Wpis z mikrobloga

Zmiany temperatury Ziemi na przestrzeni 20000 lat oczyma XCKD

Pozwala sobie uzmysłowić jak bardzo różni się obecne oceplenie od "małych epok lodowych" czy średniowiecznego ocieplenia czy nawet ocieplenia podczas wychodzenia ze zlodowaceń. Sporo przewijania w dół ale warto ;)
Opracowane na podstawie tego wykresu ale znacznie bardziej atrakcyjna wizualizacja z historią ludzi w tle.

#nauka #infografika #klimat #ciekawostki #liganauki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
Pobierz Sierkovitz - Zmiany temperatury Ziemi na przestrzeni 20000 lat oczyma XCKD

Pozwala...
źródło: comment_hmErbzSYQHrJS07TllRWNZbMfx2yAlLq.jpg
  • 50
@gmitek: Nie piszę, że wpływ ma infrastruktura tylko o tym, że 3°C cieplej 125 tys. lat temu nic nie robiło naszej infrastrukturze. A teraz owszem więc nie ma co porównywać z przeszłymi temperaturami bez brania tego pod uwagę.

Pokaż te nagłe skoki - takie w obecnym tempie - bo na twoim wykresie takich nie ma.
Pokaż te nagłe skoki - takie w obecnym tempie - bo na twoim wykresie takich nie ma.


@Sierkovitz: POWTARZAM. Tych skoków nie ma i nie będzie na żadnym wykresie, bo to za krótki okres czasu żeby ktoś był w stanie to wykryć przy obecnym zaawansowaniu metod badawczych. Pokaż mi badania pokazujące średnią temperaturę we wrześniu 100 000 lat p.n.e. NO KAMAN!
@piozag: nie wiem niektórym ludziom serio się wydaje, ze temperatura to takie "magiczne pole" i może sobie #!$%@?ć w tę i wewte bez przyczyn i bez skutków? Ot dziś jest średnia 23 za 10 lat będzie 43 a potem za kolejne będzie -10?
Wiesz jak nadbudowuje się CO2? Jak reaguje z oceanami na przykład?

Używając twojej dupnej analogii motoryzacyjnej, to, że maska rozgrzewała się podczas jazdy nie oznacza, że już wcześniej
nie rozumiesz, że większośc starych pomiarów to tez uśrednienia

Czy to w twoim narzeczu oznacza "Nie, nie mam przykładów zmian temperatury zachodzących w takim tempie."?
To skąd sobie je wytrzasnąłeś? Piszesz, że obecne zmiany to nic szczególnego, czyli powinieneś mieć dziesiątki przykładów zmian zachodzących w tym samym tempie. Masz, czy nie?

@gmitek:
@gmitek:

Kolego, wykres zmian temperatur powyzej roku 2016 jest tylko estymacją i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością więc ochłoń.


To prognoza zakładająca ścieżkę emisji GHG, jaką aktualnie podążamy.
Dane przed 1850 to rekonstrukcja Marocott et al. 2013:
http://content.csbs.utah.edu/~mli/Economics%207004/Marcott_Global%20Temperature%20Reconstructed.pdf

Jest jeszcze rekonstrukcja Pages2K, ale pokazuje w zasadzie to samo.
Pobierz p.....w - @gmitek: 

 Kolego, wykres zmian temperatur powyzej roku 2016 jest tylko e...
źródło: comment_ioJKeaos7RGAQhp1DagVzoHUzN4bGSP1.jpg
@piozag:

POWTARZAM. Tych skoków nie ma i nie będzie na żadnym wykresie, bo to za krótki okres czasu żeby ktoś był w stanie to wykryć przy obecnym zaawansowaniu metod badawczych. Pokaż mi badania pokazujące średnią temperaturę we wrześniu 100 000 lat p.n.e. NO KAMAN!


Przecież dane obserwacyjne doklejone do tych wykresów również są uśrednione po pewnym okresie czasu (na wykresie powyżej jest to 30 lat na przykład). Argument totalnie nietrafiony.
Ale no tak, ty klimatologiem nie jesteś. To powiedz mi, jaki cel jest twoich, bardzo słabych, kontrargumentów? Z naukowcami z CERN też będziesz się internetowo kłócił "a wcale tak nie byłuo! Ni ma takiej cząstki!"

Jakoś wątpię.


@Naxster: Rozumiem że kolega ekspert klimatolog. Dzięki za wyprowadzenie z błędu i przedstawienie rzeczowych kontrargumentów.

sam piszesz, że nie masz pojęcia o klimatologii, więc nie za bardzo rozumiem co to zmieni, że ci wytłumaczę,