Wpis z mikrobloga

#memydlakretynow #historia #memy #heheszki #deusvult #chrzescijanstwo #islam

Dobra, mam #!$%@? dość. Znowu widziałem ten kretyński mem. Mam nadzieję, że chociaż do części dotrze.
Na tym memie zamiast Krzyżowca powinien być Khalid ibn Walid/Mahomet/inny ważny muzułmanin, a podpisany powinien być "Głupota Krzyżowców".

Dlaczego?
Widzimy Krzyżowca na tle plądrowanego miasta. Jest to obraz Eugene'a Delacroix'a pt. "Wkroczenie Krzyżowców do Konstantynopola". Przedstawia on historyczne (i haniebne w historii chrześcijaństwa) wydarzenie.Jest to 1204 r. największe miasto Europy zostaje splądrowane.

Była to stolica państwa, które przez setki lat powstrzymywały napór muzułmanów. Nasze Poiters i Karol Młot to zwykła igraszka biorąc pod uwagę co się działo na wschodzie. Pod Poiters "wielkie zwycięstwo" zostało odniesione nad ZWIADEM.
Tymczasem w Anatolii trwały walki wielotysięcznych armii.
Dla porównania: Oblężenia Konstantynopola (626 r.) - szacowane siły muzułmańskie - 80-130 tys. (674-678) - 200 tys. (717-718) - 200 tys.
BITWA POD POITERS 3-7 tys muzułmanów. No #!$%@?!

Dzięki Romejom muzułmanie nie przebijają się na zachód. Udaje się to dopiero po ostatecznym upadku Wschodniego Cesarstwa. Turcy Osmańscy dochodzą do Wiednia.

Teraz trochę o historii:
Na początku XIII w. Innocenty zwołuje IV krucjatę, która ma dokończyć to co nie udało się III krucjacie - zdobycie Jerozolimy.
-Brakuje kasy dla biura podróży (Rep. Wenecka). Doża proponuje zdobycie konkurencyjnego miasta (Zadar).
-Papież po splądrowaniu Zadaru (chrześcijańskie miasto) ekskomunikuje całą krucjatę. Dopiero potem zdejmuje z nich ekskomunikę.
-Rzymski pretendent oferuje Krzyżowcom niewyobrażalne ilości złota za poparcie jego sprawy.
-Na Korfu kilkuset sprawiedliwych płynie do Ziemi Świętej. Reszta rusza na Konstantynopol.
-Aleksy zostaje posadzony na tronie. Trwa ogołacanie wszystkich pomników, świątyń, pałaców ze złota by zebrać absurdalnie wysoką kwotę, którą obiecano Krzyżowcom. Nie udaje się to.
- Krzyżowcy plądrują miasto. Okrucieństwo zadziwia nawet ówczesnych, co zostaje odnotowane w Kronikach.
-Powstaje Cesarstwo Łacińskie.

Podsumowując: Krzyżowcy złupili największe z chrześcijańskich miast. Jedno z grona starożytnej pentarchii (Rzym, Konstantynopol. Antiochia, Jerozolima, Aleksandria) zamiast nieść pomoc do Ziemi Świętej Królestwu Jerozolimskiemu.
Wykazali się przy tym barbarzyńskim zapałem godnym hord Hunów. Złamali Cesarstwo, które dotychczas było tarczą Europy - dzięki temu Turcy Osmańscy mogli zagrozić Europie pod Wiedniem.

Na tym memie zamiast Krzyżowca powinien być Khalid ibn Walid/Mahomet/inny ważny muzułmanin, a podpisany powinien być "Głupota Krzyżowców".
Camilli - #memydlakretynow #historia #memy #heheszki #deusvult #chrzescijanstwo #isla...

źródło: comment_V83Z9Gq2B6DST1eqsDSvu4vn0D3WZZ8J.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@Camilli:
Ogólnie zdecydowanie tak, tyle że gwoli ścisłości to Osmanowie w ogóle jeszcze nie istnieli kiedy padał Konstantynopol :)
No i czego oczekujesz od ludzi, co patrzą na świat i historię w kategoriach "My dobrzy, tamci źli. My bić tamtych dobrze, oni bić nas źle". Choć tutaj to nawet jest "Nasi biją mniej naszych" :)
  • Odpowiedz
@grazwydas:
W Europie bezapelacjynie największe. Czy najbogatsze to już można polemizować - w tamtych czasch najlepszy hajs robiły miasta kupieckie typu Wenecji. Jednym z większych grzechów Bizancjum było to, że zdecydowanie zbyt mocno odpuścili handel.
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: W kronikach stoi, że przybysze - wśród których duża część widziała Wenecję i inne bogate miasta jak Genua - byli oszołomieni bogactwem, jakie ujrzeli w Konstantynopolu. Podobnie w przypadku I krucjaty - czyli 100 lat wcześniej - każdy z wielu przywódców, których przyjął Bazileus, mówił, że czegoś równie wspaniałego nigdy nie widział w życiu. Chyba nie ma wyjątków od tego typu relacji. Wydaje mi się, że żadne miasto europejskie nie
  • Odpowiedz