Wpis z mikrobloga

Zapraszam na kolejny odcinek "Geopolitycznej Serii". Od jutra włącznie, każdego wieczoru, będę przesyłał "Geopolityczne Podsumowanie Dnia", bo zebranie znalezisk i artykułów z kilku dni jest cholernie męczące, jest tego po prostu zbyt wiele.
Zainteresowanych sytuacją międzynarodową, #technologia , gospodarką i historią zapraszam do obserwowania #hahard
Zamieszczone informacje jak zazwyczaj podzieliłem na trzy grupy, w kolejności: geopolityka, gospodarka i historia.

#geopolityka i #stosunkimiedzynarodowe

Uderzenie nastąpi z głębin. Wyścig zbrojeń schodzi pod wodę
Mający przewagę nad rywalami Pentagon stawia na systemy bezzałogowe, planują budowę "podmorskiej autostrady"- sieci punktów serwisowych dla dronów. Dzięki nim bezzałogowce mogłyby całymi latami pozostawać pod wodą W nadchodzących latach rosła będzie rola działań w morskich głębinach.

Niemcy zastanawiają się nad własną bronią atomową
Jeżeli Donald Trump zrealizuje swoje obietnice wyborcze i pozostawi obronę Europy Europejczykom, Niemcy będą musiały zastanowić się nad własnym potencjałem nuklearnego odstraszania, by zrekompensować brak gwarancji USA - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niemiecki kontrwywiad zdemaskował islamistę we własnych szeregach
Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (AfV) zdemaskował we własnych szeregach islamistę planującego zamach bombowy na centralę służby w Kolonii - podał we wtorek "Der Spiegel" w wydaniu internetowym.

Steinmeier: Rosja myśli o (nowej) Jałcie
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił Rosji, że dąży do opierającego się na strefach wpływów systemu bezpieczeństwa przypominającego Jałtę. Szef niemieckiej dyplomacji bronił pomimo to rozmów z Moskwą w sprawie Ukrainy.

Nuklearne odstraszanie w kontekście kryzysu europejskiego bezpieczeństwa
Zachód coraz lepiej zdaje sobie sprawę, że rosyjska agresja w połączeniu z rosyjskim potencjałem nuklearnym stanowi realne zagrożenie – szczególnie biorąc pod uwagę, że rosyjska doktryna nuklearna pozwala temu krajowi na użycie jako pierwszemu broni jądrowej w ograniczonych wojnach konwencjonalnych

V4 za rozszerzeniem UE
Wspólną deklarację w sprawie rozszerzenia UE wyrażającą poparcie dla starań akcesyjnych sześciu krajów Bałkanów Zachodnich przyjęli we wtorek w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych czterech państw Grupy Wyszehradzkiej.

ISIS uciekając porzuca najściślej strzeżone tajemnice
Uciekający bojownicy ISIS zostawiają za sobą ogromne ilości dokumentacji, zdobyte materiały odkrywają plany dżihadystów dotyczące ataków w Europe. Jednocześnie ISIS publikuje w sieci coraz więcej instrukcji terrorystycznych. Liczy na ataki "samotnych wilków"

Chińczycy mogą otworzyć hub logistyczny w Brześciu
Chińskie spółki są zainteresowane otwarciem logistycznego hubu w białoruskim Brześciu na granicy z Polską, informuje serwis BelTA.

70 pocisków JASSM-ER dla polskich F-16. Zgoda Departamentu Stanu
Amerykański Departament Stanu poinformował o udzieleniu zgody na sprzedaż Polsce 70 pocisków manewrujących JASSM-ER, o zasięgu ponad 900 km. Maksymalną kwotę kontraktu określono na 200 mln dolarów.

Macierewicz: polsko-brytyjski traktat obronny to przełom
Minister obrony Antoni Macierewicz ocenił, że plany podpisania bilateralnego traktatu dotyczącego obronności pomiędzy Polską a Wielką Brytanią "to przełom w naszych relacjach".

Bundeswehra: najbliższy partner Wojska Polskiego w Europie
Udział niemieckich żołnierzy we wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu nie ogranicza się do aktywności w Korpusie NATO. Niemiecka armia znacznie poważniej angażuje się na wschodzie. I nie ogranicza się do papierowych deklaracji. To są konkrety.

Polskie zbrojenia dalekie od obietnic i potrzeb
MON nie widzi problemów z wydaniem w tym roku 10 mld zł na unowocześnienie armii. Analitycy i opozycja: nie ma na to żadnych szans.

Między Pekinem a Kremlem
Białoruś usiłuje zacieśnić współpracę z Chinami, ratując swoją gospodarkę przed bankructwem. Pekin teoretycznie jest otwarty na propozycje Mińska. Chętnie podpisuje kolejne dokumenty i obiecuje pożyczki. By po nie sięgnąć, Białoruś musi jednak spełnić cały szereg warunków ...

Miejsce USA zajmą Chiny i Rosja
Pekin ma szansę stać się liderem najsilniejszego porozumienia gospodarczego. Prezydent Peru głośno powiedział to, co wielu przywódców, którzy złożyli podpisy pod TPP, szepcze w kuluarach. Jeśli nie Ameryka, to równie dobrze rozmowy o porozumieniu o wolnym handlu będą prowadzone z Chinami i Rosją.

Rolls-Royce nadzieją dla polskiej marynarki wojennej
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała ramową umowę o współpracy z firmą Rolls-Royce. Porozumienie ma szanse wzmocnić możliwości produkcyjne naszej zbrojeniówki. - PGZ już wcześniej deklarował chęć koordynowania budowy okrętów z programu Miecznik i Czapla

Szczęśliwe Chiny i bańka Trumpa
Konflikt interesów to jeden z problemów wyłaniających się wokół nowego prezydenta USA. Drugi to nepotyzm. Bez względu na to jak potoczy się prezydentura Donalda Trumpa komentatorzy nawołują, aby świat uniezależnił się od amerykańskiego przywództwa.

Bez zarządzania wodą grozi nam katastrofa
Jeżeli nie poprawi się zarządzanie wodą, dzisiejszy kryzys zmieni się w katastrofę. Zamiast bujnych pastwisk pojawi się jałowa pustynia, a miliony ludzi będą musiały uciekać w poszukiwaniu wody pitnej.

Szwajcarzy za utrzymaniem elektrowni jądrowych
Przeprowadzone w niedzielę w Szwajcarii referendum zadecydowało, że nie dojdzie do przyspieszonego wyłączenia wszystkich działających tam elektrowni atomowych. Jak podały szwajcarskie media, w zakończonym w południe głosowaniu aż 20 na łącznie 26 kantonów wypowiedziało się przeciwko temu (...)

Gauck: Zapewnijmy Bałtów, że dotrzymamy zobowiązań sojuszniczych
Prezydent Joachim Gauck oświadczył w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że w związku z działaniami podejmowanymi przez Rosję Niemcy powinny w sposób zdecydowany zapewnić Bałtów, iż dotrzymają zobowiązać sojuszniczych; poparł zwiększenie wydatków na obronność.

Stephen Bannon: Strateg Trumpa
Stephen Bannon, szef zwycięskiej kampanii Donalda Trumpa, to czołowy czarny charakter liberalnych elit USA. Był już oskarżany o nazizm, antysemityzm, wrogość wobec czarnych i kobiet. Jego nominacja na głównego stratega prezydenta elekta może zwiastować radykalny zwrot w polityce Waszyngtonu.

Rosja zacieśnia stosunki wojskowe z Chinami. Mniejsze państwa Azji zaniepokojone
Wspólne cele polityczne oraz współpraca wojskowa obu mocarstw coraz bardziej niepokoją kraje odczuwające agresywne działanie Chińczyków – szczególnie na morzu

Militarne przebudzenie Europy
Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą państwa członkowskie Unii Europejskiej do zwiększenia wydatków obronnych do poziomu 2% PKB. w Europie z pewnością dokonała się zmiana świadomości w tym zakresie

Lucas: Informacyjno-hakerska ofensywa Rosji
"Działania Rosji to kombinacja hakowania i ujawniania skradzionych informacji, które łączy w sobie elementy wywiadu radioelektronicznego z wojną informacyjną. Jest to nowy rodzaj hybrydowego zagrożenia i bardzo poważne wyzwanie"

NATO: Rosja, prowadząc wojnę hybrydową, chce zdobyć dominację w Europie
Działania Rosjan według raportu NATO są nie tylko podpierane ideologią, jaką szerzy Kreml, ale także działaniami z zakresu wojny informacyjnej oraz wojny hybrydowej nakierowanymi na zaburzenie sytuacji na kontynencie europejskim.

Eryk Mistewicz: Polska przegrała bój o Paryż
Tak złych relacji polsko-francuskich nie było nigdy dotąd. Winę ponoszą zarówno antypisowska opozycja, jak i rząd w Warszawie. "Polacy są zaczadzeni ideami zza Atlantyku. Budują partnerstwo z Ameryką, omijając Europę i wycofując się z wszelkich zawartych wcześniej zobowiązań i porozumień"

Rosja przerzuci ogromne siły na Białoruś
Rosja planuje w 2017 przerzucić na Białoruś ponad 80 razy więcej żołnierzy i sprzętu niż w ubiegłych latach. Oficjalnie są to działania związane z przyszłorocznymi ćwiczeniami „Zapad-2017”, białoruska opozycja alarmuje, że mogą to być przygotowania do przejęcia militarnej kontroli nad krajem

Walka z terroryzmem to nowa wojna światowa
Walka z terroryzmem wykracza poza świat islamu i Bliski Wschód. To nowa wojna światowa, gorsza niż poprzednie. Nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny - dotyczy to również Polski - powiedział minister spraw zagranicznych Iraku Ibrahim al-Dżafari.

Obce drony nad obiektami wojskowymi w Szwecji i Finlandii
Wojsko w Szwecji oraz Finlandii odnotowuje przypadki naruszenia przestrzeni powietrznej obiektów wojskowych przez niezidentyfikowane drony. "Otrzymaliśmy raporty o niezidentyfikowanych bezzałogowych obiektach latających, które pojawiły się w związku z manewrami Swenex. Trwa ich analiza"

Tajne rozmowy syna Trumpa z przedstawicialami Kremla? Rosja komentuje
Kreml oświadczył w piątek, że oficjalni przedstawiciele Rosji nie uczestniczyli w rozmowach w Paryżu z synem prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o zakończeniu wojny w Syrii. Informację o spotkaniu Trumpa jr ze zwolennikami Kremla podał "Wall Street Journal".

Kręte ścieżki Nowego Jedwabnego Szlaku
Budowa Nowego Jedwabnego Szlaku jest olbrzymim przedsięwzięciem nie tylko ze względu na ogromne koszty. Zagrożeniem jest też niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza krajów, przez które będzie przebiegał. A Chiny wciąż nie opracowały strategii na wypadek wystąpienia ryzyka.

Chiny testują rakietę, która może niszczyć samoloty z odległości 300 km
W listopadzie chińskie wojsko przeprowadziło test rakiety powietrze-powietrze, która jest zdolna do niszczenia celów na odległości 300 kilometrów. Oznacza to, że nowa broń ma większy zasięg niż jakakolwiek inna rakieta na wyposażeniu wojska USA i NATO.

Trump będzie popierał budowę tarczy antyrakietowej
Putin wysyła do Kaliningradu systemy rakietowe S-400, aby zmusić Amerykę do wycofania się z Polski. Raczej mu się to nie uda. "Putin szykuje się do negocjacji z Trumpem. Chce mieć w nich jak najwięcej atutów."

Trump a sprawa Polska
Presja na Europę w aspekcie konieczności nowego ułożenia z nią relacji, zwłaszcza w kluczowym obszarze bezpieczeństwa, może być dla Polski okazją. Trump chcąc narzucić swoje rozwiązania związane z funkcjonowaniem NATO posłuży się Polską aby wywrzeć skuteczną presję np. na Niemcy (...)

S-400. Obwód kaliningradzki odgrywa krytyczną rolę w kontekście bezpieczeństwa
Obwód kaliningradzki ma krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Pełni bowiem rolę niezatapialnego lotniskowca Moskwy, który klinem wbija się we wschodnią flankę NATO. Rosjanie bardzo łatwo mogą przerzucać tam dodatkowe siły i uzbrojenie, #!$%@?ąc tym samym niemal cały region.

Obwód Kaliningradzki – rakietowy straszak Rosji
Zgodnie z deklaracjami rosyjskich polityków i wojskowych w Obwodzie Kaliningradzkim mają się pojawić kolejne, różnego rodzaje baterie rakietowe systemów „Bastion”, „Iskander” oraz S-400. Nie zmienia to jednak diametralnie sytuacji wojskowej w Europie, ale daje czas na przygotowanie się (...)

2016 Index of U.S. Military Strength - Europa jednym z największych wyzwań USA
Ekspertyza Heritage Foundation. Doroczny Indeks amerykańskich sił zbrojnych może stać się podstawą do dyskusji administracji Trumpa, dotyczących zagrożeń i strategii. Wskazano na Rosję jako państwo agresywne względem interesów Stanów Zjednoczonych choćby z racji zagrożenia jaki stanowi dla Polski

Jeżeli USA opuści TPP, Chiny zbiją majątek
Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość wielkiej strefy wolnego handlu rejonu Azji i Pacyfiku. Jej likwidatorem chce zostać Donald Trump. Wtedy beneficjentem będą Chińczycy i Rosjanie.

Janukowycz: Gdyby nie Majdan, to Ukraina wciąż miałaby Krym
Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w piątek, że źle się stało, iż Krym odłączył się od Ukrainy. Oświadczył przy tym, że "to, jak zagłosował naród krymski, to rezultat prowokacji Majdanu". Opowiedział się za przynależnością Donbasu do Ukrainy.

#gospodarka i #energetyka

Papierowy tygrys
Im więcej wicepremier Morawiecki mówi o wielkich ułatwieniach dla przedsiębiorców, tym mniej realnych działań rządu w tym zakresie. Wieczne obietnice a gospodarka wyhamowuje.

Trudno będzie zatrzymać globalizację. Nawet Trumpowi
Donald Trump wygrał wybory gdyż obiecał podjąć działania, które zatrzymają, a nawet cofną globalizację i jej skutki dla klasy średniej w USA. Czy zapewni to powrót do szczęśliwych dla USA lat 50. I 60. kiedy robotnicy stawali się klasą średnią? Wątpliwe

Spowolnienie gospodarcze w Polsce może nie być chwilowe
Tak jak w przypadku wielu państw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Polska musi zmierzyć się ze spowalniającym wzrostem gospodarczym, wynikającym z mniejszego wykorzystania unijnych środków.

Prywatyzacyjne lęki Kremla
Prawa własnościowe są w Rosji pojęciem bardzo względnym. To znaczy że, państwo uznaje prywatnego przedsiębiorcę wyłącznie za dzierżawcę majątku, może go odebrać w każdej chwili, co potwierdził choćby los Jukosu.

W jakim kierunku pożegluje Kuba?
Śmierć 90-letniego "ojca rewolucji kubańskiej", Fidela Castro nastąpiła w chwili, gdy wobec zwycięstwa Donalda Trumpa w USA trudno przewidzieć dalsze losy rynkowej reformy kubańskiej gospodarki nazwanej "aktualizacją", którą wdraża młodszy o 5 lat Raul Castro.

Zachodnie rady dla Ukrainy często oznaczają drożej i gorzej
Pomysły Zachodu na modernizację ukraińskiej gospodarki nad Dnieprem wywołują coraz większy opór. Kiedy się bliżej przyjrzeć niektórym z nich okazuje się, że zamiast pomagać bardziej szkodzą.

Będziemy dalej używać węgla
Szyszko: paryskie porozumienie klimatyczne to wielki sukces Polski ponieważ uwzględnia ono lokalną specyfikę walki z emisją CO2. Dzięki niemu będzie można ją prowadzić za pomocą lasów i czystych technologii węglowych.

Kryzys w Wenezueli. Ludzie rzucili się do kupowania dolarów
Aż 45 proc. straciła na wartości waluta Wenezueli wobec dolara w ostatnim miesiącu. Krach boliwara to efekt ogromnego kryzysu gospodarczego, który dotknął ten kraj. panuje totalny chaos polityczny i gospodarczy "w tej sytuacji ludzie mając wybór - czy kupować towary czy dolary - wybierają dolary"

Chilijczycy nie chcą KGHM
Należącej do KGHM kopalnia Sierra Gorda SCM przyniosła w tym roku już ponad 0,8 mld złotych straty. Zasadność inwestycji bada ABW, a chilijscy pracownicy oskarżają nową dyrekcję o narażanie ich życia w ramach oszczędności. KGHM nie przyznaje się do winy. Sprawie przygląda się polski MSZ.

Miliardy, ale nie dla wiatraków
Światło dzienne ujrzał w środę projekt rozporządzenia, na które czekali przedsiębiorcy związani z zieloną energetyką. 13,4 mld zł resort energii przeznaczy na nowy system wsparcia OZE. Skorzystają biomasa i biogaz, wiatrowcy obejdą się smakiem.

Szwedzka prasa: Ericsson korumpował w Polsce
Dokumenty przekazane przez byłych szefów Ericssona amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC) wskazują, że w latach 1998-2001 szwedzka spółka przeznaczyła olbrzymie kwoty na łapówki. W Polsce było to 763 mln SEK (83 mln USD), informuje szwedzki dziennik Dagens Nyheter.

Kontrole krzyżowe: Fiskus będzie sprawdzał całe łańcuchy dostawców
Już za miesiąc urząd skarbowy będzie mógł prowadzić kontrole krzyżowe – zarówno u bezpośredniego kontrahenta kontrolowanego podatnika, jak i u partnerów biznesowych tego kontrahenta.

Trump uwolni energetykę z kajdan
Nowa administracja USA zamierza skończyć z blokowaniem wielkich projektów naftowych. Na efekty tej zmiany rynek będzie musiał poczekać jednak kilka lat. "Jego administracja wycofa wszystkie „niszczące miejsca pracy" regulacje uderzające w przemysł naftowy i węglowy"

[Rząd na wojnie z wiatraka
  • Odpowiedz