Wpis z mikrobloga

Dziś dostałem wyniki badań na bezdech senny po badaniu PSG. Dramat.
Mierzy się to za pomocą wzskaźnika AHI (incydenty na godzinę)
AHI < 5 – w normie,
5 < AHI < 14 – postać lekka bezdechu,
15 < AHI < 24 – postać umiarkowana bezdechu,
AHI > 25 – postać ciężka bezdechu.
Ja mam 89,2. Z zatrzymaniem oddechu nawet na 42s. Tyle to ciężko mi wytrzymać jak chcę. Budzę się zmęczony, noce to horror. Mam mieć teraz CPAP.
Ktoś ma za sobą takie badania? Jak się żyje z maską, lub po operacji?
A poszedłem do lekarza bo nie chciałem chrapać.
#bezdechsenny #bezsennosc #medycyna
  • 17
@Luks_x: Powinien Cię obejrzeć laryngolog. Różne są przyczyny bezdechow: przerost migdałków, krzywa przegroda nosowa, zbyt wiotkie podniebienie miekkie itd. Niektóre da sie operowac i jest szansa na pozbycie sie bezdechow. Jesli chodzi o cpap, to moi pacjenci mówili, że bez żony mogą spać ale bez tej maszynki już nie, bo czują się znacznie lepiej. Chociaż przyznam szczerze, ze sama nie wiem jak bym usunęła jakby mi cpap dmuchał w nos :)
@marnapanidomu: Byłem u laryngologa-on dał mi skierowanie na psg właśnie. Mam długie i wiotkie podniebienie i stąd chrapię. Przegrodę mam lekko krzywą, ale bez patologii. Jak mi lekarz zajrzał w gardło od razu powiedział, że dlatego chrapię.
Osobiście wolałbym zabieg niż maszynę.

Edit. Sam nie pamiętam czy powiedział długie i wiotkie czy długie i miękkie. Dodatkowo języczek też mam dość duży i taki latający , ale o tum, nie mówił nic.
@az_zalozylem_tutaj_konto: Kto powiedział, że nie chcę? Po prostu nie robię z tego tragedii. Przez całe życie byłem chudy jak szczapa. Utyłem w ciągu ostatnich 4-5 lat jak odstawiłem fajki. Jem bardzo mało, ale mało mam też ruchu (auto i siedząca praca). Wystarczy mi 4 bułki dziennie (takie kajzerki z biedry). Jestem przyzwyczajony do głodu, jem często dopiero po 17, ale niestety na noc bo coś trzeba wciągnąć po całodziennej głodówce. Mam
Ogarnij się, bo tylko patrzeć, aż do problemu bezdechu dołączą kolejne.


@to_juz_przesada: Nie musisz mi tego mówić.....

@marnapanidomu: Będę działał, czasem warto rozeznać się na większej próbce chorych co i jak robili. Rozumiem, że jesteś z "branży" w sensie takiej specjalizacji?
@Luks_x: @marnapanidomu: Ja przeszedłem dokładnie ten zabieg laserowego przycięcia języczka i przypalenia podniebienia miękkiego, i od tego momentu powróciłem "do żywych" jeszcze nie jest idealnie, ale da sie żyć.
Przed zabiegiem była tragedia, robiłem badania PSG, ale prawie cała noc nie spałem i prawie nic nie wykazało( ͡° ʖ̯ ͡°), zabieg miałem 3 lata temu w tym roku poszedłem znów na PSG i podobna sytuacja zero
@marnapanidomu: Okazuje się, że jeszcze tydzień będę w niepewności co do mojego stanu (nie ma mojego laryngologa). Mam 2 pytania:
-czy mogę iść do lekarza pierwszego kontaktu i on może mi dać skierowanie bezpośrednio do szpitala na CPAP, czy też i tak laryngolog mnie nie minie i lepiej poczekać te kilka dni?
-szukam informacji o tak wysokich wartościach AHI jak u mnie - 89,2 i nic nie ma. Największe jakie znalazłem
@Luks_x: Na CPAP do mnie mogli kierować wyłącznie pulmonolodzy/laryngolodzy, nie wiem czy tak jest wszędzie. Co AHI - nie skupiałabym się na dokładnej wartości. Wystarczy, że jest wysoki i się fatalnie czujesz znaczy, że jest marnie i trzeba coś z tym zrobić.