Wpis z mikrobloga

Oficjalnie zostało potwierdzone że satelita SES-10 zostanie wystrzelony przy pomocy używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w ostatnim kwartale tego roku (wg dotychczasowych informacji z reddita data startu to najwcześniej 31 października). Będzie to pierwszy taki lot w historii.

Źródło: http://www.businesswire.com/news/home/20160830005483/en/SES-10-Launching-Orbit-SpaceXs-Flight-Proven-Falcon-9

#spacex #eksploracjakomosu #eksploracjakosmosu #rakiety #kosmos
Elthiryel - Oficjalnie zostało potwierdzone że satelita SES-10 zostanie wystrzelony p...

źródło: comment_hdAxyF9KTG5KeIa73wY7Hibm3GwgPAq8.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Nedved: Nie wiadomo ile dostali dokładnie zniżki, oficjalnie tego nie ogłosili. Były informacje o tym że firmy negocjują dokładne ceny. Z tego co pamiętam z dawnych wątków na reddicie to miała to być prawdopodobnie zniżka z przedziału 30-50%, ale teraz nie bardzo mam czas żeby szukać źródeł i to potwierdzić.
  • Odpowiedz
@Elthiryel: Co w przypadku gdy start się nie uda? Producent satelity jest ubezpieczony na takie sytuacje, czy będzie mógł mieć jakieś roszczenia wobec SpaceX?
  • Odpowiedz
@nielu: satelity są ubezpieczone. Stawka zależy od reputacji rakiety więc czasem bardziej się opłaca Ariane czy ULA mimo wyższej ceny samego startu ;) Co ciekawe podobno ubezpieczyciel nie zawołał wyższej niż zwykle kwoty za start używanego Falcona, więc misja zapowiada się optymistycznie (bo te #!$%@? z ubezpieczalni zwykle wiedzą jak liczyć żeby na tym nie stracić)
  • Odpowiedz
@Nedved: jeśli dobrze pamiętam, SpaceX wcale nie chciał puszczać używek dużo taniej, a ewentualnie obniżyć ceny wszystkich startów, być może po kilku udanych startach używanych rakiet cena się wyrówna, w końcu klient dostaje tę samą usługę - umieszczenie satelity na orbicie :)
  • Odpowiedz
SpaceX wcale nie chciał puszczać używek dużo taniej


@smyl: To prawda, z drugiej strony SES nie bardzo chciał się zgodzić na pierwszy lot na używce bez sporej zniżki, więc jakoś się musieli dogadać. Póki co SpaceX o tyle ma interes w obniżeniu ceny, że kilka udanych startów pokaże innym firmom że wcale nie jest to duże ryzyko w porównaniu do lotu nową rakietą i prędzej znajdą się kolejni chętni (być
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.
SES - Formerly Société Européenne des Satellites, comsat operator

Jestem botem
  • Odpowiedz
@Elthiryel: @smyl: Zakładam, że zniżka będzie Konieczna. Nie wiem czy mam rację, ale na logikę koszt ubezpieczenia takiego lotu będzie na pewno wyższy niż przy F9 "nówce". Powody oczywiste. Zakładając, że się nie mylę to pytanie brzmi -> po co latać "używkami"? Żeby klient wyszedł na swoje musi być jakaś zniżka.
  • Odpowiedz
@Nedved: No właśnie o dziwo podobno nie było znaczących różnic w cenie ubezpieczenia, co mnie też trochę dziwi: http://www.latimes.com/business/la-fi-spacex-rocket-20160829-snap-story.html
A jakaś zniżka była na pewno, bo jakiś czas temu były informacje że SpaceX negocjuje z SES i ci drudzy chcieliby znacznie niższej ceny niż była proponowana przez SpaceX. Z tym że ostateczna cena nie była nigdzie ujawniana publicznie i pewnie nie będzie.
  • Odpowiedz