Wpis z mikrobloga

Kupiłem niedawno #dysk #ssd GoodRam Iridium Pro 240GB i wydaje mi się, że był to chyba najgorszy zakup. Wcześniej miałem inny dysk SSD i nie było z nim tylu problemów co z tym #goodram - już wyjaśniam w czym mam problem. Otóż dyskowi zdarzają się freezy jeśli wykonuje jakąś dużą operację na plikach - wtedy dysk jakby przestawał odpowiadać na wszystkie inne aplikacje, które działają na tym dysku - dostają one freeza i dopiero po pewnym czasie wszystko wraca do normy.
Przykład absurdalnego freeza - kliknąłem prawym przyciskiem na dużym pliku rar - czekałem z półtorej minuty z zamrożonymi aplikacjami na tym dysku a następnie wykonałem reset, bo nie miałem ochoty czekać dłużej.
Nie wiem czy to obejmie gwarancja, bo dysk działa poprawnie, jedynie w trakcie bardziej zaawansowanych operacji coś mu się dziwnego dzieje.
Dzisiaj przekroczyłem połowę dostępnej pojemności i ten problem zaczął pojawiać się częściej. Sprawdziłem za pomocą HD Tune i DiskInfoX64 i nie ma tam (raczej) żadnych problemów. Załączam wykres z hdtune, to normalne?
Zakopianczyk - Kupiłem niedawno #dysk #ssd GoodRam Iridium Pro 240GB i wydaje mi się,...

źródło: comment_guIYJe4YCLuaMYsCUkXBh14vv5dT6SQk.jpg

Pobierz
  • 22
@Zakopianczyk: Chyba mam podobny problem, Iridium Pro u mnie ma czasami 100 % użycia dysku z systemem i głownie przez Mozille Firefox gdzie mam setki zakładek i kilkanaście kart otwartych. Jednak nie jest to wydajny SSD jak się spodziewałem.
@Jaro070: Asus Z170 PRO GAMING, Windows 7 64-bit. Po tym jak zapytałeś o sterownik AHCI - pobrałem z oficjalnej strony najnowszą wersję, coś tam się zaktualizowało i w programie SMART_GOODRAM zaczął ten dysk być wykrywany (wcześniej nie był). Z tego co wiem, wersja firmware dysku, którą mam - SAFM22.3 jest aktualna, na oficjalnej stronie nie ma żadnych sterowników. Zobaczę co będzie się działo teraz, gdy znów przekroczę połowę pojemności (wcześniej zwolniłem
Aktualizacja - wypiąłem dysk, ponownie podpiąłem dwa kable, dla pewności, że dysk się nie gubi kabla podczas użytkowania. Nic się nie zmieniło, problem wciąż istnieje. Skan programem victoria_447 - zero błędów. Instalowanie gry na ten dysk spowodowało minutowy freeze. Podczas mało wymagającego użytkowania nic kompletnie się nie dzieje. Chyba będę musiał oddać go na gwarancji.
Mam podobnie, dysk po kilku minutowym "katowaniu" musi minutę, może kilka odpocząć, czyli freezy itd. Nie jest to normą, raz jest ok, innym razem "idzie spać". Pisałem z Goodramem, ale mi nie pomogli, standardowo kazali mi sprawdzać cache itd. Z tym, że ja lubię się bawić takimi rzeczami i przy próbach napraw zapisałem ponad 20 TB i nic z tego. Jest problem z tymi dyskami, za dużo przypadków takiego zachowania. W raid
@Ortofenylofenolan_sodu: pisałem o problemie na pewnym forum komputerowym i znalazłem rozwiązanie. Zainstalowałem aplikację pod Intel Rapid AHCI controller i wyłączyłem tą opcję zaznaczoną na czerwono. Pomogło w znacznym stopniu. Ale mniejsze freezy ciągle się zdarzają przy bardzo intensywnym użytkowaniu, więc trzymam jedynie jakieś gry steam na tamtym dysku i dałem sobie spokój z wymianami. Od czasu gdy używam tego dysku sporadycznie, nie widzę żadnych problemów.
Zakopianczyk - @Ortofenylofenolan_sodu: pisałem o problemie na pewnym forum komputero...

źródło: comment_H9W3qgOGChvSW8eG3kDzGiZWowTuhpuy.jpg

Pobierz
U mnie nie ma problemów z freezami, dodam że użytkuję ponad 7 miesięcy Iridium Pro 240GB. Jedyny mankament jest taki, że trzeba przenosić dane z HDD na SSD :) Dysk katuję codziennie duża porcją danych (zgrywanie i obróbka danych dźwiękowych z RTL SDR). Oprócz tego standradrowo gry typu battlefield/city skyline i torrenty. Brak zawiech. Może to kwestia sterowników lub OS? Mam Win8.1 oraz Xubuntu, jedno do grania drugie to mądrego udawania.