jak chcesz odprawiać towar na firme to musisz udać się do urzędu celnego z wnioskiem o wydanie EORI.
@daniel_z:
Fakturę księgujemy jako zakup towarów i materiałów - trafia do KPIR do kolumny 10.
Fakturę z DHL, nas której zapewne jest VAT i cło, najlepiej zaksięgować w dwóch osobnych pozycjach. Najpierw zaksięgować cło do pozostałych kosztów - kolumna 13 KPIR, a następnie odliczyć VAT, który został uwzględniony w procedurze celnej.

Możesz podesłać fakturę na PW to możemy spróbować dokładniej opisać gdy zobaczę, co tam zostało naliczone.
@inFakt: nie rozumiem i Ty chyba tez.
mam towar, który posiadałem i kupiłem jako osoba prywatna. z dhl notę księgowa mam na os. prywatna.
obecnie towar ten potrzebuje sprzedać i wystawić fakturę jako firma - lecz towaru nie kupiłem na firmę wcześniej.
czyli jak wprowadzić wcześniej posiadany towar przed rozpoczęciem działalności?
@daniel_z:
Przepraszam, chyba miałem małe zaćmienie ;)

Towar zakupiony przez założeniem dg powinien zostać ujęty w spisie z natury na dzień jej założenia.

Gdy tego nie zrobiłeś, to możesz oświadczeniem wprowadzić towar do dg (to propozycja - nie jest to doprecyzowane przepisami, a US mają różne podejście. Bywa, że kwestionują takie wprowadzenie towaru i twierdzą, że można ująć go jedynie w spisie na początku dg).

Kolejna rzecz to cło - ujmowane
@inFakt: hej. dokładnie o to mi chodzi - przed założeniem dg. wiec w spisie z natury to wprowadzę. notę księgowa mam (nie fakturę) z dhl ze stycznia - wiec z tym nic nie zrobię? chyba?
oprócz tego mam inny towar (zakupiony w Polsce), ale bez paragonu czy faktury - od os. prywatnej, tez go ujmować w spisie z natury?
@daniel_z:
Jak masz notę z DHL ze stycznia i masz na niej koszty uboczne albo cło - to one zwiększają wartość zakupionego towaru z Chin. W spisie z natury na dzień rozpoczęcia DG masz wyższą wartość tych towarów.

Towar zakupiony w Polsce - też wpisujesz go do spisu i wyceniasz wg cen rynkowych takiego samego lub podobnego towaru na dzień sporządzenia spisu.