Wpis z mikrobloga

Hej Japkomirki
Nowa firma zmusiła mnie do przesiadki na Maca Pro i muszę przyznać, że z początku mocno zawiedziony jestem tym systemem, bo nasłuchałem się o nim tyle dobrego, a zderzenie z rzeczywistością się okazało dość bolesne. Jest jednak szansa, że po prostu nie znam tego systemu wystarczająco dobrze i będziecie mi w stanie pomóc dostosować go sobie do moich potrzeb.

Udało mi się opanować problem maksymalizacji okna zamiast przechodzenia do trybu pełnego ekranu co chyba było najbardziej irytującym przypadkiem. Pozostają jednak trzy rzeczy które mnie nieco irytują:

1. Finder - strasznie źle mi się na tym pracuje. Wcześniej używałem linuxa i managera o nazwie Thunar (patrz obrazek), miał on trzy interesujące mnie elementy:
- konfigurowalna lista skrótów do katalogów (nr 1 na obrazku), po prostu przeciągałem sobie tam wybrany katalog i już zawsze miałem go dostępnego 1 kliknięciem
- lista zamontowanych systemów plików (nr 2) w finderze jest coś co wygląda podobnie, ale mam tam tylko puste "Remote Dosc"
- przyciski do szybkiej nawigacji po drzewie katalogów (katalog nadrzędny i katalog domowy) oraz pasek adresu

Jest to chyba na chwilę obecną największy problem dla mnie, bo w pracy często skaczę z katalogu do katalogu i zawsze miałem najważniejsze rzeczy pod ręką a teraz muszę się albo przeklikiwać albo korzystać ze skrótu klawiszowego do "Go to the folder" i adres folderu wklepywać ręcznie. Czy są jakieś darmowe (nie będę wydawał przecież własnej kasy na oprogramowanie na firmowy komputer) alternatywy dla Findera które mają te elementy? Fajnie by było gdyby jeszcze dało się przenosić pliki poprzez drag & drop.

2. Otwieranie wielu okien jednocześnie - czy da się skonfigurować Dock'a tak by np. klikając ikonę otwierało mi nowe okno, a nie skakało do już otwartego? Co też prowadzi do kolejnego pytania - jak sprawnie zarządzać wieloma oknami. Dajmy na to mam otwarte w tle 5 terminali i na każdym mam logi z innej aplikacji. Jak kliknę ikonę terminala to mi wyskakują wszystkie na wierzch, a ja chciałbym zobaczyć tylko jeden konkretny (słabo to wygląda jak są wszystkie te okna zmaksymalizowane). Tak wiem, że mogę używać "Mission control" ale ja szukam szybszego (1 kliknięcie) rozwiązania, może jakieś rozszerzenie do Docka?

3. Zamykanie okien vs zamykanie aplikacji - pewnie najmniej problematyczne, ale mam takie przyzwyczajenie z linuxa i windowsa, że jak już nie potrzebuję aplikacji to klikam ikonę X na pasku i wiem, że się ona zamknie, zwolni pamięć, przestanie korzystać z CPU i zrobi miejsca innym bardziej potrzebnym mi w danym momencie aplikacjom. Z tego co widzę to w MacOS kliknięcie X wrzuca aplikację w tło, a zamykać ją trzeba poprzez cmd+Q, da się to jakoś przestawić?

I przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz - zauważyłem, że jak mam np. otwartą przeglądarkę w full screen i przeskakuje np. na terminal czy skype to wyrzuca mnie na sąsiedni obszar roboczy. Czy można na tym samym obszarze co aplikacja w full screen mieć otwarte inne aplikacje tak, żeby przełączając się na nie nie tracić widoku np. tej przeglądarki?

#apple #macbook #macos
Pobierz LiczbaPi - Hej Japkomirki
Nowa firma zmusiła mnie do przesiadki na Maca Pro i muszę ...
źródło: comment_RJheoCdooGr4BdPhno4bbslD53yYASYZ.jpg
  • 16
Czy można na tym samym obszarze co aplikacja w full screen mieć otwarte inne aplikacje tak, żeby przełączając się na nie nie tracić widoku np. tej przeglądarki?


@LiczbaPi: nie, po to jest wlasnie tryb fullscreen, zeby byla w nim jedna aplikacja.

- konfigurowalna lista skrótów do katalogów (nr 1 na obrazku), po prostu przeciągałem sobie tam wybrany katalog i już zawsze miałem go dostępnego 1 kliknięciem


@LiczbaPi: no i tu
@M4ks: Cholera drag and drop mi nie działa w tym finderze ani nie przeniosę pliku do katalogu, ani nie dodam katalogi do ulubionych. Pewnie będę musiał pogoglać, założyłem, że jak nie działa to tak miało być.

@LiczbaPi: znowu - tak samo, pytanie co znaczy dla ciebie zamontowany system plikow.. nie wiem czy wyswietla inne niz finderowe mounty..


@M4ks: Zamontowany system plików to dla mnie np. główny system plików (Macintosh
Cholera drag and drop mi nie działa w tym finderze ani nie przeniosę pliku do katalogu, ani nie dodam katalogi do ulubionych. Pewnie będę musiał pogoglać, założyłem, że jak nie działa to tak miało być.


@LiczbaPi: no to cos masz chyba mocno nie tak...

Zamontowany system plików to dla mnie np. główny system plików (Macintosh HD się to chyba zwie) i nie mam go tam na liście.


@LiczbaPi: e, to
@LiczbaPi: 2. Nie wiem czy o to Ci chodzi ale jak klikniesz prawym na ikonie terminala w docku, to możesz wybierać konkretne okno, które ma Ci się pokazać, a reszta będzie w tle.

Sorry, że odpowiedzi różnych komentarzach :P
@reboot: No to jest najbardziej zwodnicze, że to wszystko siedzi tam na belce. Zapominam o tym ciągle bo jestem przyzwyczajony, że opcje są gdzieś na okienku a nie tam na górze.
@LiczbaPi:
2. co do terminala, to ja nie używam osobnych okien, tylko jedno okno z tabkami, dużo wygodniejsze i lepszy porządek

zwłaszcza w połączeniu z wieloma pulpitami
na jednym mam chrome, na innym webstorma, na kolejnym terminal z 5 tabkami, itp itd

ale mam takie przyzwyczajenie z linuxa i windowsa


@LiczbaPi: podstawowy błąd nowicjuszy na os x
jeśli przesiadasz sie na os x, to zapominasz o starych przyzwyczajeniach i wyrabiasz
@LiczbaPi:

Tak jak koledzy pisali: do wychodzenia z aplikacji skrót Cmd + Q.

Podgląd otwartych okien najłatwiej ogarnąć gestami (bodajże cztery palce w górę to "pokaż wszystkie otwarte aplikacje", a cztery palce w dół to "pokaż wszystkie otwarte okna aktywnej aplikacji". To samo można uzyskać skrótami Ctrl + strzałka w górę i Ctrl + strzałka w dół. Pod F3 jest też zmapowane od razu Ctrl + strzałka w górę.

Co do