Wpis z mikrobloga

@Lisia:
@jabukasiga:
mydła powstają z mieszania silnej zasady (ja używam wody + sody kaustycznej) oraz olejów roślinnych. Potem można eksperymentować z kolorami, zapachami, można zamiast wody dodać jogurt, mleko kozie albo roślinne, piwo, napary z ziół itp.
Koszt to wiadomo: soda kaustyczna + oleje. Z 750g olejów powstaje około 1,1kg mydła.
Całość przerabia się w kalkulatorze mydlanym, oleje się topi, wodę/mleko miesza z sodą kaustyczną do uzyskania ługu.
  • Odpowiedz
w fight club mówili, że najlepszy tłuszcz to ludzki, prawda to? Jak się robi takie mydło ?


@sos_z_gumijagod: nie wiem, nie używam ludzkiego, ale słyszałam, że jak Niemcy robili z tłuszczów ludzkich to bardzo śmierdziało.
  • Odpowiedz
@Przedwczesny_pogrzeb: zazwyczaj między znajomymi. Robię sporo mydeł głównie dla siebie - szampony, mydła w kostkach, mydła peelingujące. Część rozdaję, część sprzedaję dalszym znajomym. Takie hobby
  • Odpowiedz
@jabukasiga: dam rady. Ceny wzięłam z Carrefoura (mieszkam w UK, więc cięzko mi się orientować, jakie są obecne ceny w PL)
Oleje + mleko migdałowe + olejek eteryczny + soda kaustyczna to koszt około 45 - 60 zł.
Nie brałam pod uwagę kosztów owsianki (potrzeba około 4 łyżek) i kakao (1 łyżka).
Są to ceny detaliczne, więc jeśli kupować w większych ilościach, to moze się to bardziej opłacać ;-)
  • Odpowiedz
@Lipwig: mydeł ze sklepu nie używam już od ponad roku :-) W kosz poszły wszystkie balsamy i kremy do ciała ze sklepu.
Najfajniejsze jest to, że w przypadku mydeł domowych można sobie regulować, jakie właściwości może mieć mydło. Może być myjące dla skóry tłustej, może być nawilżające, odżywiające dla skóry suchej - jakie sobie wymarzysz.
Jeśli ktoś ma skórę trądzikową, to można użyć naparów z ziół, użyć olejku z drzewa
  • Odpowiedz