Wpis z mikrobloga

Będę w weekend warzył pierwsze piwo po przerwie wakacyjnej, lekkie ryżowe z amerykańskim chmielem. Mam dwa pytania:

1. Kiedy dorzucać do zacierania płatki ryżowe (mam błyskawiczne) - razem ze słodem na zacieranie na lenia? Czy mimo ich błyskawiczności może lepiej rozgotować wcześniej i taką mamałygę wrzucić przed słodem do wody?

2. Ten jeden raz chcę zrobić coś, czym nie będzie pluł mój tata, więc mocno ograniczam ilość chmielu. Plan mam taki, żeby użyć pół paczki (25g) citry do gotowania* (12.5 na 60 min, 12.5 pod koniec) i pół na zimno (następne 25g). Według kalkulatora brewersfriend da to jakieś 20IBU, w to bym chciał celować, ale... wszystko wychodzi im z gotowania. Czy naprawdę porcja na zimno nie daje NIC goryczki? Ja wiem, że to nie są jakieś kosmiczne ilości chmielu, ale zależy mi na lekkości tym razem.

* ja wiem, że to profanacja z citrą na goryczkę, ale akurat mam resztki w zamrażalniku z zeszłego sezonu

#piwowarstwo
  • 5
2. Żeby zaszła izomeryzacja alfa-kwasów z chmielu (czyli proces wpływający na goryczkę) to chmiel musi być w temperaturze powyżej 80 C bodajże. Więc z chmielenia na zimno nie ma goryczki.
@mjarosz: IBU z chmielenia na zimno nie ma. I jak chcesz mało IBU to ja bym bardziej celował w chmielenie nie na 60 min ( bo tylko tracisz aromat i smak z Citry i rocznik 2015 citry jest kiepski jeśli chodzi o goryczkę) i więcej sypnął po 30 min gotowania /np na 20 min/