Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Świnka (Chondrostoma nasus)

Okres ochronny: od 1 stycznia do 15 maja
Wymiar ochronny: 25 cm
Limit dobowy: 5 sztuk łącznie z certą

Wygląd i wymiary:
Ciało wrzecionowate, lekko bocznie spłaszczone. Otwór gębowy w położeniu dolnym, z jednym rzędem zębów gardłowych. Ubarwienie szarobrunatne do zielonkawego, płetwy czerwone.
* Długość: 25-50 cm.
* Waga do 2 kg. przy przeszło półmetrowej długości;

Występowanie:
Europa, środkowa i północna Azja. Żyje w płytkich (do 2 metrów), wartkich wodach Mozy, Renu i Dunaji Odry.

Tryb życia:
Żyje w ławicach. Żywi się głównie glonami. Tarło odbywa w kwietniu. Często atakuje przynęty spinningowe, chociaż jest "białorybem". Można ją także złowić za pomocą drobnej przynęty zwierzęcej, a także roślinnej. Mogą być także sztuczne muszki.
Samice składają drobną ikrę na gruncie żwirowatym. Żywi się drobnymi zwierzętami dennymi, a także zdrapuje z powierzchni kamieni i zatopionych pni drzew glony.

Łowiska i sposoby połowu:
Na świnki najlepiej obrać sobie głębsze odcinki rzek z równym, spokojnym nurtem bądź rwące odcinki. Jeżeli rzeka jest szeroka i płytka ( 0,5 – 1 m), to rynna nadająca się do położenia przynęty może być umieszczona daleko od brzegu. Wybierając się zatem na te ryby radzimy mieć długi – 3 – 7 metrowy zestaw spławikowy z przelotkami, uzbrojone w kołowrotek ze szpulą stałą. Świnki znakomicie łowi się metodą bolońską – gdy przynęta swobodnie spływa z nurtem w dużej odległości od brzegu.
Przy małej głębokości łowiska obciążenie zestawu powinno być jak najlżejsze aby móc zarzucić przynętę na dużą odległość. Gdy znajdziemy łowisko świnek w małej odległości od brzegu, to łowimy długim wędziskiem bez kołowrotka, jednak nie zestawem skróconym, gdyż skrócony może spłoszyć ryby. W dużej rzece świnki łowimy na przepływankę z przytrzymywaniem łaską za skróconym zestawem i amortyzatorem. Jest to bardzo istotne, gdyż świnki łowi się na bardzo cienką żyłkę – przypon 0,08 , 0,10 lub najwyżej 0,12. Taka grubość w pełni wystarczy, gdyż nie często trafiają się świnki większa jak 2 kg. Preferowane są również małe haczyki nr 14. Świetnymi przynętami są białe robaki, pszenica i pęczaki.
Branie tych ryb #!$%@? się szybkim i nerwowym drganiem spławika, bardzo rzadko jego zatopieniem. Zacinamy od razu, gdyż świnki lubią wypuszczać przynętę z pyska. Holujemy świnkę z prądem przy jednoczesnym przyciąganiu do powierzchni. Nie spłoszymy wówczas ryzyko spłoszenia stada żerującego w zanęcie. Ta bardzo waleczna ryba po krótkiej, intensywnej próbie ucieczki kładzie się na wodzie i łatwo daje się naprowadzić na podbierak.

Nęcenie:
Dużo brań w jednym miejscu jest możliwe tylko dzięki właściwemu uprzednio podnęconemu łowisku. Zanętę gruntową w postaci kul dociążamy gliną lub żwirem i kładziemy na dnie, gdyż w ten sposób świnki najefektywniej się nią interesują. Można spróbować dodać do niej białe robaki, gdyż pozwoli to nęcić intensywniej. Jeżeli chodzi o zapachy do zanęt, to wielu wędkarzy poleca piernikowy i karmelowy.

Świnka rekord Polski: 2,2 kg (Wiadomości Wędkarskie), 57 cm – 2003 (Wędkarski Świat)

Kulinaria:
Mięso świnki jest białe, raczej tłuste, ale bez większych walorów smakowych. Wnętrze jamy brzusznej świnki wyściela czarna błona - otrzewna, co pomniejsza walory estetyczne, ale nie wpływa na smak ryby. Otrzewną łatwo można ściągnąć. Świnka to ryba oścista: 130 ości międzymięśniowych, znajdujących się w całym ciele. Łuski duże, mimo że mocno osadzone, łatwo dają się usunąć podczas skrobania.

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Świnka (Chondrostoma nasus)

Okres ochronny: od 1 sty...

źródło: comment_NVEiNRvTeQ9XQVIzR5FlZz68LA8TTshR.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz