Wpis z mikrobloga

@graf_zero: nawet nie tyle "marksistowskie" co "wynikające z podobnego sposobu myślenia". Zawsze się mnie pytają, jak mogę się identyfikować z komunizmem skoro tyle zła, a w ogóle to Marks się mylił w tylu miejscach... ale teraz mamy dużo więcej informacji o tym jak działają społeczeństwa, rzeczywistość się zmieniła, a moralność która wtedy kierowała komunistycznymi idealistami, teraz jest zupełnie gdzie indziej ukierunkowana. Ale rozumiem działania osób z tamtego okresu, choć błędne... i
@Dijuna: Tu się zgodzę.
Na przełomie XIX XX wieku też pewnie bym komunistą był.
Zresztą komunizm był naturalnym elementem rozwoju społeczeństwa przemysłowego. To reakcja na rozwój technologii.
Reakcja w rezultacie niesamowicie krwawa, ale niekoniecznie był to efekt samej filozofii.
@graf_zero:

Krwawość komunizmu to nie efekt samej filozofii? Ale taguj #rakcontent . Antagonizowanie ludzi, którzy ze sobą współpracują na podstawie wolnych umów? Przymus pracy dla kolektywu (o czym wprost mówił Manifescie Komunistycznym?) Tak, krwawy Gułag był BEZPOŚREDNIĄ konsekwencją tej filozofii, a nie tylko wypadkiem przy pracy. O tym, jaka jest prawdziwa (tj krwawa) natura komunizmu wiedzieli od samego początku zarówno Marks, jak i Engels:

Have these gentlemen ever seen a revolution?
ale niekoniecznie był to efekt samej filozofii.


@graf_zero: @Dijuna: A czego? Wszystkie kraje, gdzie przeszła jakaś rewolucja komunistyczna w XX wieku, pierwsze co robiły to ogień i najeżdżanie sąsiadów (Chiny, ZSRR, Węgry), jeśli mieli na to zasoby (i sąsiedzi byli słabsi). Jeżeli nie było zasobów, to wchodził totalitaryzm i kompletna izolacja (Kuba, Korea Północna, Kambodża).

Komunizm jest jak religia - obiecuje się bajki i raj na ziemi, tworzy się kasty
Jak możesz szkalować partię Razem, która nie ma nic wspólnego z komunizmem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@MrocznyBrokul: Marks to nie tylko komunizm, ziomeczku. No ale, żeby to rozumieć to trzeba coś tam wiedzieć.

Myślałem że nosił koszulkę z marksem, bo tylko ona została mu po redystrybucji jego majątku, a na spędzie komunistów znalazł się przypadkiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Święto pracy. Mówi ci